Publikované: 28.05.2014

Stop automatom s nezdravými potravinami na školách

Ročne na Slovensku pribudne 22 tisíc pacientov na diabetes (cukrovku). Ochorenie súvisí hlavne s obezitou. Toto chronické ochorenie predstavuje vysoké riziko poškodenia rôznych orgánov, znižuje kvalitu života chorého človeka, ale premietne sa aj  do nákladov na jeho celoživotnú liečbu.  Len na Slovensku Podľa výsledkov Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev, má nadváhu 36,2% populácie a obezitou trpí 25,6% občanov Slovenska.

Zaznamenávame alarmujúci nárast spotreby sladených sýtených, ochutených a prisládzaných nápojov. Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky od roku 1999 do roku 2010 je evidovaný  nárast týchto nápojov  vo výške 170,8% a spotreba cukru vzrástla o 23% .

V celej EU je diskutovaná téma automatov v školách spojená s bojom s narastajúcou obezitou detí, ktorá takmer geometrickým radom ohrozuje celú populáciu a má závažné zdravotné, ale aj ekonomické dopady . Odhaduje sa, že obezita stojí občanov európskej únie asi 70 miliárd EUR ročne. To je cena za zdravotnú starostlivosť a stratu produktivity práce čo je pripísané na vrub tejto choroby /Zdroj: Projekt Eatwel 2013, Eurostat 2011/.

Teraz niečo z vlastnej skúsenosti:
Počas kampane Nadácie RZ s témou ochrany života, som navštívila základné školy. Pri tejto príležitosti som zistila, že v priestoroch škôl sú umiestnené automaty s nevhodnými a nezdravými potravinami a nápojmi a takýto druh potravín je aj v školských bufetoch. Prevaha sladkostí, sýtených a sladených nápojov, polotovarov a cukroviniek, to je lákadlo pre deti, ktoré ich uprednostnia pred mliečnymi výrobkami či zdravšími potravinami.

Obezita stále viacej postihuje deti a mladistvých. Automaty s nevhodnými potravinami a nápojmi vytvárajú v školách obezitogénne prostredie. Zásadná skutočnosť, ktorú si musíme uvedomiť je, že umiestnením automatov v priestoroch škôl v skutočnosti legalizujeme ich obsah. Teda – dospelí takouto formou podporujú škodlivé stravovacie návyky detí.

Mnohí budú oponovať: “Veď máme slobodný trh” , “Každý sa môže rozhodnúť sám”, “Zase nám chcú niečo zakazovať “, alebo ” Veď sú aj dôležitejšie témy a problémy v školstve”……., ale: ” Nič dôležitejšie, ako zdravie detí neexistuje”, my dospelí sme zodpovední za ich zdravý vývoj.

Zoberme si príklad z Francúzska. Tento problém vyriešili paragrafom s jednou vetou: Predajné automaty na nápoje a potravinové výrobky prístupné študentom sú zakázané v školských zariadeniach s platnosťou od 1. septembra 2005.
Aktuálne rieši túto tému Česká republika avšak nie tak radikálne ako Francúzsko. Snahou v Českej republike je legislatívnou formou regulovať výber potravín do automatov na školách. A včera som sa pri jednom pracovnom stretnutí k tejto téme dozvedela, že aj v Poľsku majú rovnaký zákaz.

Vytvorila som pracovnú skupinu z odborníkov na zdravú výživu a spolu pripravujeme poslanecký  návrh zákona na dosiahnutie úplného zákazu nevhodných potravín a nápojov v priestoroch základných a stredných škôl.

Týmto zákonom vieme ochrániť deti v školských zariadenia, ale je veľmi dôležité, aby sa k iniciatíve pridali aj rodičia správne volenými desiatami a hlavne správnymi stravovacími návykmi.

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Zdenek Janecek

    nebylo by lepsi pritlacit, aby se tam prodavaly veci schvalene a doporucene, protoze poslanci SMERu jsou blbci a schvali hocijakou blbost, ktera vytvori dalsi monopol, ktery nekdo pricucnuty tvrde zneuzije ??

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?