Publikované: 09.01.2020

Spoločné vyhlásenie Erdogana a Putina k Líbyi, Iránu a Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa stretol so svojím ruským náprotivkom Vladimírom Putinom v Istanbule v Turecku 8. januára 2020. Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin vyzvali na zdržanlivosť a diplomaciu, aby sa predišlo „novému cyklu nestability“ na Blízkom východe uprostred rastúceho iránsko-amerického napätia. Spoločne otvorili plynovod Turk Stream.

            

V oboch krajinách Ankara aj Moskva podporujú inú stranu konfliktu, táto rivalita im ale nebráni v rozvoji spoločných projektov v hospodárskej oblasti.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský kolega Vladimir Putin v závere stretnutia vydali spoločné vyhlásenie o občianskej vojne v Líbyi, kríze v Iráne a vývoji v Sýrii.
Vyzvali všetky strany v Líbyi, aby okamžite zriadili prímerie a zastavili všetky nepriateľské akcie.
Povedali, že prímerie by malo byť podporené potrebnými opatreniami, ktoré sa majú prijať na stabilizáciu situácie na mieste a normalizáciu každodenného života v Tripolise a ďalších mestách.
Severoafrická krajina bola roztrhaná prudkou občianskou vojnou medzi vládou uznanou OSN pre národnú dohodu (GNA) so sídlom v hlavnom meste Tripolis a líbyjskou národnou armádou a jej spojencami na východe.
V nedeľu Erdogan vyhlásil, že Turecko „postupne“ posiela vojakov do Líbye na základe dohody s GNA.
Pokiaľ ide o rastúcu agresiu medzi Spojenými štátmi a Iránom, obaja prezidenti vyzvali obe strany, aby konali zdržanlivo a uprednostňovali diplomaciu.
„Použitie sily neprispieva k hľadaniu riešení zložitých problémov na Blízkom východe, ale viedlo by k novému cyklu nestability,“ uvádza sa vo vyhlásení.
V stredu nad ránom Irán vystrelil rakety namierené proti americkej armáde v Iraku ako odvetu za zabitie Qassema Soleimaniho, veliteľa jednotky iránskych islamských revolučných gárd Quds, blízko irackého letiska v Bagdade.
Erdogan a Putin tiež zopakovali svoj záväzok zachovať suverenitu, nezávislosť, politickú jednotu a územnú celistvosť Sýrie.
„Zdôrazňujeme potrebu nastolenia pokoja v oblasti Idlíbu úplným vykonávaním všetkých dohôd o Idlíbe,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Turecko a Rusko sú v spore o ofenzívu ruských a sýrskych vládnych síl na poslednom území povstalcov v severozápadnej sýrskej provincii Idlíb, čo podnietilo nový tok utečencov smerom k tureckej hranici.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?