Publikované: 19.02.2020

Streda

Danko opakovane vyzval šiestich obštrukcionistov aby opustili rokovaciu sálu. Dal im päť plus tri minúty.
Požadujú, aby Ústavný súd rozhodol, či je schôdza zákonná. Ak Ústavný súd rozhodne, že bola schôdza zvolaná zákonne, blokádu podľa Martina Poliačika ukončia. Dovtedy chcú ostať v sále. „Dokedy bude treba,“ povedal Beblavý; vyhlásil, že koalícia porušuje ústavu a zákony. To je zdržiavacia obštrukcia, sabotáž, nič viac ani menej.
Prezidentkine obštrukcie vo veci Istanbulského dohovoru mám za ústavnú krízu kompetencií a výkladu pojmu zmluva-dohovor. Pribudla parlamentná kríza vo veci ústavnosti a zákonnosti 58. parlamentnej schôdze.

Poslanci Miroslav Beblavý, Jozef Mihál, Simona Petrík, Viera Dubačová, Alan Suchánek a Martin Poliačik aj napriek výzve Andreja Danka ostali v sále.
Predseda parlamentu vyhlásil prerušenie rokovania do štvrtka 9-tej hodiny rannej.


Nemám názor ani komentár. Nemám informácie, nemám slovo. Prerušujem svoje myslenie do zajtra, v zmysle pokynu predsedu parlamentu. V priebehu dňa (streda) sa dajú očakávať názory a komentáre.
Otázkou je, či a ak, kto má podať podnet ústavnému súdu. Ten nekoná ex offo ale len na podnet. Nemá lehoty.

Johann Wolfgang von Goethe: “Grau, teurer Freund, ist alle Theorie und grün des Lebens goldner Baum.”
Šedá, drahý priateľu, vraví Mefistofeles Dr. Faustovi, je všetka teória, a zelený je strom života.
Dá sa to povedať aj takto: Všetko je spravidla vždy inak.

Si predsalen myslím, že rokovací poriadok a systém vedenia parlamentných schôdzí nie je súčasť jadra ústavy a priamou súčasťou ústavy; okrem toho, ústavný súd posudzuje ústavnosť parlamentných produktov (zákonov) a či mali-nemali byť návrhy zákonov riešené v skrátenom legislatívnom konaní, riešiť tiež nebude, detto ani záležitosti štátneho rozpočtu.

Odkaz obštrukcionistov a sabotérov schôdze na názor ústavného súdu má zmysel len zdržiavacieho a nad rámec korektného parlamentarizmu svojvoľného obštrukcionizmu. Chcú pozdržať schôdzu až do volieb. A tak si zvýšiť preferencie u voličstva. Ibaže voličstvo má vo veci jasno. Chce 13-te dôchodky, dvojité detské prídavky, jazdiť po diaľniciach zdarma a zmietnuť ID zo stola.
Parlament rovná sa Slovensko. Koho tam zastupuje šesť bezvýznamných liberálov plus ich jedna prezidentka?  
Si myslím aj, že úlohou prezidentky nie je chrániť štátny rozpočet, len ústavnosť zákonov a konečným strážcom ústavnosti je ústavný súd. To je asi tak všetko. Táto osobitná obštrukcionistka ale nemôže parlamentu prikázať schválenie ani ratifikáciu Istanbulského dohovoru.

Zabezpečenie poriadku v rokovacej sále upravuje Čl.32 Rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenska.
Predsedajúci 58. parlamentnej schôdze koná voči 6-tim sabotérom schôdze v súlade s týmto rokovacím poriadkom: https://www.nrsr.sk/web/Static/sk-SK/NRSR/Doc/zd_rokovaci-poriadok.pdf
Poznámka: Obštrukcionistov by som nechal trestne stíhať za marenie výkonu a účelu riadne zvolanej a schválenej parlamentnej schôdze. Háčik: Tento event sa v rokovacom poriadku nenachádza. Chyba!
K ústavnosti schôdze; ide o vládne návrhy zákonov. Za chôdzu hlasovalo 77 poslancov a 79 poslancov hlasovalo za jej program.  To je asi tak všetko.
Ústavné právo je úžasná vec. Kráľovské právo. Vrcholové právo. Ale ako to už u nás chodí, všetci máme svojich právnikov a ústavných právnikov. Dokonca z jednej katedry ústavného práva.
Ingerencia ústavného súdu do 58. parlamentnej schôdze je nezmysel.

Všetci vieme, že preferencie politických subjektov sa pohli a menia pomery pred voľbami. Voličstvo si samé tvorí a dotvára svoj názor. Aj bez prieskumov. Sú zbytočné, mätúce a manipulujúce. Spoločnosť chce len čisté, autentické, teda pravdivé volebné výsledky, ktoré vydajú jasný a čistý obraz o stave a vôli väčšinovej spoločnosti.
Dá sa očakávať, že Ústavný súd po voľbách vyhlási: “Moratórium na prieskumy nie je protiústavné.”

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+5 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?