Publikované: 06.10.2012

Sú modré slúchadlá riešením cigánskej otázky?

Aj najmiernejší človek vydrží trápenie okolia, dennodenný teror vyhrážok, ohrozovania, násilia len po určitú hranicu. Riešenie zo strany postihnutých obetí končí rôznym spôsobom

U Oskara Dobrovodského vyhrala násilná strana konfliktu – Oskar rezignoval a sťahuje sa preč. Ak neexistuje žiadna ochrana zo strany štátnej moci, takto to rieši absolútna väčšina ľudí. Je predsa nemysliteľné aby sme pri každej príležitosti naskočili na vlak násilia.

Druhým často spomínaným, ale našťastie ojedinelým riešením je vražedný amok, ktorý pochytil Harmana v Devínskej Novej Vsi. Snímka s modrými slúchadlami a samopalom v ruke sa stala legendárnou.

Ktorým smerom sa táto spoločnosť vyberie?

Aby sme sa vyhli násilným skratkám, nie je iná možnosť, ako začať ponúkať riešenia. Ale nie tie na papieri, ale skutočne fungujúce. Aj keď sa hovorí, že aktivita musí vzísť spomedzi ľudí, že musíme prekonať “vrodený” rasizmus vo vzťahu k cigánskemu etniku, nie je to celkom pravda. Napriek dennodennému masírovaniu o povinnosti akceptovať minoritné odlišnosti, väčšina ľudí má vrodenú inú poznávaciu schopnosť – a to je zovšeobecňovanie na základe skúseností. Táto sociálna vlastnosť nám umožňuje učiť sa zo skúseností a na základe spoznanej skúsenosti prijať určité uzávery, ktoré nám umožňujú preplaviť sa úspešne životom. Toto zovšeobecňovanie nám umožní popálením sa na horúcom ohni v detstve, vystríhať sa ohňa v budúcnosti a tým predísť väčším problémom. Podobne je to aj s hodnotením minorít. Napriek tomu, že sú aj spoločensky nebezpečnejšie komunity, ľudia majú najviac skúseností s Cigánmi, takže je časté všeobecné odsúdenie na základe tejto skúsenosti. Preto len opäť zmena správania sa Cigánov, spôsobí zmenu myslenia ostatných ľudí…

Ak však niekto čaká riešenie typu fašistického pochodu na Cigánov za spevu “Hej Slováci”, tak sa trpko mýli. Fašistom totiž o nejakú menšinu a pomoc ľuďom vôbec nejde. Pre nich je to len užitočný nástroj, ako sa zviditelniť. Naviac dnešným neonacistom síce vadia najviditelnejšie minority, ale po ich čistom riešení (rozumej genocíde), prídu na rad aj nesúhlasiace vrstvy a organizácie v spoločnosti.

Keď však strčíme hlavu do piesku pred riešením problémov, tieto sa len zbytočne vyostria. Sobotňajší pochod “náckov” na čistenie cigánskej osady sa neuskutočnil. Za akú cenu ? Fuhrer Kotleba zvolil tentoraz taktiku, ktorá úplne nabúrala stereotyp extrémistu. Namiesto bitiek s políciou a vyhrážok násilím, prichádza s udivenou tvárou slušného občana, že ako majiteľ nehnuteľnosti nemá zabezpečenú právnu ochranu pred zneužitím tohto majetku. Ak predtým inštinktívne ľudia protestovali, naraz je jeho konanie plne legitímne, akceptovateľné, akceptované a presne podľa pravidiel, ktoré spoločnosť požaduje.

Namiesto zodpovednému prístupu k výchove cigánskych detí od útleho veku (napr. povinné škôlky od troch rokov dieťaťa), namiesto odbúranie diskriminácie majority ( zrušením neodôvodnených výhod minority), namiesto všeobecnej vymožiteľnosti práva, namiesto fungujúceho sociálneho systému vláda posiela na ochranu Cigánov štátnu ozbrojenú moc – mimochodom platenú z našich daní proti nám, čiže my sami si platíme zbrane ktorými nás štátna moc ohrozuje. S každým jedincom, ktorého sa podarí vytrhnúť z bludného kruhu osád a geta zároveň poklesá záťaž na sociálny systém a napätie v spoločnosti. Toto však robí málokto a za dvadsať rokov nefektívnej ale o to lepšie platenej činnosti sa problém len zhoršil

To si štátna moc neuvedomuje, že dochádza ku zlomu? Že nedovolením prístupu majiteľa na vlastný pozemok sú porušované základné práva, na ktorých stojí táto spoločnosť? Vláda začína mať len dve možnosti. Buď konečne riešiť a vyriešiť najvypuklejšie príklady porušenia zákona, alebo priznať farbu – že bude naďalej ochraňovať každého porušovateľa zákona, ktorý spadá do akejkoľvek minoritnej kolonky a že majorita sa spravodlivosti buď nedočká alebo si ju zjedná sama – trebárs aj tými modrými slúchadlami.

Následky násilia sú kruté, drahé a žiaden ľudský život za to nestojí

Ak sa Vám článok páčil kliknite na pošli na vybrali.sme.sk a stlačte Hlasuj!

Vtipný príklad budúcnosti ak necháme situácii voľnú ruku

Slovensko v buducnosti podla socialnej siete

Zdroj – sociálna sieť

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?