Publikované: 18.07.2013

Srandista ,či hraboš Harabin?

Neviem , či obyčajný človek sa ma smiať,alebo plakať nad výrokmi predsedu Najvyššieho súdu. Jeho výroky iba odrážajú skutočnosť, ako je tento pán mimo reality a asi nevie z čoho a za koľko eur žije obyčajný občan.Na východe sa tomu hovorí-”keď sa z džada stane pán” resp. keď sa vidiečan presťahuje z dediny do veľkomesta, tak zabudne na všetko. Väčšinou to hovoria o nás vychodniaroch. Bude na tom niečo pravdy, hoci som vychodniár , tak ako aj Vy.

Pán Harabín je proti  znížovaniu platov sudcov,čo by prinieslo zrušenie 14.  platu sudcov. A šefka združenia sudcov, “znalá” ekonomiky podotkla, že to ekonomiku nespasí. Ja aj mnohí iní sa pýtame? “Sú sudcovia nadľudia, v tomto kvázi právnom štáte?  A znížovanie platov sudcov je podľa nich protiústavne.Kto vyprodukoval túto ústavu? Pravdepodobne sudcovia, sami  si tieto finančné “perly” ukotvili v zákone. Je zaujímavé, že v prieskumoch verejnej mienky súdnictvu nedôveruje takmer 70 % respondentov. Prečo asi? Pre prehmaty v rozhodnutiach, pre nevymožiteľnosť práva a prieťahy v konaní, či pre korupciu a klientelizmus v súdnictve. Keby odvádzali kvalitnú a kvalifikovanú robotu, dbali na morálku a etiku, tak by im národ nevystavil takéto vysvedčenie a nevadili by im ani zaslúžené platy.Keď je niečo protiústavne v tomto štáte, tak je to nerovnosť pred zákonom a sem patria nadštandartné práva sudcov a nadštandartné odmeny aj platy sudcov  t.j. vrátane 14. platu. Ktoré profesie majú 14. plat v štátnej správe? Keď, štát siaha cez dane , poplatky, pokuty a penále na peniaze malých podnikateľov resp. obyčajných ľudí, tak to nie je protiústavne? Pán Harabin to ešte priklincoval výrokom:”Je pravdou, že je ťažká ekonomická situácia,to nepopieram, ale na druhej strane ,my budujeme princípy právneho štátu,piliere sudcovskej nezávislosti atď.” Tak, toto už vyznieva ako sarkazmus-výsmech reality. Sudcovský stav je u nás štát v štáte, neotvára sa občanovi a kontroluje sám seba, preto ho vnímajú občania ako brzdu princípov právneho štátu, alebo aj prehnitý skanzém bývalých komunistov. U nás hovoriť o sudcovskej nezávislosti je smiešne, až trúfalé. Sudcovia sú často vydierateľní a podriadení oligarchom, politikom, lobistom, alebo bielym golierom. Vedia “zarábať sofistikovane” aj iným spôsobom. Takže, mnohí sudcovia na Slovensku, budujú zvláštnym spôsobom piliere právneho štátu a sudcovskej nezávislosti už vyše dvadsať rokov, ale  výsledok je žalostný.Pán Harabin, ľudia pochybujú či pri takýchto pomeroch sme ešte právny štát. Ale vy máte asi iné okuliare, vidíte čo chcete vidieť a očividne závidite aj iným platy, napr.kolegom zo špecializovaného súdu, ktorí,znášajú oveľa väčšie osobné riziko,ako len súdružský a pochlebovačne bozkávať pána premiéra. Neviem , či on to to stál…

Ani my občania, sme vedome nespôsobili krízu a tento “sociálny štát” nás veselo a  bez opýtania zdiera. Najlepšie by bolo, ak by ste sa aj vy, privelegovaní sudcovia uskromnili. Ale prečo? Hraboši sa nikdy neuskromnia. Hrabú do zásoby. Ak by vám siahli na platy , tak vy si to hravo aj s úrokmi vysúdite, ale bežný občan nie! Ten to zaplatí zo svojích daní. To je čudná sloboda a demokracia, ktorá slúži kaste vyvolených. Taká je pravda o Slovensku.

  • SlabéVýborné (+83 skóre, 83 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?