Publikované: 04.03.2014

Starých psov novým kúskom nenaučíš…

 

Priatelia, tak sme si zvolili. Zvolili sme si nielen svojich predsedov krajov, ale i osadenstvo krajských parlamentov. Ten Bratislavský sa dá z pohľadu pravice jednoznačne považovať za úspech. Po prvom, povedala by som ,,inauguračnom´´ zasadnutí zastupiteľstva BSK, ktorého som aj ja členom, prišlo druhé a v ňom jednoznačne najdôležitejší bod – voľba hlavného kontrolóra BSK (ďalej len HK). A s ním prišlo aj prvé sklamanie.

OTÁZNA PRÁCA HLAVNÉHO KONTROLÓRA

Účelom kontrolných akcií, realizovaných útvarom hlavného kontrolóra,  by podľa jeho vlastných slov malo byť overiť v organizáciách s rôznym právnym postavením stav dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov, hospodárnosť, efektívnosť a účelnosť vynakladania prostriedkov rozpočtu samosprávneho kraja a plnenie povinností pri správe a ochrane majetku samosprávneho kraja. Overené by malo byť nielen splnenie prijatých opatrení, dodržiavanie finančnej disciplíny, správnosť a úplnosť účtovníctva a vykonania inventarizácie majetku a záväzkov, ale aj obstarávanie tovarov, prác a služieb s nízkymi hodnotami.

Štefan Marušák bol za hlavného kontrolóra BSK zvolený ešte v roku 2007. Zažil teda rôzne kauzy a aférky a mohol sa s nimi rôzne popasovať. Výsledky jeho práce sú však prinajmenšom polemické, najmä s ohľadom na medializovanú kauzu opráv budov v havarijnom stave, ktoré BSK obstarávalo bez súťaže. Úrad BSK sa záhadne dostal k takým firmám, ktoré nemajú kontakty na webe a predtým zákazky nerobili. Súčasný kontrolór však nezistil žiadne nedostatky pri práci úradu BSK ani v tomto prípade.

Pýtam sa preto, ako si kontrolór robí svoju prácu? Je správne, že o jeho zvolení a znovuzvolení rozhoduje zastupiteľstvo sčasti reprezentované spolustraníkmi župana, ktorý BSK vedie? Prečo by mal hlavný kontrolór svoju prácu odvádzať skutočne zodpovedne a podľa hesla „padni komu padni“  okrem škôl a sociálnych zariadení prevetrávať aj svojho zamestnávateľa, ktorý mu je v podstate chlebodarcom?  Veď keď si pohnevá Freša, ten prehovorí ku klubu poslancov SDKÚ, tí zas k svojím priateľom v KDH a Moste a hneď je po hlavnom kontrolórovi. Tak prečo by sa hlavný kontrolór snažil?

ROZHODNUTÉ BOLO VOPRED

Napriek našim jasným výhradám a nezodpovedaným otázkam (link k videu tu https://www.youtube.com/watch?v=KJacr2Wp-l8&feature=youtu.be)  bol klubmi SDKU, Most a KDH opäť zvolený kontrolór svojou nečinnosťou prispievajúci k pochybnostiam, ktoré na BSK vrhali tieto zvláštne obstarávania. Pýtate sa, ako to viem, keď hlasovanie bolo tajné? No predsa nám to bolo vopred oznámené, že sa tieto tri kluby dohodli a takto budú hlasovať. Rozhodli sa tak ešte pred diskusiou s jednotlivými kandidátmi a nič na ich názore nezmenili ani naše výhrady. Toto teda nie je dobrý začiatok. Ako sa hovorí, starých psov novým kúskom nenaučíš.

 

  • SlabéVýborné (+16 skóre, 20 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?