Publikované: 09.06.2020

Súd s „páchateľmi“ zostrelenia MH-17

Vinníci sú označení. Sú nimi Rusi: Igor Girkin (známy aj pod pseudonymom Strelkov), Sergey Dubinsky (Khmuryy) a Oleg Pulatov (Gyurza) a tiež občan Ukrajiny Leonid Kharchenko (Krot).

Mali zaisťovať presun ruského protilietadlového raketového systému Buk na miesto štartu na ukrajinskom území (298 cestujúcich a posádka). Holandskí experti najskôr tvrdili, že raketa bola vypustená z mesta Snežnoje, ktoré bolo v tom čase riadené milíciami. Experti spoločnosti Almaz–Antej však dospeli k záveru, že v tomto prípade strela nemohla poškodiť ľavé krídlo a ľavý motor lietadla. Výrobca uviedol, že vykonal tri experimenty, ktoré potvrdzujú verziu vypálenia rakety zo smeru obce Zaroščenskoje. Spoločný vyšetrovací tím leteckej havárie uviedol, že raketa bola vypustená z poľa v blízkosti dediny Pervomajskoje, ktoré bolo ovládané milíciami.
Vo veci koná holandský súd, ktorý mimo iné oceňuje aj pomoc Belingcat(u).
Súd sa začal 9. marca, pokračuje (mal) od 8. júna. Ak nebude časovo posunutý na neskôr, lebo Covid-19… (čo je pravdepodobné).
https://svet.sme.sk/c/22366004/holandsky-sud-odrocil-pojednavanie-v-kauze-letu-mh17-az-na-zaciatok-juna.html To bolo včera. Hmm… (zatiaľ žiadne správy). Predbežne ponúkam, čo som dohľadal:
Ukrajinský zdroj o stave procesu z 8. júna
Päť sudcov, právnici a členovia rodiny boli oddelení sklami. Podľa správy agentúry Reuters malo byť do súdnej sieni povolených najviac 30 osôb. Obhajcovia v pondelok uviedli, že je potrebné viac času na prípravu na verejné vypočutia, ktoré sa obnovili po oneskoreniach v dôsledku nového zablokovania koronavírusu. Vyšetrovatelia tvrdia, že raketomet použitý na útok prišiel zo základne ruskej armády tesne za hranicami. Dodávajú, že proruské sily boli pred udalosťou  17. júla 201 v kontakte s vládnymi predstaviteľmi v Moskve.
Read more on UNIAN: https://www.unian.info/world/mh17-dutch-trial-resumes-defence-seeks-more-time-after-covid-19-break-11027909.html
Odkaz na Reuters: https://www.reuters.com/article/us-ukraine-crisis-mh17/dutch-mh17-trial-resumes-defence-seeks-more-time-after-covid-19-break-idUSKBN23F0ZC
Problémy s dokazovaním
V správe Belingcat sa uvádza, že neexistujú žiadne priame dôkazy o tom, že ruskí vojaci operovali Buk 3X2 bol dopravený z Kurska na Ukrajinu a riadený ruskou posádkou: „Našli sme všetky mená a tváre veliteľov v druhom prápore ale s istotou, ktorí z nich sa podieľali na akcii, s istotu povedať nevieme.“
BellingChat, zakladateľ Bellingcat Eliot Higgins, hovorí o dôkaznej situácii a očakávaniach od súdneho procesu v Holandsku s vedúcimi vyšetrovateľmi zostrelenia MH-17 Aricom Tolerom, Pieterom van Huisom a Christom Grozevom:
https://www.bellingcat.com/news/2020/04/28/burlaka/
Rozmieňané na drobné: Existuje množstvo drobných dôkazov a indícií, smerujúcich k priamej zdieľanej vine štyroch súdených osôb, s otvorenou otázkou ich osobnej prítomnosti na pojednávaniach…
Pre „hrozbu“ veľkého objemu textu, zloženého aj len z výťažkov, ponúkam v možnosti osobný slobodný čitateľský aktivizmus, ktorý možno konfrontovať aj s arbitrárne ladenými správami slovenských médií):
https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2020/04/24/identifying-fsbs-elusive-elbrus-from-mh17-to-assassinations-in-europe/
https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2020/04/20/the-mh17-trial-part-1-new-materials-from-the-four-defendants/
