Publikované: 09.04.2020

Správy o Orbánovej diktatúre

Podľa Miklósa Szánthó, riaditeľa Centra základných práv, liberálna opozícia, mimovládne organizácie a zahraničná tlač šíria falošné správy o ústavnom stave núdze pre Covid-19.

           

Nedá mi to pokoj; schválne pátram po krivdách na maďarskom ľude, páchaných totalitnou Orbánovou vládou.
Ak kto máte informácie, doložte hodnoverné zdroje, ak ešte také existujú…
Do toho času neodporúčam “až tak” akceptovať “zdesené obavy“ EÚ o liberálne hovnoty EÚ; sú lož a podvod.
Naopak, si myslím, že v podmienkach EÚ nien je sólo diktatúra v ktoromkoľvek členskom štáte vylúčená; tú si môže dovoliť len EÚ voči členským štátom…
Ale od toho je Lisabonská zmluva, kompetencie EÚ a členských štátov, pojmy subsidiarita verzus zvrchovanosť a suverenita, akú si ponechajú alebo ju “oddane a poslušne” odovzdajú pod správu toho zvláštneho spolku…
Maďarsko a Orbán európskym federalistom a liberálom ukrutne ležia v žalúdku…

Riaditeľ centra Miklós Szánthó: „Koncepcia osobitného právneho poriadku (núdzový stav) sa od roku 1990 nezmenila, pravidlá týkajúce sa stavu núdze v ústave pred a po roku 2012 sú takmer doslova totožné“.
Podľa predchádzajúcej a súčasnej ústavy má iba vláda právo vyhlásiť núdzový stav a len kabinet ju môže zrušiť, zdôraznil.
Vyhlásenie núdzového stavu je akt, pre ktorý podľa ústavy nie je potrebný predchádzajúci ani následný súhlas národného zhromaždenia.
Nariadenia o mimoriadnych opatreniach na „doplnenie“ núdzovej situácie, vrátane odchýlenia sa od zákona, musia platiť pätnásť dní. Aby mohli zostať v platnosti, vyžaduje sa povolenie Národného zhromaždenia.
Parlament udelil oprávnenie rozšíriť núdzové opatrenia zákonom proti koronavírusu, parlament ho však môže kedykoľvek zrušiť podľa zákona a Parlament sa po zrušení núdzového stavu rozhodne zrušiť zákon.
Podľa Miklósa Szánthó nie je pravda, že zákonom o Covid-19 vláda vylučuje z „hry“ parlament: „Parlamentná kontrola ostáva nedotknutá. Ide o falošné správy, ktoré šíri liberálna opozícia, mimovládky a „zdesená“ zahraničná tlač.“
István Kovács, strategický riaditeľ centra, hovoril, že každá krajina bojuje s epidémiou v súlade so svojimi vlastnými ústavnými pravidlami. Okrem iného podrobne uviedol nemecké, talianske, rumunské, české, lotyšské, slovenské a španielske príklady a dodal:
Nikde inde neexistujú také pravidlá a záruky ako v Maďarsku.“
Slovensko je viazané inštitútom (pojem) Núdzový stav (a mimo iné ho zakladá pandémia) ošetruje Čl. 5 (odsek 1) Ústavného zákona č. 227/2002 Zb. Môže trvať po dobu max. 90 dní. Ale ak to je potrebné, proces sa môže opakovať.
Česko na „škaredú stredu“ zdĺhavými a vyčerpávajúcimi parlamentnými „tančekmi“ predĺžilo núdzový stav do 30. Apríla.
Správy a „vyradení maďarského parlamentu sú lož. Naďalej sa šíria „hororové“ falošné správy. Aj hoaxy, vraj o obmedzovaní slobôd „slova a tlače“. To je pravda. Darebáckych. Proti maďarských.
Štátna moc koná. Chráni národno-štátne záujmy Maďarska. Aj pod trestom odňatia slobody. A to je dobre.
A ak by podľa opozície a Gyurcsányho socialistov mal Orbán stáť pred súdom ako údajný „kleptokrat“ tak až po voľbách; ak skôr, v pohode: EÚ „zadisponuje“ európskym prokurátorom…
https://hirado.hu/belfold/belpolitika/cikk/2020/04/08/alapjogokert-kozpont-a-balliberalis-ellenzek-es-az-ngo-k-alhireket-terjesztenek-a-veszhelyzetrol
“Za posledné roky sme iba klamali a kradli. Áno, kradli sme. Kradli sme ráno, večer aj v noci. Takmer som z toho skapal, keď som sa musel tváriť, že vládneme, hoci sme nevládli, ale iba klamali a kradli. Čo povieme ľuďom, keď sa nás spýtajú, čo sme urobili za posledné štyri roky?” Vyhlásil Gyurcsány v roku 2009…
https://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/65645-kradneme-rano-vecer-aj-v-noci/
Maďarská vláda cez “zelený štvrtok” rozhodla o predĺžení zákazu vychádzania na dobu neurčitú: „Bude vládou posudzovaný každých 14 dní, pod kontrolou parlamentu.“ Twítol Orbán a vyhlásil to v tv správach.
Vláda sa tiež rozhodla udeliť aj špeciálnu licenciu starostom, aby mohli od pondelka vytvárať a implementovať ďalšie osobitné, prísnejšie pravidlá pre svoje vlastné municipality, informoval premiér. To vyvracia lož, že Orbán odobral prenesené delegované právomoci samosprávam.
Pred rozšírením zákazu vychádzania boli vládou vypočutí starostovia, epidemiológovia, vedci a policajný zbor. Dospeli k zhode.
https://hirado.hu/belfold/belpolitika/cikk/2020/04/09/orban-viktor-hatarozatlan-idore-meghosszabbitjuk-a-kijarasi-korlatozast
Predseda vlády na „zelený štvrtok“ požiadal ľudí, aby dodržiavali reštriktívne pravidlá, vyvarovali sa skupinových stretnutí, udržiavali si odstup na verejných miestach a venovali väčšiu pozornosť starším ľuďom: „Priznajme, že táto Veľká noc sa bude líšiť od predošlých sviatkov.

