Publikované: 05.12.2013

Svätý Mikuláš (6. december )

Svätý Mikuláš sa narodil okolo roku 270 na pobreží malej Ázie (predpokladá sa, že v Patare). Mal prirodzenú inteligenciu. Rád sa dozvedal nové veci. Bol veľmi obľúbený a dobročinný svätec. Stál sa biskupom v meste Myra v ázijskej Lykii (územie dnešného Turecka). Dobročinnosť ho predurčovala k tomu, že si ho ľudia radi volili za svojho patróna. Bol patrónom Ruska, Grécka, Lotrinska. Na Slovensku sa stal patrónom mesta Liptovský Mikuláš, Borský Mikuláš. Jeho svätému menu je zasvätených mnoho kostolov po celom svete najmä v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi. Za svojho ochrancu si ho volili lekárnici, právnici, sudcovia, obchodníci, knihári, námorníci, vedci, študenti, voňavkári, mlynári, rybári. Nečudo, vedel odvrátiť pohromy na mori, zbavoval strachu, chránil pred zlodejmi. Hájil nevinne odsúdených. Pomáhal tým, ktorí sa finančne zadlžovali.

Za svojho ochrancu si ho vybrali aj mladé slobodné ženy a to na základe príbehu z jeho osobného života.

Príbeh o ňom hovorí, že istý boháč mal tri dcéry. Ale ako to už v živote chodí a nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch, tak sa z boháča stal chudobný. Ťažko sa zmieroval so svojim osudom a keď rodina nemala čo do úst, otec sa rozhodol, že zo svojich troch dcér urobí neviestky. Keď sa o tom dozvedel svätý Mikuláš, rozhodol sa, že ochráni všetky tri devy a nedovolí, aby sa naplnil plán otca. Jedného dňa hodil do domu boháča jedno vrecúško zlata, druhý deň druhé vrecúško a napokon tretie. To na znak, aby mal dosť prostriedkov na vydaj svojich dcér. Tak svätý Mikuláš zachránil česť troch nevinných mladých žien.

Jeho atribútmi v živote boli: kniha evanjelií, biskupská mitra, tri zlaté jablká, kostol, chlieb, kotva, krstiteľnica, traja chlapci v kadi, mešec, loď.

Tieto atribúty mu pomáhali aj pri ďalších skutkoch počas jeho života, vyslobodzovaní námorníkov, vzkriesení mladých mužov, záchrane neprávom odsúdených.

Za vlády cisára Diokleciána bol poslaný do vyhnanstva. Vrátil sa a v roku 325 sa zúčastnil koncilu v Ničej. Pred smrťou navštívil v Ríme pápeža. Zomrel vo vysokom veku. Pochovaný bol v myrskom kostole, kde boli jeho pozostatky až do roku 1087. V období obsadenia Myry moslimmi boli pozostatky svätého Mikuláša prenesené do talianskeho mesta Bari. V tom čase tam žilo veľa prisťahovalcov, hlavne z Grécka. Na jeho pamiatku tam postavili kostol. Z jeho hrobky v Bari vyteká vonná látka „myrha“, čo dáva dôkaz, že bol naozaj ochrancom voňavkárov. Vďaka týmto legendám sa jeho meno rozšírilo aj na západ a pravdepodobne na základe legendy o troch dievčatách sa odvodzuje zvyk obdarovania sa na sviatok svätého Mikuláša drobnými darčekmi.

 

Preto ani vy nezabudnite obdarovať svojich blízkych drobným darčekom z lásky.

 

 

 

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?