Publikované: 05.05.2020

Stav demokracie v Maďarsku alebo nakazená demokracia

Priebežne sledujem a vyhodnocujem stav vývoja demokracie v Maďarsku a podávam správu a ponúkam názor občana Slovenska. Robím tak aj tu a teraz:
Sledoval som Reportéri ČT zo 4. mája 2020

             

Hneď v úvode dva manipulačné podvrhy: Reportéri sa vyhovárajú na obmedzenie cezhraničného pohybu „tak preto museli získavať informácie zo zahraničných opozičných zdrojov“.
Tie v Maďarsku zistili:
1. „Postupný odklon od liberálnej demokracie“.
Maďarsko nebolo a nie je liberálnou ale parlamentnou demokraciou so silným premiérom a slabším prezidentom.
Rusko je parlamentná demokracia so silným prezidentom.
Turecko je diktatúra prezidenta Erogana (bez šance na členstvo v EÚ).
Slovensko je parlamentná demokracia s vyrovnaným trojuholníkom: Parlament-vláda-hlava štátu.
Česko je vyrovnaná dvojkomorová parlamentná demokracia (snemovňa, senát) s aktivistickým premiérom ale aj prezidentom.
Poľsko je parlamentná demokracia s vládou strany Právo a spravodlivosť na pozadí so slabým premiérom a slabším prezidentom a silným predsedom strany Kaczyňským.
2. „Orbán poslal do ulíc armádu.“
„Starostovia si políciu a armádu mohli pozvať dobrovoľne, povinne ale muselo vojakov do vedenia prijať 140 strategických podnikov a niekoľko nemocníc.“
Poznámka: Liberáli, presnejšie, zahraničný kapitál sa bojí zoštátnenia maďarských štátnych podnikov. Toto by som urobil aj na Slovensku. Ale odpolitizoval ako súdnictvo. Liberáli ich majú za “Orbánove”.
Ibaže Slovensko ich už nemá.
Reportéri museli (prieskum) ale priznať, že „väčšia časť spoločnosti je s postupom vlády spokojná.“
Zrejme schvaľuje Orbánovu „diktatúru“ a jeho „zmocňovací zákon“ (liberálmi prirovnávaný k zákonu pre vládu Hitlera a jeho NSDAP).
„Navzdor ostrým výčitkám zo strany EÚ, volanie po sankciách proti Maďarsku aj vylúčenie strany Fidesz z frakcie ľudovcov, nakoniec nič z hrozieb EÚ nesplní.“
Liberálni demokrati majú hlavu v smútku: „V Maďarsku diktatúra je, ale nie je“. Ani oblečená ani nahá, ani bosá ani obutá…
Prosto taká, akou maďarská demokracia je. Maďari nechcú háv a obuv liberálnej demokracie.
Diktatúra EÚ, v tom, akú demokraciu majú mať členské štáty, je demokraticky neprípustné, v rozpore s demokratickými „európskymi hodnotami“.
Čo by si počali s Erdoganom a Tureckom v EÚ? Už s tým prestali. Ostal len problém s utečencami. A pre úplnosť: Jeho pozícia v NATO.
O charaktere štátu, moci a vládnutia, v slobodnom a demokratickom štáte rozhodujú parlamentné voľby. V Maďarsku budú o dva roky.
Liberálna demokracia je diktatúra opozičných liberálov a ich liberálneho fašizmu. Je hrozbou pre demokraciu. Útok na parlamentnú demokraciu a ústavný charakter štátu.
Susan Riceová, bývalá americká veľvyslankyňa vyslankyňa v OSN: „Vykopnite Maďarsko z EÚ!“
Reportéri zverejnili dôkaz miešania sa cudzích mocností (USA!) do vnútorných záležitostí EÚ a Maďarska.
„Koronavirus zabil svou první demokracii,“ napsal koncem března americký deník The Washington Post o dění v Maďarsku. Třináct členských států Evropské unie v otevřeném dopise vyjádřilo vážné znepokojení nad vývojem v zemi. Maďarský parlament 30.března přijal tzv. koronavirový zákon, opozice ho nazývá zmocňovací. Hlavním důvodem je, že vláda nestanovila časový limit, kdy může vládnout prostřednictvím dekretů bez účasti parlamentu. Ten se sice schází, ale vláda má možnost ho obejít v případě, že se tak rozhodne. Do Maďarska jsme kvůli zavřeným hranicím odjet nemohli, ale podařilo se nám reportáž natočit ve spolupráci s maďarským štábem.“
Matteo Renzi, bývalý taliansky premiér: „Po tom, čo Orbán urobil, EÚ musí jednať a prinútiť ho zmeniť názor alebo prosto: Vyhodiť Maďarsko z EÚ!“
Ide o miešanie sa Talianska do vnútorných záležitostí Maďarska a jeho vzťahov s EÚ.
Reportéri: „Po niekoľkých týždňoch skúmania „koronavírusového zákona“ EÚ a EK prišla k záveru, že nie je v rozpore s európskym právom, ani demokratickými princípmi.“
Věra Jourová, eurokomisárka, zodpovedná za demokraciu v EÚ: „Maďarsko zatiaľ neprijalo taký dekrét, ktorý by odporoval európskym právnym predpisom.“
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/220452801240017/
Núdzové opatrenia vychádzajú zo zákona o krízovom stave a zákona o ochrane verejného zdravia. Vláda ich môže vyhlásiť len na základe Ústavy a zákona.
Základné ľudské práva možno obmedziť na dobu nevyhnutnú a časovo obmedzenú dobou trvania dôvodov pre núdzové opatrenia. Covid-19 je v celom priestore EÚ aj mimo neho testom demokracie.
Liberálna demokracia v slobodnej a demokratickej spoločnosti nemá miesto. Na mieste je výlučne vláda poriadku, disciplíny, nedeliteľnej zodpovednosti a zákona v súlade s ústavou a právnym poriadkom, zvolená len v riadnych  slobodných a demokratických voľbách…

To, čo sa deje v Poľsku je tiež zaujímavé. Cez víkend budú voľby poštovou cestou. EÚ nesúhlasí. Predbežne tu a teraz nekomentujem (viac problémov). Poľsko je pre mňa čudné. Ale svojprávne. Ak EÚ inak nedá, odíde z nej samé (vicepremiérka Szydlová); opatrne posunovať.
Sledujem aj „demokratické tančeky“ v Česku vo veci zámeru posilniť zákonom právomoci ministra zdravotníctva. Nemám výhrady. Úžasná škola demokracie a ústavného práva.

K Reportérom: Sú spoločenskou hrozbou pre demokraciu v EÚ. Reprezentujú liberálnu demokraciu. Priamo a podprahovo manipulujú vaše kritické myslenie. Na ich a obraz liberálov a liberastov.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?