Publikované: 05.03.2019

Stručne

Dnes je posledný deň možnosti prihlášok uchádzačov o post ústavných sudcov do ich druhej voľby. Potvrdí sa (môj odhad), že pôvodný počet 40 (-3) pre voľbu 18-tich sa neprihlási, lebo z prvej voľby ostali znechutení a o druhú stratili záujem?


V priebehu vypočutia, výberu a zlyhaním parlamentu bola vážne narušená ich ľudská dôstojnosť, ako atribút základných ľudských práv zaobchádzania s ľudskými osobami…
Stali sa vecami, obchodným artiklom, neúspešného a obludného handla a kšeftov, zo strany politikov a politických strán… (mega škandál). A nik nenesie osobnú zodpovednosť.
Následky znáša spoločnosť.
Nastane situácia, keď budú vyzývaní, prosení? Začal už prezident Kiska, ktorý tento stav nezavinil? Budú „musieť“ zachraňovať situáciu uchádzači, ktorí v prvom výbere z neho odstúpili? Môže sa stať, že to budú aj…? A nastane aj situácia, keď sa karta otočí a podmienky si budú klásť uchádzači?
Mimochodom, Róbert Fico je zatiaľ živý a zdravý.
Príčiny krachu prvej voľby
a/ politický aspekt na pozadí osobných a skupinových záujmov politikov a politických strán,
b/ správanie členov ústavno-právneho výboru a výbercov, najmä Baránik (SaS) a Dostál (OĽaNO),
c/ zablokovanie voľby na spôsobe voľby (tajná verzus verejná).
Auto (seba) reflexia parlamentných a koaličných strán a ich politikov sa nedá očakávať. Kedy už bude konečne a akútne potrebná, nastolená aj osobná, nielen politická, zodpovednosť politikov, za nimi spôsobené škody, tu a teraz aj za znefunkčnenie inštitútu výberu a voľby uchádzačov a následne ústavný súd v tiesni (štyria sudcovia, jeden senát)? Bude repete?
To je stav krajnej núdze. Možno ho personifikovať. To ale treba vždy čakať len až na účet voličov v nasledovných parlamentných voľbách? A kam sa zasa podeli občania, nositelia demokracie a tvorcovia moci v štáte, ctené voličstvo, v medzi volebnom období?
Pekne pozdravujem. :-)
Juraj Režo alias notorickyobcan

Nemáte, naliehavo vás prosím, vo svojom okolí, dákeho suseda, susedku, známych, alebo v rodine, čo by mohli kandidovať na posty ústavných sudcov? Alebo aspoň dákych právnikov s papiermi? Zvolajte si ihneď domové a okrskové chôdze, vyberajte a voľte. Hmm…
Odložte na zvyšok dňa výber hlavy štátu, dnes do polnoci musia byť prihlášky na stole parlamentného výboru… (prednostná úloha); že by sa to tam, šikovno kuriérom..?
Som uvažoval aj, ale márne, že zmeniť podmienku 15-ročnej právnickej praxe, jej zmiernením, sa už do večera nedá…
Uvažujem aj, že termín podania prihlášok bude musieť byť predĺžený…
Ale aj, že je to celé „na hlavu“. A padá to ako, čo len chcete, na naše hlavy… (systémom padajúceho… čoho len chcete…)
Aj o tom je potom kvalita sudcovského zloženia a práce ústavného súdu…
Ústavný súd rozhoduje o našom bytí, spôsoboch existencie a ľudských právach.
….
Aha (vložené večer) je ich 30! Vôbec by ma neprekvapilo, keby boli “hodili štrajk”. Nestalo sa. Uchádzačstvo ostalo “len ľahko otrasené” (…). Ale to by museli mať chrbtové kosti. Nemajú. A to (u mňa) nezakladá svetlejšiu, ba, ani kvalitnejšiu budúcnosť ústavného súdu…

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?