Publikované: 28.07.2020

Sú životy ľudí Bohom Stvoriteľom predurčené?

Osud ľudí alebo fatalizmus života človeka na zemi je viera, že všetky udalosti sú určené božskou vôľou alebo nejakou silou, ktorá je väčšia ako človek, a že každá udalosť musí prebiehať tak, ako prebieha, lebo to bolo už vopred predurčené! V skutočnosti to nie je ani biblický výraz, ani biblické učenie, pretože každému človekovi nie je predurčený takzvaný čas umierania, pretože všetci dostali slobodnú vôľu!

Gréci a Rímania verili v osud alebo v učenie fatalizmu! Tri bohyne, ktoré priadli niť života, určovali ich dĺžku života a strihali ju, podľa pohanskej gréckej mytológie. Mnohí poukazujú na knihu Kazateľa 3:1, 2 ako dôkaz: ‘Na všetko je ustanovaný čas, áno, čas na každú záležitosť pod nebesami; čas rodiť a čas umierať, čas sadiť a čas vytrhávať to, čo bolo zasadené; čas zabíjať a čas uzdravovať; čas búrať a čas stavať…”

Ale Kazateľ  7: 17 ukazuje, že to nie je vopred určený pevný okamih pre každého človeka, lebo radí: ”Nebuď príliš príliš skazený, ani sa nestaň pochabým. Prečo by si mal zomrieť, keď nie je tvoj čas?”‘Čo teda znamenajú slová v Kazateľovi 3:1, 2? Hovorí sa tam proste o nepretržitom cykle života a smrti v tomto nedokonalom systéme vecí! Je čas, keď sa ľudia rodia, a čas, keď zomierajú – obvykle do 70 alebo 80 rokov.

Keby okamih a spôsob smrti každého človeka bol pevne stanovený už pri jeho narodení alebo ešte skôr, nebolo by potrebné vyhýbať sa nebezpečným situáciam ani starať sa o svoje zdravie, a bezpečnostné opatrenia by neovplyvňovali úmrtnosť! Aj deď dnes určití ľudia sa chovajú a žijú oddaní fatalizmu alebo osudu, ktorý nikto, ani tí, čo to učia, nedokážu zaistiť a zabezpečiť, taký život dnes je veľmi krátky!

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?