Publikované: 27.05.2020

Stret Grécka s Tureckom, EÚ a NATO pokračuje

Podľa rôznych serverov pronews.gr., el.gr. a ďalších, aj iných zahraničných, len nie našich (STV a TA3 sú zasa najdôveryhodnejšie!) Grécko a Turecko vraj už sú fakticky vo vojne. Lebo územné spory a migranti. Turecko vraj vlastne začalo okupáciu Grécka a tým pádom aj EÚ…
Erdogan sa vo februári a marci pokúšal kombinovaným tlakom dostať migrantov do Grécka a EÚ. Ich invázia, čo je zatiaľ zrejme prehnané, bola  pozastavená proti korónovými opatreniami. Vyhlásil, že po utíšení Covid krízy, chce znova pokračovať v migračnom tlaku na Grécko.
                  
Turecko-grécke vzťahy sa v ostatných dňoch zhoršujú aj sporom o spoločnú morskú a pevninskú hranicu. Grécko pokračuje v opevňovaní pozemnej hranice v oblasti povodia rieky Evros, kadiaľ sa turecká polícia s armádou vo februári a marci pokúšali pretlačiť do EÚ viac ako 150 tisíc migrantov, zo Sýrie Afganistanu a Somálska…

Gréckych armádnych geometrov z miesta práce na gréckom území pre účel stavby priehrady vraj vyhnala početne oveľa silnejšia a lepšie vyzbrojená jednotka tureckej vojenskej polície.
Rieka Evros, ktorá slúži ako hranica na mapách medzi Gréckom a Tureckom, sa niekedy posunie na východ alebo na západ, čím sa na oboch stranách vytvárajú aluviá (meandre).
Už v decembri 1986 v tejto malej lokalite došlo k vážnemu hraničnému incidentu, ktorý viedol k smrti gréckeho vojaka Zisisa Karagogou. V tej istej oblasti boli Grékmi v roku 2018 zatknutí dvaja tureckí vojaci.
V roku 1955 bola medzi Gréckom a Tureckom podpísaná dohoda o protipovodňových opatreniach, ktorá má časti rieky stabilizovať.
Čosi podobné s meniacim sa korytom hraničnej rieky Ipeľ, tvoriacej časť slovensko-maďarskej hranice. Hraničná čiara sa vinie stredom riečky.
             

Ibaže: Grécko sa ale rozhodlo tento úsek opevniť aj pred náporom migrantov a utečencov z Turecka do Grécka…
Podľa gréckych zdrojov pochodovalo okolo 35 vojakov na miesto na východnom brehu rieky Melissokomeio.
Špeciálne sily a pechota tiež vztýčili zo stromu malú tureckú vlajku. Malá skupina vojakov sa údajne na výzvu Grécka odmietla stiahnuť.
Evros opúšťa východnú časť krajiny, ktorá je technicky súčasťou Grécka, a západnú časť krajiny, ktorá je súčasťou Turecka. Zdroje tvrdia, že nová invázia Turkov bola reakciou na prieskum gréckej armády v lokalite s rozlohou 1,6 hektára na plány na výstavbu ďalších hraničných plotov.
Prítomnosť tureckých ozbrojených síl ale ukazuje, že Ankara má v úmysle vytvoriť vojenský problém. On jej totiž nik v ničom nebráni (EÚ, NATO, BR OSN). Grécko ostáva osamelé…
Turecko v rozpore so zmluvou z Lausanne https://cs.wikipedia.org/wiki/Lausannsk%C3%A1smlouva vyhlásilo 4 grécke ostrovy za súčasť svojho územia. Grécko akt odmietlo a poslalo do oblasti vlastné vojenské lode. Turci do týchto vôd vyslali svoje ozbrojené lode pobrežnej stráže.

Podľa medzinárodného práva ide o vojenskú okupáciu časti gréckeho územia a nelegálne zaberanie časti gréckych pobrežných vôd. Riešené zatiaľ diplomatickou cestou.
Oblasť okupovaná Tureckom je ale vraj kompletne obkľúčená gréckou armádou. Vojaci čakajú na rozkazy. Z Atén zatiaľ neprišiel príkaz vytlačiť Turkami silou. Grécke námorníctvo len vyslobodilo gréckych rybárov, ktorí sa ocitli na gréckom mori v tureckom zajatí.

