Publikované: 03.03.2015

Stavil Široký na Pavlisa?

Vplyvný a zároveň aj kontroverzný podnikateľ Juraj Široký, ktorého meno sa často skloňuje so Smerom a osobou premiéra Roberta Fica, úspešne ťahá v našej politike za skryté nitky. Na dôležité posty si dosadzuje nevýrazné figúrky, ktoré však po dlhšom bádaní, odhalia tvár zvláštneho biznisu.

Keď sa  Robert Fico dostal druhýkrát k moci, na stoličku ministra hospodárstva si sadol Tomáš Malatinský. Malo to navodiť dojem, že vláda jednej strany bude mať na svojich postoch aj nezávislých odborníkov, nielen straníckych funkcionárov. Pavol Pavlis na tom istom ministerstve získal post štátneho tajomníka. Nenápadná figúrka pomaly odstavila samotného šéfa rezortu, samozrejme, nie oficiálne, ale v tichosti. Tento človek bol nenápadný len pre verejnosť, v podnikateľských a politických kuloároch šedou myškou už ale nebol. Zviditeľnil sa ešte v časoch, keď sa privatizovala Slovenská plavba a prístavy. Až teraz je zrejmé, že on ako konateľ firmy Port Service by veľa vody nenamútil, ak by nemal za sebou niekoho veľmi vplyvného. V tom čase sa mu spomínaný biznis získať nepodarilo, pri moci bol Dzurinda a za druhou spoločnosťou mala stáť Penta so svojím už v tom čase pomerne veľkým kapitálom. Meno Juraj Široký ešte nebolo tak vplyvné, aby dokázalo zvrátiť privatizačný proces. Roky ale ubiehali a tento pán začal získavať na moci…Firma Port Service samozrejme zažalovala FNM a teraz, po mnohých rokoch, chce získať takmer 60 miliónov €, dá sa povedať, že za nič.

Denník Sme odhalil novú skutočnosť o ďalšej bývalej spoločnosti ministra Pavlisa, ktorá si finančne prilepšila upratovaním Starého Mesta za 250 miliónov korún. Ani k takejto zákazke by sa zrejme Pavlis nedostal bez niekoho vplyvného. Firma ešte existuje, jej konateľom je bývalý Pavlisov spoločník Ivan Šátek. Na oko je aj tento pán pre mnohých len mediálne nezaujímavé osoba, no keď sa naňho pozrieme cez lupu, hneď sa dozvieme viac. Tento človek figuroval a aj figuruje v rôznych spoločnostiach, väčšinou ide o akciovky. Napríklad v rokoch 1999 – 2000 bol podpredsedom predstavenstva v Podniku výpočtovej techniky Bratislava a Juraj Široký bol v tom čase v Dozornej rade tejto akciovky. A hneď sa nám tu vynára aj ďalšie smerácke meno, Daniel Duchoň, ktorý nastúpil na tú istú pozíciu po Šátekovi. Spomínaní páni sa stretli ešte v ďalších firmách, možno v nich nepôsobili v tom istom čase, no súvislosť, respektíve isté prepojenie by sme tu určite našli. Figurovali v akciových spoločnostiach RM-Systém Slovakia a PVT Soft.

A kto je vlastne Daniel Duchoň? Tiež na oko nevýrazná osoba, no so silným vplyvom niekoho ďalšieho, kto už roky dohliada na jeho úspešnú kariéru pod taktovkou vládneho Smeru. V roku 2006 bol šéfom Vojenskej nemocnice, neskôr štátnym tajomníkom na Ministerstve obrany za ministrovania Jaroslava Bašku. Jeho meno sa skloňovalo aj s pozíciou štátneho tajomníka na Ministerstve financií po odchode Pellegriniho, no tento post napokon nezískal. A v súčasnosti je Daniel Duchoň predsedom parlamentného výboru pre financie a rozpočet a tiež členom výboru na kontrolu vojenských tajných služieb. Naozaj, zaujímavá kariéra, to sa musí uznať…

Ale vráťme sa ešte na chvíľu k ministrovi Pavlisovi. Je evidentné, že tento človek je zatiaľ v očiach premiéra Fica neodvolateľný. Zaujímavé je, že médiá neriešia vzťah generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára k tomuto pánovi. Veď je predsa ukážkovým rodinkárstvom, keď Čižnárov brat šéfuje štátnej akciovke, podriadenej ministerstvu hospodárstva a bratov syn je dokonca poradcom ministra Pavlisa! A dovolanie, ktoré by mohlo firme Port Service priniesť 60 miliónov € pripravovali ľudia pod vtedajším krajským prokurátorom Čižnárom.

Ibaže by bol Pavlis naozaj len dosadenou figúrkou a ten, kto tu ťahá za ozajstné nitky, nie je ani premiér, ani generálny prokurátor, ani minister, ale je to myslivec, ktorý čaká na svoju ďalšiu korisť…mal by sa však poponáhľať, lebo v politických análoch sa šepká, že postupne ale isto stráca svoj neobmedzený vplyv…

  • SlabéVýborné (+12 skóre, 16 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?