Publikované: 29.03.2020

Stav vecí Turecko-Grécko-EÚ v tieni Covid-19

Recep Tayyip Erdogan 28. februára oznámil otvorenie hraníc z tureckej strany smerom do Grécka a Bulharska, pretože Turecko už nemôže riešiť veľký počet migrantov na svojej pôde. Druhého marca vyzval Európu, aby aj ona „znášala svoj podiel bremena“.

Článok má cieľ: Poskytnúť rámcovú info o stave vecí Turecko-migračná kríza a EÚ v tieni Covid-19.
Sa hneď pýtam: Aký podiel má Európa a EÚ na  občianskej vojne v Sýrii a Iraku a migračnej kríze?
EÚ Erdoganovi v roku 2016 prisľúbila 6 miliárd na zvládnutie utečeneckej krízy.
Pýtam sa ďalej: Čo má EÚ spoločné s tureckou agresiou proti Sýrii (ťaženie proti Kurdom a Assadovej vláde v spojení s teroristami)? A čo medzinárodné právo?
Až ako je EÚ “povinná” prijímať ďalších a ďalších utečencov a migrantov a utierať ňou nezavinené čiesi rozliate mlieko? Ako k tomu prídu členské štáty trebárs V-4? Čo ony  s tým?
Aké vektory humanitárneho, medzinárodného a azylového práva tu pôsobia? Čo je za tým sústavným tlakom na povinnú realokáciu utečencov v krajinách EÚ?
Čo bude s Dublinskými dohodami, a čo so ženevskou konvenciou?
Ide o svojvoľné a OSN nepovolené vybavovanie si „svojich vecí“ na úkor nevinných civilistov a ich základných ľudských práv.
Poznámka 1: Navzdory OSN a Paktu o migrácii, migrácia nie je základné ľudské právo ale právo v kompetenciách dotknutých národných štátov.
Poznámka 2: Každý národný štát, člen-nečlen EÚ má zvrchované a suverénne právo určiť a rozhodnúť, komu udelí-neudelí azyl alebo dočasnú doplnkovú ochranu a právo rozhodnúť, komu umožní-neumožní žiť na svojom území.
Toto EÚ vie, ale „tají“…
Ide o jasný turecký „anschluss“ a priamu okupáciu zvrchovaného sýrskeho územia sýrskeho územia v pozdĺžnom príhraničnom pásme s Tureckom smerom k Idlíbu; a naštartovanie ďalšej (druhej) utečeneckej vlny.
Rozpor s medzinárodným a humanitárnym právom.
Poznámka: Pričlenenie Krymu do spoločenstva Ruskej federácie nebol anexiou ale secesiou, referendum bolo v plnom súlade s medzinárodným právom a Ústavou Ukrajiny. Stratu územia si Ukrajina zavinila sama (politika národnostných menšín). Detto platí aj pre Donbas.
https://www.nytimes.com/2020/03/01/world/middleeast/turkey-syria-assault.html
Zatiaľ čo v Turecku žije viac ako 3,6 milióna sýrskych utečencov, v celej Európe je ich len asi milión. Erdogan vyzval EÚ na rovnomerné prerozdelenie, kladie si podmienky a žiada ďalšie ústupky.
Vývoj konfliktu s EÚ a obsah rokovaní na osi Turecko-EÚ po 5. marci (rokovanie s Putinom) a 9. marca s EÚ (Erdoganov „Blitzkrieg“ proti Európe):
http://www.blogovisko.sk/turecko-uz-vraj-nebude-branit-utecencom-na-ich-ceste-do-europy.html
http://www.blogovisko.sk/turecko-syrska-a-utecenecka-kriza.html
http://www.blogovisko.sk/erdogan-vyhlasil-eu-vojnu.html
https://www.welt.de/politik/ausland/article206453459/Migrationskrise-Erdogans-Blitzangriff-hat-die-Europaeer-durchgeruettelt.html
http://www.blogovisko.sk/zacina-desiaty-rok-brutalnej-vojny-v-syrii.html
Rozhodnutie Turecka otvoriť hranicu prišlo po tom, čo sily režimu Bašára Assada v Idlibe v severozápadnej Sýrii zabili 34 tureckých vojakov.
Posledná humanitárna kríza v Idlibe spôsobená útokmi Assada na oblasti obývané civilizáciou prinútila takmer milión ľudí, aby sa priblížili k tureckej hranici za útočiskom.
Obnovené útoky riskovali ďalšiu vlnu migrácie do Turecka, v ktorej sa už nachádza 3,7 milióna sýrskych utečencov, a tvrdí, že už nemôže prijať viac.
Grécko a Turecko, neskôr do hraničného konfliktu vtiahnuté Albánsko, svoje hranice ako zvrchované štáty neotvorili. Konflikt utečenci, k hraniciam posielaní Tureckom  verzus pohraničná stráž sa vyostril najmä na hraniciach Turecka a Grécka. Tisíce migrantov a utečencov ušli do tureckej provincie Edirne pozdĺž hranice s Gréckom a Bulharskom, aby sa dostali do Európy.

