Publikované: 02.12.2012

Spoliehate sa na Eurofondy?

Kde ostala sebestačnosť a nezávislosť? Keď sme vstupovali do EÚ, naivne som si myslel, že ide ozaj o zlepšenie situácie v oblasti obchodu a otvorenej spoločnosti, kde sa budú výrobky aj služby  presadzovať naozaj v trhom mechanizme, bez všakovakých podpôr, klientelizmu či národných záujmov starých  členských štátov únie.

Namiesto toho nám  padlo poľnohospodárstvo, malé a stredné podnikanie. Nedokážeme konkurovať dotačným politikám západu. Otvorili sme im trh, aby nás potopili. Stávame sa krajinou obchodných reťazcov a druhoradého konzumu. Respektíve, stali sme sa. EK vydáva nariadenia,  zákony však sama nedodržiava. Namiesto priťahovania opaskov prežratých európskych úradníkov, vrátane poslancov, žiadajú ešte viac.

Slovensko a ten maličký občan, ktorý žije na tom svojom kúsku, zatiaľ ešte slovenskej pôdy (neviem, možno nás už gorilie bankové komandá predali), sa len čuduje denným diétam, platom a úplatkom. Brusel bojuje proti úplatkárstvu, len je zaujímavé, že to premenovali na „lobovanie za niečo“. Čiže existujú lobistické skupiny a tie sú oficiálne vítané. No čo už, na všetko sa nájde nejaká obchádzka.

ECB len tlačí a tlačí tie peniaze. Už ani nevieme koľko, že to ich vytlačila navyše. Že vraj pôžička pre Grécko či Španielsko. Kto ju však vráti? No nikto. A tak sa zároveň s našou €uro menou devalvuje geometrickým radom, aj tá naša nebohá koruna. Pravdepodobne by sme už nedostali Počiatkov jachtový kurz 30,126. Možno by sme dostali už  iba polovicu z tejto sumy.

Kam sa podel zdravý sedliacky rozum? Prečo sme museli zachraňovať banky v hodnote 100 miliárd korún a predali ich za menšiu hodnotu? O ostatnej privatizácia ani nevravím. Čistý biznis. No a najlepšie sú na tom práve oligarchovia a šedé eminencie monopolov, ktoré poťahujú za špagátiky. Štát zadá objednávku, firma ju zrealizuje možno aj za päťnásobnú cenu, ak by sa dala bežne urobiť. Spokojní sú všetci tam hore postavení. Opozícia či koalícia, ak ide o obchod, z hrušky dole, občan Slovenska! Gorily sa medzi sebou dohodnú, prerozdelia koláč peňazí a je to.

Ty, občan slovenský, len vyži zo svojich 300 € – 500 € a plať nám naše kšefty, ak si sprostý. Prečo by nemohli banky, či finančné domy skrachovať? Prečo musíme platiť mi za ich neschopnosť riadiť firmy? Nech len padnú. Možno aj ľudia potom prídu na to, ako z toho von. Možno naozaj začnú sledovať, kde končia ich dane, aká politika sa tu vlastne hrá. Ak sú bankári takí neschopní, že im je potrebné pomáhať, siahnite im na majetok. Veď za ten stav nesú plnú zodpovednosť. Namiesto toho ich ideme zachraňovať a platy majú ešte vyššie ako mali. Pretože peniaze sa len tlačia a tlačia.

Bez spomínaných eurofondov sa už nevieme ani pohnúť. Pritom nezamestnaných je tu celá kopa. Jediné spasenie vidíme iba v eurofondoch. Čo ak skončia? O tom niekto rozmýšľal? To už nebudeme nič stavať, opravovať? Nebudeme sa vzdelávať?  Prestane existovať poľnohospodárstvo? Respektíve, podľa všetkého asi zdochneme, alebo nás predajú? Nerozumiem tomuto princípu politiky EÚ a hlavne slovenských politikov. Nemali by sme sa náhodou snažiť, aby sme pomoc potrebovali čo najmenej a boli o to viac nezávislejšími?  Celé je to choré a jednoducho to musí padnúť! V poľnohospodárstve je cca 50.000 pracovných miest. Problém je, že už ani nemá kto v ňom pracovať.

Družstvá sú v rozklade. Malé a stredné firmy nemôžu konkurovať veľkým firmám, pretože tie dostali štedrú podporu od štátu. Hlavná vec, že máme zahraničného investora, ktorý po úľavách zbalí „švestky“ a ide kade ľahšie.

Vždy v takejto chvíli, ako je ekonomický kolaps, by mali ísť príkladom volení zástupcovia a mali by si znížiť platy hoci aj na tú priemernú mzdu. Po prvé preto, že nie sú za nič zodpovední a v pléne za výroky majú imunitu. Ako kolektívny zákonodarný a riadiaci orgán ich nemôžeme súdiť. Takže o čom to je? Ako živnostník ručíte celým svojím majetkom a môžete byť súdený za všetko. Pritom dane a odvody platiť musíte práve na takúto pliagu.

 • SlabéVýborné (+8 skóre, 12 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Juantorena

  Nepochopiteľné blúznenie. Nechápem, ako môžeš ako pravičiar blúzniť o Gorile. Veď to bolo o tvojich súkmeňovcoch. Gorila pekne popisuje ako vám postupne zachutila moc a nemali ste žiadne škrupule pred kradnutím. Všetko čo nebolo privarené ku koľajniciam, zmizlo vo vašich chamtivých rúčkach. A aký bol výsledok? Ano, ten poznáš aj ty. Ludia nakopali goriliakov do zadku a teraz svorne plačete v opozícii. Kladivo božie konečne dopadlo na hlavy lumpov, ktorí kradli tak, že na nich zatiaľ nie je nachystaný ani dostatočne veľký očistec.

 2. Gabriel Huraj

  Sranduješ? No neviem, prečitaj si moje blogy aj na iných fórach. To si ma normálne “urazil”! Je to srnda, ale aby som ja patril ku Gorilám, sa spamätaj. Patríš k Ficovi, alebo si čistý komunista? Prepáč, skôr srandista. Ja ako remeselník a k tomu keramik nemám veľa šancí sa dostať ku gorilám. Takže asi tak.

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?