Publikované: 16.06.2020

Sú Jehovovi svedkovia súčasťou kultu?

V posledných rokoch, najmä od zavedenia internetu, bola spoločnosť Strážna Veža čoraz viac videná ako tajný a nebezpečný kult. Rôzne informačné skupiny majú za cieľ zachrániť svedkov Jehovových z väzieb Strážnej veže. Niektorí z tých, ktorí obviňujú Jehovových svedkov z toho, že sú členmi kultu, tak robia z toho dôvodu, že Jehovovi svedkovia neveria v Trojicu. Ale to je jednoducho smiešne. Svedkovia Jehovovi neveria v Trojicu, pretože to nie je biblické učenie. Napríklad webová stránka ‘kresťanské odpovede’ uvádza spoločnosť Strážna veža ako druhý najnebezpečnejší kult v Amerike, pravdepodobne preto, že ‘popierajú náležitosti kresťanskej viery’, čo znamená, že Jehovovi svedkovia neakceptujú babylonskú klapku, ktorú cirkvi považujú za kresťanské základy.

Ďalšie dôveryhodné zdroje toho istého obvinenia však pochádzajú od bývalých Jehovových svedkov, ktorí tvrdia, že ‘unikli’. Ani oni nevyhnutne neveria Trojici. Čo je to kult? A sú svedkovia Jehovovi podobní ničivým kultom, ako je scientológia alebo neslávny  David Koresh alebo kult Jonestownu? Pri určovaní toho, čo je kult, som odkázal na stanovené kritériá, nie trinitármi alebo bývalými Jehovovými svedkami, ale psychológmi. Organizácia známa ako Medzinárodná asociácia kultúrnych štúdií (ICSA) sa opisuje ako ‘globálna sieť ľudí znepokojených psychologickou manipuláciou a zneužívaním v kultúrnych skupinách. Vypracovala kontrolný zoznam, ktorý popisuje ako analytický nástroj, ktorý má pomôcť človeku zistiť charakteristiky zneužívajúceho kultu. V priebehu nasledujúcich riadkov budem posudzovať jeden bod za druhým. Tu je kontrolný zoznam

1) Skupina prejavuje mimoriadne horlivý a nespochybniteľný záväzok voči svojmu vodcovi (či už je nažive alebo mŕtvy) a svoj systém viery, ideológiu a praktiky považuje za pravdu ako zákon.

Praví kresťania sú ‘bezpochyby zaviazaní’ svojmu vodcovi, Ježišovi Kristovi. Hoci niektorí predpokladajú, že Ježiš zomrel už dávno a už nemá žiadny vplyv, kresťania veria, že je nažive. Samotnú skutočnosť, že cirkvi na celom svete oslavujú Veľkú noc ako Ježišovo zmŕtvychvstanie, by sa dalo interpretovať ako záväzok k mŕtvemu vodcovi. Ale prečo by sa niekto zaviazal nasledovať Ježiša? Keď bol Ježiš Kristus na zemi, tvrdil, že je jediná cesta k Bohu, samotná pravda a zdroj života pre celé ľudstvo. A Ježiš jasne hovorí, že tí, ktorí ho neposlúchajú, neuvidia život. Jedná sa o dosť odvážne tvrdenia, ktoré by niektorí mohli považovať za šialenstvo kultúrneho vodcu. V skutočnosti to povedali aj židovskí duchovní, tvrdiac, že Ježiš bol pod mocou Belzebuba (Satana Diabla) a že bol posadnutý démonom a že klamal ľud. Obvinenia, že Jehovovi svedkovia sú satanským kultom a že sa chystajú oklamať ľudí, nie sú ničím novým. Ježiš dokonca varoval svojich nasledovníkov, aby očakávali, že budú prenasledovaní a ponižovaní.

Keď Ježiš začal svoju službu, pozval ľudí, aby sa stali jeho nasledovníkmi. Je niekoľko zaznamenaných prípadov, keď Ježiš povedal: ‘Poď, buď môj nasledovník’; a mnohí z pozvaných okamžite upustili od toho, čo robili, a doslova nasledovali Ježiša, keď prešiel krajinou a dedinami a kázal o Božom kráľovstve. Títo stúpenci boli za krátku chvíľu presvedčení, že je zasľúbeným Mesiášom a stali sa aj horlivými kazateľmi – úplne odhodlanými stúpencami Ježiša Krista. Apoštol Pavol bol bezpochyby najhorlivejším kresťanom v prvom storočí. Keď niektorí v korintskom zhromaždení spochybnili jeho autoritu apoštola, Pavol odpovedal a poskytol zhrnutie toho, ako mu jeho horlivosť za Krista priniesla všetky prenasledovania. Rozprával, ako ho ukameňovali, bili, bičovali, trpel stroskotaním, smädom a hladom. A Pavol dal najavo, že je ochotný zomrieť pre Ježiša Krista. Bol Pavol ‘príliš horlivý’ pre Krista? Rozhodne! Vo svojom liste Títovi Pavlovi napísal, že Ježiš  „sa nám dal, aby nás mohol vyslobodiť zo všetkého druhu bezprávia a očistiť si pre seba svojrázny ľud, horlivý pre dobré skutky“.

Podobne ako pôvodní učeníci, aj Jehovovi svedkovia zvestujú svoje posolstvo verejnosti. Kdekoľvek sú ľudia vo svojich domovoch, na uliciach, na trhu, na internete, kdekoľvek; Svedkovia Jehovovi sa snažia zapojiť ľudí, aby s nimi zdieľali biblické posolstvo. Stovky tisíce svedkov Jehovových zasvätili celý svoj život službe, aby sa stali priekopníkmi a misionármi. A všetci svedkovia Jehovovi, dokonca aj malé deti, ktorých rodičia sú služobníkmi, sa podľa svojich okolností podieľajú na nejakej forme verejnej služby. Dokonca aj ľudia so zdravotným postihnutím. Napríklad nie je vôbec neobvyklé, aby sa osoby so sluchovým postihnutím alebo osoby viazané na invalidný vozík zapojili do určitej formy kázania. Tí, ktorí môžu byť v domácnosti, môžu používať telefón alebo písať listy ako vyjadrenie svojej služby. Aj keď mnohí ľudia môžu cítiť, že Jehovovi svedkovia sú obťažovaním, nikto nemôže poprieť, že sú horliví vo svojej službe. V tomto ohľade sú zvláštní. Aké iné kresťanské náboženstvo je napokon známe pre svoje verejné služby? (Mormonskí mladí ľudia pokračujú iba v dvojročnom období, akoby robili vojenskú službu, a potom sa to pre nich skončí.) Podľa prvých kritérií teda kresťania z 1. storočia aj Svedkovia Jehovovi patria do kultu.

 

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?