Publikované: 09.07.2020

Srbsko povstalo

Prezident Aleksandar Vucic v utorok oznámil, že nový zákaz vychádzania vstúpi do platnosti v piatok a posledný víkend, po 300 nových prípadoch Covid-19 a 13 úmrtiach, čo je najviac od začiatku pandémie, informovali miestne médiá.
Toto už podnietilo odhadovaných desaťtisíc ľudí, aby sa zhromaždili pred budovou parlamentu, a žiadali Vučicovu rezignáciu.
Informácie našich médií protest spájajú len s núdzovými opatreniami, rúškami, osobnými rozostupmi a zákazom vychádzania…

Protest možno začal kvôli obmedzeniam Covid-19, ale jeho účastníci k nemu pridali nesúhlas so srbskou prozápadnou politikou, členstvom v NATO a zmenou krajiny na kolóniu Západu.
S policajným obnovením „poriadku“ to nie je také jednoduché: Od polovice marca bola na Srbsko uvalená jedna z najprísnejších blokád v Európe a po tom, čo EÚ zablokovala Belehrad v nákupe zdravotníckych potrieb z Ruska a Číny. Veľká noc bola zrušená a voľby naplánované na koniec apríla boli odložené na jún.
Núdzový stav a bol zrušený 6. mája, ale masky, sociálne odstupy a iné pravidlá zostali v platnosti.

Utorkové demonštrácie boli najväčšími takýmito protestmi za takmer desať rokov. Pozorovatelia poznamenali, že Srbi sa zdráhajú organizovať masové protesty od októbra 2000, keď takzvaná „farebná revolúcia“ viedla k zmene moci.
https://www.rt.com/news/494101-serbia-belgrade-lockdown-protest/
Včera v noci prezident Alexander Vučič sčasti demonštrantom ustúpil a vyhlásil svoju pripravenosť prehodnotiť rozhodnutie uvaliť zákaz vychádzania.
https://rusvesna.su/news/1594270846
Vučič sľúbil, že konečné rozhodnutie vydá už dnes, 9. júla, po stretnutí s krízovým štábom vlády. Nepotešil demonštrantov, ktorí už požadujú aj jeho rezignáciu.
Obvinený je zo zodpovednosti za nárast výskytu Covid v krajine, lebo pred niekoľkými týždňami chcel usporiadať parlamentné voľby 21. júna.
Protesty sa konali v Belehrade, v Novom Sade, Nise a Kragujevaci. Niektorí protestujúci spievali národné piesne a požadovali obranu Kosova.
Srbská opozícia a demonštranti sú presvedčení, že Vučič zneužíva Covid na politické účely.
Najnovšia správa: BELEHRAD, Srbsko (AP) – Srbské úrady vo štvrtok 9. júla zakázali zhromaždenie viac ako 10 ľudí v hlavnom meste Belehrade po dvoch nociach násilných stretov medzi políciou a tisíckami demonštrantov. Pokyn vyslal Vučič Instagramom z lietadla na ceste do Francúzska.
Z rozpútania politických nepokojov obvinil zahraničné služby. Moskva také obvinenie odmietla, USA ale vyjadrili farizejské poľutovanie.
Vučič tvrdí, že cieľom nepokojov je jeho oslabenie vo vyjednávaní s Kosovom, ktorého nezávislosť ako bývalej provincie, Srbsko neuznáva.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?