Publikované: 13.09.2019

Stíhanie Babiša a všetkých obvinených predbežne zastavené

Žalobca zastavil trestné stíhanie premiéra Andreja Babiša a ďalších v kauze okolo dotácie na farmu Čapí hnízdo. Podľa šéfa pražských žalobcov Martina Erazíma šlo o zložitú právnu otázku výkladu pojmu malý a stredný podnik (európska judikatúra a právne predpisy EÚ).

K údivu nad zmenou Šarochovho názoru Babiš odkazuje na dva denníky, ktoré v máji 2018 písali, že „závěr policie o tom, že skutek byl spáchán, není konečný a nemusí být ani v plné míře hodnověrný“.
Martin Erazím mestské štátne zastupiteľstvo Praha (vyjadrenie):
„Obviněné osoby jako žadatelé o dotaci deklarovaly Farmu Čapí hnízdo jako malý a střední podnik formou čestného prohlášení. Orgány činnými v trestním řízení bylo toto tvrzení považováno za nepravdivé, a došlo proto k zahájení trestního stíhání. Provedené dokazování však vedlo k závěru, že Farma Čapí hnízdo podmínky definice malého a středního podniku splňovala.“
Agrofert a Čapí hnízdo na trhu nespolupracovali a nekonkurovali si.
OLAF: „Agrofert ani Čapí hnízdo európske dotácie nečerpali.“
Babiš dotáciu 50 miliónov vrátil. Podriadil sa zákonu Lex Babiš.
Ak kto nesie vinu, a o tom som písal už skôr, sú to štátne orgány. Babiš a spol. nie je v právnom postavení, aby preskúmaval ich rozhodnutia.
Rozhodnutie o zastavení stíhania vydané prokurátorom Šarochom aprobačne potvrdené jeho nadriadeným prokurátorom Erazímom, preskúma ešte v lehote do troch mesiacov tím vrchného štátneho zástupcu Lenky Bradáčovej (Zeman)…

Pozor! Bez závislosti na rozhodnutí českých OČTK, prípadne súdu, čaká sa na stanovisko Európskej komisie o tom, či vo veci došlo-nedošlo k stretu záujmov, čo prinesie ďalšie konzekvencie vo veciach občianskych a politických práv podnikajúcich občanov, súbežne aktívnych vo verejných politikách…

Ide o umelo vytvorenú kauzu, vraví podpredseda Jaroslav Faltýnek, ktorého stíhanie bolo zastavené už skôr. Podľa Faltýnka mala (má) kauza poškodiť premiéra Babiša a ANO.
K vyjadreniam Ľudovcov, Pirátov, ODS, TOP09 a ďalších – pracovali s prezumpciou viny. Sú rozčarovaní (bla, bla, bla) a produkujú sklamané kecy, plné zvyšku nádejí (s pachuťou a rozdelenou spoločnosťou; a kým? A. Babišom? Či?)….
KSČM a SPD veria v právny štát a prezumpciu neviny.

Spočiatku sa štátnemu zástupcovi Šarochovi vec zdala ako jednoduchý skutok subvenčného podvodu. V priebehu spracovania a vyhodnocovania informácií poskytnutých vyšetrovateľom policajného zboru sa právny názor Šarocha postupne menil.
S rozhodnutím Šarocha o zastavení trestného stíhania sa plne stotožnil aj jeho nadradený Erazím (Mestské štátne zastupiteľstvo Praha).
V lehote do troch mesiacov ho môže potvrdiť alebo zvrátiť a poslať kauzu na súd, už len vrchný štátny zástupca Zeman.
Odôvodnenie zastavenia stíhania spočíva v probléme odlíšenia veľkého a malého podniku z pohľadu smernice EÚ…
Kauza sa javí ako systémový problém, na pleciach Česka, nie ale trestný čin na hlave predsedu vlády Andreja Babiša.
Česká republika zaslala EK stanovisko k predbežnej správe.

