Publikované: 16.09.2013

Stop nenažranosti SPP a vlády

Foto: SME

„Stop nenažranosti SPP a vlády“ hlásal transparent, ktorý Robert Fico vyvesil na plot pred sídlom SPP v roku 2005. SPP agendou – kritikou korupcie ohľadne predaja SPP a podobne – si tento vtedy opozičný politik vyrobil celkom slušnú popularitu.
Jeho druhou veľkou agendou bolo marketingové ťaženie proti finančným skupinám, s ktorými si rozumel, podľa vlastného vyjadrenia, ako „koza s nožom“.
Hovorí sa, že keď ste dlho na vrchole, strácate zábrany a začnete si myslieť, že ste všemocný.
Dnes, ako zdanlivo neohrozený predseda vlády jednej strany, zahodil Robert Fico všetky zábrany a povedal si, že aj „posvätné kravy“ svojej vlastnej popularity môže definitívne zarezať bez väčších následkov.

Veľmi stručne si zrekapitulujme hlavné body kauzy, aby nezapadli pod nánosmi demagógie, ktorú zo seba Robert Fico chrlí:

- Slovenská republika mala predkupné právo na odkup celého podielu zahraničných vlastníkov SPP, ktoré vláda Roberta Fica nevyužila napriek svojim deklaráciám.

- Namiesto Slovenska tak podiel E.ON a Gaz De France Suez kúpilo za 2,6 miliardy eur konzorcium EPH (Energetický a průmyslový holding) vlastnené PPF – fondami českého superboháča Kellnera ( 44,44%), J&T (37,04 %) a Danielom Křetínským (18,52 %).

- Stratovú a zadĺženú divíziu, materskú spoločnosť, má prevziať a dotovať štát. Dlh odkupovanej časti je 59 milióna eur (t.j. celkovo 120 mil. eur spolu so súčasným štátnym podielom) a strata za minulý rok, ktorá má tendenciu sa v budúcnosti zväčšovať („aby bol lacný plyn“), bola podľa zverejnených informácií celkovo 78 miliónov eur.

- Robert Fico argumentuje, že tak môže zo strany štátu určovať ceny plynu pre domácnosti, avšak:
- Ceny reguluje štátny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už teraz.
- Stratu firmy musí kompenzovať vlastník – čiže štát, takže „lacnejší plyn“ platí opäť len daňový poplatník len technicky z iného vrecka
- Navyše, práve finančník z J&T sa tak ľahko zbaví tohto bremena a zároveň si môže lacno vykurovať svoje megasídlo.

Ficova kauza SPP je ešte aj oproti iným veľkým kauzám jeho vlády o celý veľký skok dopredu väčšia bezočivosť. Ak Radičovú prezýval „pani transparentná“ zosmiešňujúc jej snahu o zverejňovanie zmlúv štátnych inštitúcií na internete, seba tak môže nazvať teraz. „Transparentne“ nechať vo vlastnostiach  na internete zverejneného dokumentu značku profitujúcej finančnej skupiny – J&T – môže len niekto, kto úprimne verí v „transparentnú vládu“. Alebo kto je natoľko bezočivým, že už si nedáva pozor na detaily ani pri takých veľkých korupčných transakciách.

Partner J&T, Igor Rattaj, pred časom denníku Pravda povedal:
“Vždy, keď ideme do nejakej akvizície – nákupu, snažíme sa zistiť, čo je v nej zdravé a čo už neprosperuje. Toho sa zbavíme, zdravé jadro očistíme a neskôr predáme so ziskom.“
Článok pokračuje: To platí pre väčšinu fabrík a spoločností, ktoré kupujú.

Myslím, že to je aj potvrdením odpovede na otázku, prečo sa konzorcium odkupujúce SPP od E.ON a GDF Suez chce zbaviť stratovej materskej firmy. Správcom tejto „chorej časti“ konglomerátu nemá byť nikto iný ako daňový poplatník Slovenskej republiky. Sám by do takéhoto „biznisu“ nikdy nešiel. Ale má smolu – príhodne ho reprezentuje biely koník s červenou rétorikou, ktorý šmahom ruky prevod urobí „v jeho záujme“. Už sa nezastaví pred „nenažranosťou SPP a vlády“. Koza sa krásne naučila koexistovať s finančnými skupinami a spokojne si nožom odkrajuje svoj diel chrumkavej mrkvičky. Odhady provízie pre Roberta Fica sa podľa blogu Richarda Sulíka pohybujú okolo 20% z ušetrených niekoľkoročných nákladov konzorcia, t. j. okolo sto miliónov eur.

Cap sa stal záhradníkom a namiesto sejby len spása úrodu. S kontrolou polície, prokuratúry a súdov sa predsa niet čoho obávať.
Ale všetkého len do času…

Autor je zakladajúcim členom SaS.

  • SlabéVýborné (+12 skóre, 12 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?