Morové, bakteriálne cholerové epidémie, zvané „rany“ ani ďalšie postupné „navštívenia“ vírusovými nákazami Sars, Mers, Aids, Ebola, včítane neposledného korona vírusu, nemajú nič spoločné s Bohom, ani Jeho „trestom“.
Vždy tam niekde „väzí“ dáky „ludský“nie „boží“ faktor. Tam je skrytý ten „čertkus a zlé korenie“. V závislosti na stave medicínskej vedy. Aj tá má svoje hranice a limity možností. Vedci zatiaľ nie sú bohmi. Liečivá či vakcína proti Covid-19 chcú tiež svoj čas.
No, ak kto chce, nech sa modlí. Neuškodí. Po dobu sviatkov a karantény je a bude aj na modlitby a pokánie času dosť…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Fejzbúkom „cestuje“ aj toto (je toho viac):
http://svobodnenoviny.eu/italove-povstavaji-proti-globalizmu-a-zadaji-aby-italie-eu-opustila-a-znovu-se-stala-suverennim-narodem/
http://svobodnenoviny.eu/italie-politici-v-reakci-na-koronavirus-odstranuji-vlajky-eu/#comment-22072
K Contemu: „EÚ je mŕtva, môže sa ísť vypchať“ alebo: „Škaredá, mŕtva Európa”: Talianska tlač v vyjadrila zdesenie a hnev voči EÚ v dôsledku rozhodnutia 27 krajín odložiť preskúmanie prísnejších opatrení proti hospodárskym dôsledkom pandémie koronavírusu.
Médiá veslo zdieľali. Aj denník SME. No, napokon to bolo inak (nezdieľal som). Nebudem falošnými a skreslenými správami prilievať olej do ohňa; ani nič „vysvetľovať“ či „žehliť“. Robím si „svoju robotu“.
EÚ ani nik, celý svet, ešte nestál pred problémom, ktorým je nový Covid-19.  https://www.wsws.org/en/articles/2020/03/28/gipf-m28.html
Poznámka k hodnovernosti: Prehľadal som web a taliansku tlač. Nikde ani zmienky. Ale množstvo webov veselo zdieľalo; ibaže maličkosť: Bez uvedenia jadrového pôvodného zdroja. Nezdieľal som.
Obdobná situácia s Maďarskom, a fejzbúk.
Samizdaty neakceptujem.
P.S 1. Odsledoval som si vyjadrenie euro komisárky Věry Jourové k situácii v Maďarsku. Odporúčal by som jej, aby viac komunikovala s protagonistami Orbánovej vlády, než dala na “vreskot” politických mimovládok a opozície…
To znamená, aby čerpala info z pôvodných zdrojov…
P.S 2. Vraj tam “beží” stotisícová občianska petícia. Pripomína mi to kampaň “Milion chvilek pro demokracii” v Česku proti Orbánovi (Zemanovi a Benešové). Už je ticho, bublina praskla.
P.S 3: Prekvapením je, že v Česku sa pre zmenu aktivizuje skupina proti núdzovým opatreniam vlády a vláde. Vraj sú porušované základné ľudské práva. Čosi o palici a psovi. Každý dôvod, dobrý dôvod. Hmm…
Smradi.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?