V inkriminovanom čase, po vyvedení Čapího hnízda z holdingu Agrofert, farma spĺňala české aj európske kritériá malého alebo stredného podniku, s právom na dotácie. Babiš konal v súlade s českým aj európskym právom. Toto právo mu umožnilo prístup k dotáciám, ktoré v sume 50 miliónov vrátil. Ide o systémovú chybu. Nie o subvenčný podvod.
OLAF konštatoval, že prostriedky EÚ použité neboli a vec patrí do kompetencie Českej republiky a jej vnútorného práva.

Vrchný štátny zástupca Zeman môže vec poslať na súd, aby „ukojil“ opozíciu lačnú po Babišovej krvi, ktorý vec rozhodne a uzavrie (Babiš a 5 obvinených sa nedopustili trestného skutku spolupráce na subvenčnom podvode).

Česko žije prázdnymi a zbytočnými konfliktmi, rozdúchavanými českou pravicovou opozíciou, vo vzťahu k prezidentovi Zemanovi a premiérovi Babišovi v súbehu s útokmi na osobu Marie Benešovej, novej ministerky spravodlivosti.

Spis Andreja Babiša a s ním spoluobvinených nemá dosť dôkazov, aby vec pokračovala obžalobou a konaním pred trestným súdom.
Možnosti: potvrdenie rozhodnutia Šarocha a Erazíma, odmietnutie, vrátenie OČTK (vyšetrovateľ) alebo odoslanie žaloby na súd. V lehote do troch mesiacov.

Hnutie „Milion chvilek pro demokracii“ vrieska a vyhráža sa naprázdno. Predbežne „spľasla“ aj opozícia.
Oranžová revolúcia v Česku nehrozí.

Ako informujú slovenské denníky
Denník Pravda: „Českému premiérovi hrozil v kauze dotácie na výstavbu multifunkčného areálu Čapí hnízdo v stredných Čechách až desaťročný trest väzenia za dotačný podvod a poškodenie finančných záujmov Európskej únie. Okrem Babiša čelili stíhaniu aj jeho manželka Monika, dcéra Adriana Bobeková, švagor Martin Herodes, ako aj bývalí členovia spoločnosti Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.”
Poznámka autora tohto článku: Výnimkou je Babišov syn Frederik, žijúci v chránenom režime vo Švajčiarsku, jeho vec beží osobitne; otec „rieši“ aj zásah do synovho súkromia, žijúceho tam so svojou matkou, dotieravými českými novinármi.
Kauzu Čapí hnízdo skúmali české orgány od konca roku 2015. Babiša vydala Poslanecká snemovňa opakovane na trestné stíhanie.“ V kauze Andrej Babiš, vec Čapí hnízdo a spol. bolo pôvodne obvinených celkom 11 osôb.
Denník N odkazuje len na zdroj od svojho českého klonu:
https://denikn.cz/196692/prazsti-zalobci-zastavili-babisovo-stihani-v-kauze-capi-hnizdo/
Denník Pravda:
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/525722-ceska-prokuratura-zastavila-stihanie-babisa-v-kauze-capi-hnizdo/
Hlavné správy:
https://www.hlavnespravy.sk/statne-zastupitelstvo-zastavilo-stihanie-babisa-kauze-capi-hnizdo/1884367
Denník SME informuje takto (výpovedné a príznačné, snímka s grimasou, nádej denníka, nenávisť):

https://svet.sme.sk/c/22212125/zastavili-stihanie-babisa-a-dalsich-obvinenych-v-kauze-capi-hnizdo.html
https://komentare.sme.sk/c/22212035/zastavenie-stihania-za-capi-hnizdo-je-zlyhanim.html
No, skončiť pred súdom? Skončiť? Prejudikácia rozsudku? Hmm…

Potvrdzuje sa, pričom pravda je na ceste, že v Česku (a nielen) je možné trestné stíhanie na čiusi objednávku. Výsledkom má byť odstránenie Babiša z českej politiky.
Výsledky práce druhej Babišovej menšinovej vlády ohodnotili občania Česka v prieskume skóre 30 percent.
Prezidenta Zemana v jeho kresle potvrdzuje celkom 57 percent občanov, voličov.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?