Publikované: 05.08.2014

Stavebný zákon v pozadí diaľnic….

Top prioritou Ministerstva dopravy výstavby a regionálneho rozvoja SR je určite výstavba diaľnic. Určite je jasné, že keď bude končiť táto vláda, tento rezort budeme hodnotiť hlavne cez diaľnice, možno cez situáciu v železničnej doprave. Ministerstvo dopravy má však vo svojej gescii oblasti, ako je napríklad cestovný ruch, problematika výstavby nájomných bytov, stavebníctvo a mnoho iného.

V pozadí týchto vecí nám tu vzniká nový stavebný zákon. Ide o zákon, ktorý v bežnom živote nevnímame, až kým sa nepustíme do výstavby, rekonštrukcie a pod. Inak nám, aspoň väčšine, tento zákon nič nehovorí. Aktuálny zákon bol prijatý ešte v roku 1976. Ide asi o jeden z najstarších zákonov, aký naša legislatíva má. Preto je pre nás výborná správa, že ministerstvo, konečne, našlo odvahu pripraviť úplne nový zákon.

Takto, približne pred rokom, nám  ministerstvo predstavilo prvý pracovný návrh tohto zákona. Ja samozrejme nie som odborník na túto tému a netrúfol by som si hodnotiť tento zákon z jeho odbornej stránky. To nechám na iných. Jedna vec mi však v ušiach ostala, a bude to asi aj tá mediálna stránka tohto zákona, ktorá bude rezonovať: čierne stavby zmiznú z povrchu zemského. Takýmto spôsobom vyhlásilo ministerstvo vojnu čiernym stavbám, a to prostredníctvom tohto zákona. Je to výborná správa a dúfam, že toto odhodlanie ich stále neopustilo.

Keď povieme slovo čierna stavba, určite nás ako prvé napadnú rómske osady. Áno, je to vážny problém a pravdepodobne je veľa osád, ktoré vyrastajú bez akýchkoľvek povolení. Myslím si však, že ak to chceme myslieť vážne s touto problematikou, nebude stačiť buldozér, ako to navrhol p. Kaník J Veď toto by bolo najjednoduchšia sa odbaviť na tých najslabších.

Je nevyhnutné dať jasný signál, že konečne tu zákony budú platiť pre všetkých rovnako. Možno potrebujeme nejaký symbol, že konečne sa chceme vysporiadať s týmito stavbami. Niečo, kde si môžeme vážne povedať, že to myslia vážne bez ohľadu na to, koho sa to týka

Tým symbolom samozrejme nie je zvalené chatrč poskladaná z dosák, s pár klincami a satelitom na streche.  Pre mňa osobne by to bolo napríklad zvalenie slávnej vily p. Talapku, ktorá stojí na majetkú štátu, bolo by to vysporiadanie sa s vilou p. Gašparoviča ml (áno, je to syn toho exprezidenta), vysporiadanie sa s hausbotmi v Jarovčiach. Som presvedčený, že kým sa v spoločnosti nevysporiadame s takýmito prípadmi, je úplne jedno, čo budeme mať v zákone o čiernych stavbách napísane.

Držme si palce v tomto boji.

  • SlabéVýborné (+5 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?