Publikované: 27.03.2013

Stručne o histórii Slovenska

I keď je Slovensko mladá krajina, má veľmi bohatú históriu. Dôkazom toho sú aj rôzne stavby a pamätihodnosti rozmiestnené takmer po celom Slovensku, či už v podobe hradov na kopcoch, budov v centrách našich miest, alebo pamätných listín.

Prvé osídlenie územia, ktoré dnes patrí Slovensku dokazujú vykopávky lebky neandertálca a sošky Venuše pochádzajúce z obdobia paleolitu, teda niekedy pred 250 tisíc rokmi. Našli sa aj pozostatky po roľníkoch, Keltoch, Dákoch, ktorí obývali naše územie ešte pred Kristom. Keltov a Dákov postupne vytlačili Germani. Tak vzniklo na našom území prvé kráľovstvo, ktoré nieslo názov Vanniovo kráľovstvo. Vannius bol s Rímskou ríšou v podriadenom vzťahu. Jej hranice sa neskôr ťahali až ku Trenčínu.

Po tomto období sa na území dnešného Slovenska vystriedalo mnoho ďalších národov, no až v 5 storočí nášho letopočtu môžeme hovoriť o príchode prvých Slovanov. Slovensko sa postupne stalo súčasťou Samovej ríše, neskôr Nitrianského kniežatstva (koniec 8. storočia – 833) a napokom Veľkomoravskej ríše (833-cca. 907). V tom období byzantský cisár Michal III. poslal solúnskych bratov Konštantína (Cyril) a Metoda na Veľkú Moravu, ktorí zostavili hlaholiku. Preložili Sväté Písmo, bohoslužobné zvitky a knihy. To sa udialo za vlády panovníka Rastislava, ktorého synovec Svätopluk I. nasledoval jeho šľapaje.

Po jeho smrti sa Veľkomoravská ríša rozpadla a postupne vzniklo Uhorsko, ktorého hranice sa postupom času menili. Po Napoleonských vojnách sa Uhorsko dostalo pod vplyv Rakúska, ktoré sa vyčlenilo zo Svätej rímskej ríše. Uhorská vláda si však vydobyla rovnoprávnosť a tak z Rakúskej ríše vznikla Rakúsko-Uhorská monarchia. V roku 1787 kodifikoval Anton Bernolák spisovnú slovenčinu (bernolákovčina). V roku 1843 kodifikoval spisovnú slovenčinu Ľudovít Štúr postavenej na základoch stredoslovenského nárečia. Tá je s malými úpravami používaná do dnešného dňa.

Slováci sa na základe utláčania pokúšali osamostatniť od Rakúsko – Uhorska no nedarilo sa im to mnoho rokov. Prišiel však rok 1918 a vznikla prvá Československá republika. Nie však na dlho. V roku 1939 na základe činov Adolfa Hitlera vzniká samostatný štát Slovenská Republika a to spojenec Nemeckej ríše.

Po pekle zvanom druhá svetová vojna sa Česko a Slovensko opäť stávajú jedným štátom. Slovensko totiž bolo z východu oslobodené červenou armádou. Československo sa dostalo do sféry vplyvu ZSSR až do roku 1989 kedy padol Sovietsky blok. Československo sa stalo demokratickým štátom. 1.1.1993 po rozhodnutí Českých a Slovenských politikov došlo k rozdeleniu Československa na dve samostatné krajiny. Slovensko sa postupne postavilo na vlastné nohy, čoho vrcholom je členstvo v NATO, v Európskej únii a eurozóne. V roku 2008 sa stálo súčasťou Schengenského priestoru.

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?