Turecko má druhú najsilnejšiu armádu po USA v NATO, mocnou je aj grécka armáda. V spore nejde len o územia ale aj o „vyčistenie“ aj námornej cesty migrantom do EÚ (Egejské more)…
Grécka vláda sa snaží problém riešiť len diplomatickými kanálmi na linkách Atény-EÚ-NATO, ktoré na premiéra Mitsotakisa tlačí k diplomatickému, nie vojenskému riešeniu.
Podľa serveru pronews.gr je Grécko pod obrovským tlakom NATO, aby sa okupácii časti svojho územia a časti svojich pobrežných vôd nesnažilo riešiť vojensky.
Ministerstvo zahraničia USA sľúbilo gréckemu ministrovi zahraničia Nikos Dendiasovi, že vyvinie na tureckú vládu diplomatický tlak, aby turecká armáda opustila nelegálne zabraté grécke teritórium a more.
Poznámka: Ide o odvrátenie vojenského konfliktu dvoch členských krajín NATO.

Bežní Gréci majú postup ich vlády ako “porazenecký”. Server el.gr kladie otázku, čo sa stane, ak sa diplomaticky nepodarí Turkov prinútiť k odchodu a vláda nepristúpi k vojenskému riešeniu. Podľa Grékov sa v tom prípade dá očakávať, že si turecký diktátor Recep Erdogan vezme ďalší kus Grécka, kam pošle okupačné vojská, a takzvanou “salámovou metódou” si s tichým prihliadaním EÚ aj NATO vezme Grécko celé…
Severná polovica gréckeho Cypru je od roku 1974 okupovaná Tureckom. Ankara v príbrežných vodách pokračuje v prieskumných morských vrtoch, hľadajúc plyn a ropu.
Turecko je agresívne a expanzívne. Spoločenstvo EÚ a NATO mu ustupuje ako Hitlerovi. Diktátor R. T. Erdogan „poškuľuje“ po neo Osmanskej ríši (podobnosť s treťou Hitlerovou) s „príbalom“ islamu.
Turecko nepatrí do EÚ ani NATO. Je bezpečnostnou hrozbou pre EÚ (Slovensko) aj NATO (Slovensko).
Slovensko svoje zbrane má namierené proti Rusku, v súčasnosti asi jedinej bezpečnostnej záruke akého-takého svetového mieru.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Zdroje a nie úplne „jasné správy“ (lebo) pre neistú korektnosť info v článku (niektoré tvrdia, že sú falošné) lebo toto je tiež infovojna, a článok ponúkam aj aby som oslabil dôvody pre “konšpirácie”:
https://www.express.co.uk/news/world/1285915/turkey-Greece-invade-contested-border-world-war-3-latest-ww3-news
https://greekcitytimes.com/2020/05/21/turkey-has-invaded-and-occupied-greek-territory-at-evros/
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/ypex/881810_na-dothoyn-stin-dimosiotita-ta-ekaterothen-diavimata-elladas-kai-toyrkias
https://www.pronews.gr/elliniki-politiki/provocateur/881547_na-dosei-i-kyvernisi-stin-dimosiotita-foto-me-tin-elliniki
https://www.dw.com/en/greece-turkey-in-border-dispute-after-alleged-island-occupation/a-53564277
https://www.hurriyetdailynews.com/greece-cannot-unilaterally-redraw-shared-border-says-ankara-155024
https://greekcitytimes.com/2020/05/23/dendias-says-turkeys-occupation-of-evros-is-right-wing-fake-news-as-kotzias-says-we-have-to-defend-every-bit-of-greece/
Sa uvidí…
EÚ v sociálno-inžinierskom projekte a napĺňaní Kalergiho plánu pokračuje rozsudkom Súdneho dvora EÚ proti Maďarsku:
https://www.postoj.sk/54845/fidesz-v-reakcii-na-verdikt-sudu-eu-stale-nas-chcu-nutit-prijimat-utecencov

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?