Publikované: 02.09.2022

Špeciálny vzťah medzi Britániou a USA!

Ak by sa globálna diplomacia odohrala na školskom ihrisku, Amerika by mohla byť skvelým dieťaťom. Alebo možno dieťa, ktoré má vždy nových trénerov.Takmer každý chce byť priateľom  s USA. A Spojené kráľovstvo musí udržiavať tento veľmi špeciálny vzťah. Ale to je ťažké, keď sa kľúčoví hráči neustále menia! Americký prezident Joe Biden a britský premiér Boris Johnson sa stretli začiatkom leta v Cornwalle na summite G7. Zdalo sa, že si vtedy počas týždňa pri mori rozumeli. Teraz sú na prezidentovej náplasti – s Borisom Johnsonom na návšteve Bieleho domu. A na programe je niekoľko zložitých tém!

Aby udržali iskru nažive, možno sa budú chcieť pozrieť späť na to, ktoré páry skutočne mali niečo špeciálne, počnúc rokom 1946, keď Winston Churchill prvýkrát prišiel s touto frázou. Vtedajší britský premiér použil tieto slová po tom, čo Británia a jej spojenci – vrátane USA – porazili nacistické Nemecko! Churchill a vtedajší prezident Harry Truman sa vtedy k sebe zjavne cítili dosť zvláštne. Ale ako každý vzťah, aj tu boli vzostupy a pády. Osemdesiate roky boli obzvlášť teplé. Margaret Thatcherová nazvala Ronalda Reagana po svojom manželovi ‘druhým najdôležitejším mužom v mojom živote’!

Šéf prezidentovho kabinetu uviedol, že dvojica si “stála chrbtom a že ich vzťah bol milostnou aférou v správnom zmysle slova’! V 90-tych rokoch sa Tony Blair a George W Bush spojili skoro, pretože mali radi rovnakú značku zubnej pasty! Po 11. septembri 2001 sa veci skutočne rozbehli! Prezident novinárom povedal: ‘Nemáme na svete lepšieho priateľa ako Veľkú Britániu. Nemáme lepšieho človeka, s ktorým by som rád hovoril, ako Tonyho Blaira’. Blair plne podporil Busha a jeho nepopulárnu vojnu v Iraku! Boli si tak blízki, že sa britský premiér stal známym ako prezidentov ‘pudlík’!

Narážanie hláv! Ale potom bol vzťah Baracka Obamu a Davida Camerona o niečo komplikovanejší. V Obamových memoároch uviedol, že má Camerona osobne rád, ale títo dvaja boli ako ‘zabité hlavy’ v rade medzinárodných problémov. A raz hovoril o tom, že má ‘dokonalý vzťah s ďalším svetovým lídrom, bývalým austrálskym premiérom Kevinom Ruddom! To nás privádza k Donaldovi Trumpovi a Therese Mayovej. Napriek tomu, že sa pár držal za ruky na návšteve v Bielom dome, vzťah nebol jednoduchý. V článku napísal bývalý premiér Spojeného kráľovstva pre Daily Mail: ‘S Donaldom Trumpom som nikdy nevedela, čo môžem očakávať’!

Bol veľkým fanúšikom brexitu a verejne kritizoval jej prístup k uzavretiu dohody s EÚ a povedal, že nepočúvala jeho rady. Problém bol ale možno v tom, že prezident už mal oči pre niekoho iného – Borisa Johnsona. ‘Myslím, že budeme mať veľmi dobrý vzťah’, povedal Trump, keď sa Johnson stal premiérom. Medzi nimi bolo veľa podobností. Až natoľko, že Donald Trump povedal svojim priaznivcom na zhromaždení v USA: ‘Nazývajú ho Británia Trump’. Ale Johnson sa rýchlo dištancoval, keď bol Trump odvolaný, a rýchlo zablahoželal Joeovi Bidenovi k víťazstvu. Na papieri má však Boris Johnson stále oveľa viac spoločného s predchádzajúcim americkým prezidentom!

Na rozdiel od Trumpa bol Biden proti Brexitu. Má írsky pôvod, takže má veľké obavy, ako to ovplyvní Severné Írsko a Írsko. Počas summitu G7 v Cornwalle v júni však chceli médiám zdôrazniť svoj spoločný základ. Je toho toľko, čo chcú spolu s nami urobiť, od bezpečnosti, NATO až po klimatické zmeny,“ povedal! Teraz sú tu však nové témy, o ktorých treba diskutovať o rozdieloch v obchodnej dohode a situácii v Afganistane. Navyše – napriek tomu, čo povedal pred niekoľkými mesiacmi – Boris Johnson teraz chce, aby USA urobili viac v oblasti klimatických zmien. Ale nech sa deje v zákulisí čokoľvek, očakávajte, že obaja muži zostanú pred kamerami srdeční. Žiadny vodca nechce byť známy ako ten, kto ukončil zvláštny vzťah!

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?