Publikované: 20.02.2014

Sterilizácia Rómskych žien z osád jedným z riešením ako ozdraviť rómsku populáciu

Svetová zdravotná organizácia asi pred rokom vydala správu, v ktorej sa okrem iného hovorilo, že prevažná čas Rómskeho obyvateľstva, žijúceho hlavne v osadách, trpí genetickým ochorením spôsobeným incestom, teda plodením a rozmnožovaním sa  medzi príbuzenstvom. Takýto jedinci sa rodia s vrodenou demenciou, neschopnosťou žiť v reálnom svete, a pri veľmi nízkej citovej a socializačnej úrovni je takýto jedinec úplne odrezaný od spoločnosti, ako v komunite, tak aj v majorite…

Geneticky podmienené choroby

Jednou z príčin vyššieho výskytu geneticky podmienených chorôb je fakt, že slovenskí Rómovia sú populácia s najvyšším koeficientom inbrídingu v Európe, čo zvyšuje pravdepodobnosť recesívne dedičných cho­rôb. Autori spomedzi 444 jedincov z 101 rodín z olaš­ských Rómov v okrese Nitra zistili koeficient inbrídingu 0,017 a 0,084, čo je najvyššia hodnota v európskej populácii, obdobne ako v Indii. Ostatná populácia má tento koeficient v hodnote 0,00008. Počet konsangvin­ných manželstiev dosiahol až 30,7 % (najčastejšie manželstvá medzi bratrancom a sesternicou) (5). V týchto manželstvách je nadpriemerne zvýšené riziko, že potom­kovia budú homozygotní pre niektorý znevýhodňujúci recesívny gén, pri čom riziko je priamo úmerné stupňu príbuznosti rodičov.

Potvrdil sa vyšší výskyt primárneho kongenitálneho glaukómu v rómskej populácii (incidencia 1 : 1250, pre­valencia 1:2120) oproti nerómskej populácii (incidencia 1 : 22 000, prevalencia 1 : 51 000) (6). Pediatri upozor­ňujú na vyšší výskyt poruchy MCAD (acetyl-CoA dehydrogenázy mastných kyselín so stredným reťazcom) u Rómov. Tento deficit patrí medzi najčastejšie a najzákernejšie dedičné metabolické poruchy, vyznačuje sa vysokou mortalitou a morbiditou, klinicky sa prejaví život ohrozujúcim stavom alebo náhlou neočakávanou smrťou (3).  

http://www.lekarsky.herba.sk/lekarsky-obzor-4-2010/zdravotne-problemy-romskeho-etnika

Tento úryvok je iba malou časťou celej správy kde sa ďalej píše, že jedinci sa rodia s mentálnym poškodením a inými geneticky spôsobenými chorobami na základe príbuzenského vzťahu medzi jedincami žijúcich v rómskych komunitách, prevažne však v osadách na Slovensku, Maďarsku, či v Chorvátsku. Najviac sa u takýchto jedincov prejavuje kongentiální glakóm/zelený zákal, ktorý spôsobuje slepotu, alebo škúľavosť… Podľa správy, ktorú vydala Svetová zdravotná organizácia, následné táto správa bola prezentovaná medzinárodnými médiami, ako napríklad CNN, BBC, u nás na Slovensku túto správu priniesla televízia Markíza, Joj a Slovenská televízia. Týmto ochorením trpí každé tretie rómske dieťa žijúce prevažne v osade.

Na túto tému som sa niekoľko krát vyjadril aj na sociálnej sieti facebooku, kde som si za moje vyjadrenie vyslúžil kritiku a urážky, že nie som Róm, som rasista, čo už ma úplne rozosmialo, alebo že som proste zlý človek. Moje vyjadrenie, možno znie tvrdo, možno nešťastne, ale aby sa tento fakt incestu  medzi príbuzenstvom nekonal, a nerodili sa tak niekoľko generácii jednej rodiny z príbuzenského vzťahu, a nerodili sa tak deti z génom,  ktorý poškodzuje ich zdravie, či už po mentálnej, alebo zdravotnej stránke, aby prišlo ku sterilizácii takýchto jedincov. Pretože jedinec narodený z príbuzenského vzťahu má spravidla vzťah v ďalšom príbuzenskom pomere, z čoho sa narodí ďalší jedinec, ktorý v sebe nesie genetickú chybu, ktorú mal  jeho rodič po jeho rodičoch, spravidla tiež z príbuzenského vzťahu.

Dôsledkom týchto skutočností je vyššia úmrtnosť u Rómov žijúcich v osadách. Deti sa rodia s primárnou demenciou, chorobami, o ktorých som už vyššie zmieňoval, k tomu sa pridružujú ďalšie choroby srdcovocievneho charakteru, či iných závažných ochorení nádorového typu.

Milí priatelia, povedzme si úprimne, boli tu rôzne pokusy ako zmierniť fakt incestu, predčasného sexu v rôznych osvetách, za ktoré sa vyplatili nemalé finančné prostriedky, ktoré nakoniec skončili vo vrecku iných ľudí a výsledok sa nedostavil žiadny. Ak tento jav nezastavíme, môžeme s kľudným  svedomím povedať, že z generácie na generáciu sa rómsky rod degeneruje a o 20-30  rokov to bude faktický problém, ktorému budú musieť čeliť budúce generácie minority a majority.

Sterilizácia je možný prostriedok ako tento nezvratný fakt zastaviť. Sterilizácia je veľmi tenký ľad, preto by sa museli prijať také zákony a normy, aby v konečnom dôsledku nebola sterilizácia zneužitá… No napriek tomu, aj keď ma mnohí z vás čitateľov odsúdia, znovu musím napísať, je to jeden z možných prostriedkov na ozdravenie našej populácie a budúcej generácie…

Milí čitatelia, skôr než nado mnou vyrieknete súd, popremýšľajte s otvorenou mysľou o mojom článku. Nakoniec dovoľte malú poznámku… keby sterilizácia bola zadarmo, mnohé rómske ženy, ktoré majú za sebou 10-12 pôrodov, by si vaječníky nechali podviazať, pretože rodiť ako jabloň každý rok, alebo dva krát do roka, je pre takúto ženu vysiľujúce… V pôrodniciach na východe Slovenska sa objavili prípady, kedy žena čerstvo po pôrode utiekla domov do osady za mužom, aby ju nepodviedol, teda “zasúložili” si a ona sa potom vrátila späť do nemocnice, to sú nevyvrátiteľné fakty, ako funguje život v rómskych osadách na Slovensku. Bol tu prípad, kedy rómska rodička z genetickou vadou s príbuzenského vzťahu prišla do nemocnice v Košiciach rodiť, pričom rodička vyzerala ako z horou o vlkodlakovi. Toto sú nezvrátiteľné  fakty. Nie za všetkým musíme vidieť rasizmus, alebo hitlerovské metódy len preto, že sa niekto nad tým zamyslí a prijme fakt problému…

Jozef Kmeťo

Navštívte našu stránku rómskych blogerov  www.redakcia1.com

  • SlabéVýborné (+18 skóre, 20 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Dobrovoľné sterilizácie a antikoncepciu plne hradené zo ZP pre sociálne odkázaných navrhli poslanci za SaS. Katolícki a komunistickí smerácki poslanci tento rozumný návrh samozrejme odsúdili a potopili. Tak ako všetko od SaS. Prosto Ficove “štandardné strany”.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?