Publikované: 14.10.2020

Spisová agenda Kuciak, médiá a verejný záujem

Úniky info zo živej spisovej agendy trestných vecí najmä spoločensky obzvlášť závažných trestných vecí hodných osobitného verejného záujmu môžu svojimi následkami mať vplyv na výsledok konania vo veciach;
Ide o trestný skutok subsumovaný pod marenie spravodlivosti.
Inšpekcia ministerstva vnútra rieši úniky zo spisovej agendy Kuciak a príslušenstvo. Dejú sa rôznymi smermi ako na bežiacom páse v spojení s vyšetrovaním veci a prejudikáciou výsledku. Do spisu môžu nahliadať a s ním pracovať a nakladať len na to určené a oprávnené osoby.
Novinári a médiá vopred vedia „fšetko“ a prejudikujú aj rozsudky. Suplujú OČTK a justičné orgány.
Neprípustné, bulvárne a v konflikte s verejným záujmom: Právo na informácie verzus verejný záujem na „čistote“ procesu práva, spravodlivosti a výsledku.


https://www.facebook.com/jana.teleki

1. Jana Teleki (Eurorešpekt) nie je verejnou činiteľkou len osobou verejne činnou v mediálnom priestore ako novinárka, zodpovednou za pravdivosť ňou mediálne spracovaných a zdieľaných info;
2. Pravdivosť info je ale vo veci stíhania nepovolených únikov zo živej spisovej agendy irelevantná;
3. Spornou je otázka legality a oficiality;
4. Portfóliom Inšpekcie MV je činnosť policajtov ako verejných činiteľov v služobnom pomere;
5. Inšpekcia rieši úniky spisového materiálu; hľadá páchateľov (zneužitie právomoci verejného činiteľa) vo veci porušenia zákonom chráneného záujmu;
6. Pred inšpekciou je šéfredaktorka Eurorešpektu Jana Teleki predbežne (len) v pozícii svedkyne;
7. Inšpekcia rozhodne, či vec posunie OČTK a pozícia predbežne svedkyne sa zmení na osobu podozrivú zo spolupáchateľstva úniku zo spisovej agendy kauzy Kuciak;
8. Úniky zo spisovnej agendy nie sú nikdy vo verejnom záujme, nemajú oporu o všeobecné ústavné právo na informácie;
9. Toto právo je obmedzené len pre OČTK a súdy, ktoré o stave vecí informujú verejnosť prostredníctvom svojich tlačových odborov a hovorcov;
10. Výsledok (?).

O kauze Kuciak som sa nezmienil ani čiarkou, dôvod (som si povedal): Nebudem nosiť drevo do lesa a svojimi „zisteniami, domnienkami a hypotézami a predčasnými závermi“ mariť spravodlivosť.
Tento a podobný aktivizmus, aby som bol čítanejší, nemusím. Okrem toho, nik ma nezamestnáva, nesplácam hypotéku, za svoju robotu nemám ani cent, nepíšem na ničiu objednávku a neusilujem ani o príjem z reklamy. Má ho môj hostiteľ: www.blogovisko.sk (hmm…).
Svrbí ma to ale nebudem si to „škrabať“. Mám tu svoje stále miesto… (aj ako občas „cestujúci“ autor, vraj bloger). Takže „som rád, že som rád“. Mám stálu čitateľskú klientelu. Keď neprší, aspoň kvapká… (…ale to nie je môj problém).

Dlhodobo sledujem, že: Na Slovensku sa rozmohol „nešvar“: Úniky a obchod s info zo živej spisovej agendy najmä spoločensky (obzvlášť) závažných trestných vecí, hodných osobitného verejného záujmu.
Som konsternovaný tým, že médiá si uzurpujú nadpráva nad rámec svojho určenia a poslania a účelu médií.
S dovetkom z Pelíškov: „Prcat!Na následky. Všemocné médiá, ktoré sa správajúako politické strany a bezmála diktujú parlamentu zákony, nemajú právo na “fšetko“. A s nimi Sorosove “neziskovky”. Orbánovi sa vôbec nečudujem, že s nimi robí poriadky. Oni pritom vrieskajú: “Slobodááaaa! Demokraciáaaa! Toto ale neplatí pre inak seriózny kritický denník  www.eurorespekt.sk
Médiá sú viazané sú ich účelom, poslaním a etickým kódexom. Neprípustným spôsobom vstupujú do prebiehajúcich procesov výkonu práva a spravodlivosti. Získavanie informácií tohto typu nie je investigatívna žurnalistika ale protiprávna činnosť (médium spolčené s policajným zborom).
Mimochodom, jedna z položiek dôveryhodnosti policajného zboru alebo celku OČTK (úniky aj z prokuratúry). Laická verejnosť to má až za „hrdinstvo“. Zamieňa si právo na info so spoločensky škodlivou a protiprávnou činnosťou.
Slovensko potrebuje totálnu reformu OČTK a justície (rozobrať na súčiastky a znova poskladať). Platí to aj pre inšpekciu.
Slovensko si potrebuje urobiť poriadok s médiami. Pozor! Nie so slobodou slova a právom na informácie ale o akútnu potrebu súladu ich činnosti s Ústavou a právnym poriadkom SR (zákon).

Občas (stále…) to vyzeralo, že Eurorešpekt (Teleki) vedie konkurenčný súboj s Denníkom N (Tódová), kto dá skôr a viac info z kauzy Kuciak a spol.
Pozor! Denník N je predávané (print) a predplácané médium (print aj web), ktoré úniky z agendy Kuciak a príslušenstvo dokonca predával ako „platený exkluzívny obsah!“. Ak by OČTK chceli, Denník N by mohol byť podozrivý z príjmu z nelegálnej činnosti. Hmm…
Odmietam. Treba to zastaviť. Médiá sú piata veľmoc, v dobrom i zlom, ktorú treba dostať do rámca ich funkcie, účelu a poslania, kam patria; píše aj sama Jana Teleki Eurorešpekt (info o Kuciakovi spracúvala vcelku korektne; Kočner a Zsuzsová boli na prvom stupni po pravde a práve oslobodení spod obžaloby z objednávky vraždy):
https://www.eurorespekt.sk/media-nas-ohlupuju-propagandou-piata-velmoc-verejnosti-vnucuje-lzi/
A ak sa nedá inak, tak (otvorene!) zákonom a represiou; hoops! Nič spoločné so slobodou médií, len s ústavou, zákonom, etikou a účelom žurnalistiky.
Jan Werich: „Nechtěl bych říci něco, co bych pak nerad slyšel.“
Ako verejne činná osoba v otvorenom mediálnom online priestore som vždy  zodpovedný za všetko čo napíšem. Aby som to potom nemusel niekde čítať.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?