Publikované: 12.02.2014

Štát chce v tomto roku spotrebiteľov chrániť 20-tisíc eurami

Dookola opakujúca sa pesnička o tom, že spotrebiteľa treba chrániť, sa síce spotrebiteľom dobre počúva, však reálne poskytovať spotrebiteľom kvalitné, odborné a hlavne bezplatné poradenstvo môže byť v tomto roku do značnej miery problém. Štát oproti minulým rokom vyčlenil na ochranu spotrebiteľov žalostne málo prostriedkov zo svojho rozpočtu. V predchádzajúcich obdobiach, ako aj v minulom roku, bolo na ochranu spotrebiteľov vyčlenených 80.000 eur. V roku 2014 to však predstavuje štvrtinu z minulých rozpočtov, iba 20.000 eur.

Vláda šetrí

V prípade, ak by nasledoval záver tohto článku, napíšem, že za to všetko môže Vláda SR, ktorá sa vo svojom programovom vyhlásení na obdobie 2012 – 2016 zaviazala.

Vláda za dôležité považuje tvoriť takú legislatívu, v ktorej bude vytvárať priaznivejšie podmienky pre slobodné a bezpečné podnikanie, odstraňovať administratívne bariéry v podnikaní a bude chrániť spotrebiteľa.

O tom, ako sa tohto vyhlásenia pridržiavajú tí, čo si ho schválili, žiaľ, nie je tento článok, ba ani záver článku. Vitajte v (ne)ochrane spotrebiteľov na slovenský spôsob. Nechcem zachádzať do dávnej histórie súvisiacej so zavádzaním eura pred rokom 2009 a množstvom “stratených” finančných prostriedkov, vrátim sa len do minulého roka.
2013_pridelenie_dotacii_MHSR

Rok 2013 rozpočet 80.000 eur

V roku 2013 vyčlenilo Ministerstvo hospodárstva SR na ochranu spotrebiteľov v troch programoch celkovo 80.000 eur, z toho 1.) na zabezpečenie bezplatného poradenstva na území SR 56.000 eur (7.000 eur/kraj), 2.) na zastupovanie spotrebiteľov v súdnych sporoch 17.000 eur a nakoniec 3.) na vzdelávanie spotrebiteľov 7.000 eur. Na vzdelávanie mohlo ísť predsa len trochu viac prostriedkov, ale ešte sme nedospeli k poznaniu, že celý problém ochrany spotrebiteľov spočíva v neinformovanosti – nevzdelanosti, ak na to dôjdeme, tak hádam sa prostriedky budú rozdeľovať inak. No poďme však ďalej.

V minulom roku celkovo na ochranu spotrebiteľov z úspešných projektov žiadali združenia 90.000 eur. Rozpočet však bol 80.000 eur, tie boli na základe projektov rozdelené medzi spotrebiteľské združenia.

 

celý článok na www.antonak.eu

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?