https://www.themoscowtimes.com/2020/05/20/mh17-suspect-admits-moral-responsibility-for-downing-jet-a70328
https://www.themoscowtimes.com/2020/05/14/key-mh17-suspect-detained-in-east-ukraine-bbc-russia-a70279
Jeden z kľúčových svedkov; Moskva si ho vzala v rámci „obchodu“ s Ukrajinou pri výmene zajatcov:
https://www.themoscowtimes.com/2019/09/05/ukraine-releases-key-mh17-witness-amid-prisoner-swap-talks-with-russia-a67164
Zvukový podcast: https://www.bellingcat.com/resources/podcasts/2020/06/05/bellingchat-episode-1-mh17-past-present-and-future/
Holandsko uviedlo, že Ukrajina súdu neposkytla radarové údaje v deň havárie MH17.
Počas vyšetrovania sa ukázalo, že radar v Donecku bol vypnutý, uviedol prokurátor Theis Berger
SCHIPHOL / Holandsko /, 9. júna. TASS /. Ukrajinské orgány poskytli medzinárodným vyšetrovateľom, ktorí vyšetrujú katastrofu letu MH17, údaje iba zo sekundárnych radarov. Oznámil to v utorok prokurátor Theis Berger.
https://tass.ru/proisshestviya/8683091
Podľa neho „ukrajinské úrady zaslali iba údaje sekundárneho radaru, ktorý registruje iba civilné lietadlá na oblohe a vysiela signál na zem“. Takéto radary, špecifikované Bergerom, prijímajú informácie z lietadiel so zapnutými vysielačmi a neprenášajú údaje o iných objektoch alebo o lietadlách s vypnutým vysielačom.
Poznámka: Ukrajina a Donbas majú primárny záujem na vyšetrení skutku. Rusko je v roli vinníka. Detto. Súd má „dôkazy“ (indície) pavučiny, pospletané prostredníctvom výpovedí svedkov, záznamy komunikačnej prevádzky a metadáta. Vinníci samozrejme budú „zatĺkať“…
Súd v Holandsku musí prebiehať podľa medzinárodných štandardov, bez nepriestrelných dôkazov akceptovať prezumpciu neviny…
Ale „môže“ a v justičnej praxi sa to stáva, že rozhodne arbitrárne. Tobôž, ak žalovanou stranou je Rusko.
„Od primárnych radarov z Ukrajiny neboli doručené žiadne údaje,“ uviedol prokurátor. „Spoločný vyšetrovací tím vykonal vyšetrovanie, pre ktoré neboli poskytnuté.“ Podľa výsledkov tohto vyšetrovania sa ukázalo, že radar v Donecku bol vypnutý, pretože sa nachádzal na území kontrolovanom milíciami Doneckej ľudovej republiky, radar pod dedinou Artyomovsk bol počas bojov poškodený a radar v Čugueve bol pod pravidelnou údržbou.„Vyšetrovanie údajov z ukrajinských civilných a vojenských radarov poskytlo obmedzené informácie,“ uviedol. Berger poznamenal, že primárne údaje ruského radaru v Ust-Doneck (Rostovský kraj) sa ukázali byť úplnejšie ako primárne údaje z ukrajinského mobilného vojenského radaru v Charkove. Odborníci však nikde nenašli žiadne stopy po vypustení rakety alebo prítomnosti vojenského lietadla v blízkosti malajského Boeingu.
Prokurátor podrobne vypracoval znalecké posudky týkajúce sa technických aspektov prevádzky radarov a vysvetlil, prečo by sa to mohlo stať.
Zatiaľ čo však nedostatok údajov o páchateľovi, ktorý by mohol zasiahnuť civilné lietadlo, naznačuje, že sa v zásade nenachádzal v tejto oblasti, neexistencia stôp po odpálení rakety na radare ale „nenaznačuje jeho neprítomnosť,“ zdôraznil Berger.
“Na základe týchto zistení sme dospeli k záveru, že vyšetrovanie radarových údajov bolo ukončené. Neočakávame, že sa získajú nové radarové údaje,” uviedol.
Mám za to a zrejme sa v tejto veci dá so mnou súhlasiť, že súd bude ešte dlhá „pesnička“ s neistým koncom. Nie pre Covid.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?