Publikované: 16.10.2019

Spomalí FED pekelnú jazdu? Blíži sa čas pridržať si klobúky…

   Keď v lete 2007 skrachovali hedgeové fondy Bear Stearns, nikto nemohol vedieť, či začína krízová epizóda. (Jedna z viacerých v inflačnom cykle.) Nemohol vedieť, či FED nezavelí na ústup a či sa  mu ústup podarí. FED nakoniec o pár mesiacov na ústup zavelil. Znížil úrokovú sadzbu a bol pripravený znižovať ju ďalej. Bolo neskoro. Medzitým problémy prerástli na celú banku Bear Stearns a šírili sa ďalej. Proces sa rozbehol. Nedôvera, panická nálada a hlavne platobná neschopnosť sa šírili ďalej a nezastavilo by ich ani okamžité zníženie úrokovej sadzby na nulu. Ďalšie udalosti sú známe.

   V súčasnosti sa situácia rovnako nenápadne opakuje. Po inflačnom fláme nízkych úrokových sadzieb a peňažnej emisie(QE) sa FED opäť snaží dostať menovú politiku do “pôvodného” normálu. Po postupnom znižovaní QE a jeho ukončení na jeseň 2014, začal FED v decembri 2015 so zvyšovaním úrokovej sadzby. Pár dní predtým sa udialo niekoľko zaujímavých udalostí, ktoré sú v princípe totožné s pádom fondov Bear Stearns.

   Ukončením QE sa ochota investovať  a hlavne riskantne investovať postupne vytrácala. Množstvo peňazí stojí v rezervách bánk a na ich účtoch vo FEDe. Ceny akcií oproti minulosti skôr stagnujú(strednodobo). Záujem o podradné dlhopisy klesá. Tieto dlhopisy boli dlhodobo ľahko speňažiteľné. Fondy, investujúce do týchto dlhopisov mali vysokú výnosnosť. Napriek postupnému rastu strát, neistoty a rizika, nálada na trhu podradných dlhopisov nebola panická. Až zrazu … zrazu sa dva z nich rozhodli na nebývalý krok. Odmietli vyplatiť v hotovosti svojich klientov. Nedokázali predať dlhopisy obvyklou rýchlosťou. O pár dní nato sa ďalší zbavil všetkých svojich dlhopisov a riadi svoje zrušenie. Do tejto atmosféry vzápätí vstúpilo rozhodnutie FEDu o zvyšovaní úrokových sadzieb. Predvianočná nálada obvykle odpúta pozornosť a zmení aj investičnú náladu. Reakcie na tieto udalosti prídu neskôr. Keďže finančný doping skončil, chuť investovať musí zákonite ubúdať a problémy musia narastať.

   Otázkou je, ako zareaguje FED. Konečný dôsledok jeho politiky nemá alternatívu, ale z hľadiska svojich taktických cieľov zareaguje FED opäť rovnako a opäť neskoro. Prístup centrálnych byrokratov sa nezmení. Ani keď narazia na svoje limity. V tejto chvíli by mohli situáciu ešte zvrátiť. Znížením úrokových sadzieb späť na nulu a novým kolom QE by nevyhnutný kolaps mohli oddialiť. Neurobia to. Veria, že skutočný a úplný kolaps nehrozí, a že vrátia menový systém do “normálu”.

   Pre nás všetkých je otázkou, či nevyhnutná krízová epizóda bude zmiernená novým a gigantickým QE (možno dokonca aj selektívnymi zápornými sadzbami), alebo začne plnohodnotná pekelná jazda. V oboch prípadoch bude potrebné pridržať si klobúky …

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?