BRUSEL – Turecko naznačilo, že ruší svoju dvojtýždňovú operáciu na podporu pohybu desiatok tisíc ľudí smerom do Európy po tvrdej reakcii gréckej pohraničnej stráže na zemi a vlažnej diplomatickej reakcii európskych politikov. Svedkovia na hranici uviedli, že migranti na grécko-tureckej pozemnej hranici sa tento týždeň začali prepravovať späť do Istanbulu, čím zbavili eskalácie medzeru, ktorá spočiatku vyvolala obavy z ďalšej európskej migračnej krízy. Podľa gréckych predstaviteľov sa počet pokusov o prekročenie hraníc zmenšil z tisícov denne na niekoľko stoviek a žiadny z nich nebol úspešný v piatok, dokonca aj keď sporadické výmeny slzného plynu s tureckými bezpečnostnými silami pokračovali.
Toto oznámenie a ďalší vývoj v týždni interpretovali odborníci a európski politici ako signály pre Európu, že turecké orgány boli opäť ochotné strážiť svoje hranice a potlačiť druhú vlnu migrácie.
https://www.nytimes.com/2020/03/13/world/europe/turkey-greece-border-migrants.html
Organizácia Human Rights Watch vyzvala Grécko a EÚ, aby dodržiavali ľudské práva v reakcii na novú tureckú politiku nezastavovania migrantov a utečencov, ktorí sa snažia odísť do Grécka. Medzinárodná skupina pre ľudské práva tiež kritizovala rozhodnutie Atén pozastaviť nové žiadosti o azyl do apríla a súhrnne deportovať osoby prichádzajúce do posledného zvýšenia. Neľudské podmienky v gréckych utečeneckých táboroch boli tiež ďalším kritickým bodom, ktorý viedol Erdogana k „spiatočke“.
Aj preto, že hrozil otvorený vojenský konflikt Turecka s Gréckom a rozvrat vzťahov na osi EÚ-Turecko-NATO:
1. Turecko je člen NATO;
2. Grécko je člen EÚ a NATO.
https://www.dailysabah.com/politics/migrants-end-wait-at-turkey-greece-border-for-europe/news
Riešenie humanitárnej a migračnej krízy komplikuje Covid-19. Proti assadovskí militanti a teroristi v miestach priameho sýrskeho ozbrojeného konfliktu nútia nakazených stať sa samovražednými atentátnikmi.
Je to už takmer mesiac, čo sa migranti a utečenci pohybovali smerom k gréckej hranici, aby vstúpili do Európskej únie, ale boli zablokovaní gréckymi bezpečnostnými silami, ktoré použili slzný plyn, guľky a vodné delá proti tým, ktorí sa snažili prekročiť. Takmer 4 600 migrantov stále čaká v blízkosti hraničnej brány Pazarkule v tureckej západnej provincii Edirne.
Napriek útokom a tvrdým opatreniam gréckej polície a hraničných orgánov migranti a utečenci naďalej čakali uprostred bezútešných podmienok na hranici 28 dní v nádeji, že Grécko otvorí dvere azylu v EÚ.
Posudzovanie vzťahov s Tureckom pokračuje, tvrdí EÚ
Šéf diplomacie EÚ vedie rozhovory s Çavuşoğluom s cieľom nájsť prostriedky na lepšie vykonávanie dohody po návšteve prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana v Bruseli pred dvoma týždňami.
Viac tu: http://www.blogovisko.sk/erdoganov-blitzkrieg.html
Pokračujú aj rokovania Turecka s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a predsedníčkou EK Ursulou von der Leyen.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?