Publikované: 17.07.2013

Symbolická moc prezidenta alebo kedy sa premiér dá zvoliť za prezidenta?

Štát symbolizuje štátna vlajka, štátna hymna, štátny znak. Viem, nevymenovala som všetky, lebo pre tento príspevok sú dôležité tieto tri.

Každý občan by mal poznať vlajku svojho štátu. Hádam najviac sa hrdíme vlajkou po víťazstve našich hokejistov, lyžiarov, cyklistov… a zdieľame spolu s nimi slávu víťazstva. Mraz behá po tele, keď stúpajúc po žrdi zaznie aj štátna hymna a na tvárach víťazov sa zjaví pocit šťastia, úspechu a sebavedomia… možno kdesi kútikom srdca zazrú krajinu, ktorá im dala základ vedomia, Ja som Slovák, Ja som Slovenka.

Štátna hymna… keď zaznie pri akejkoľvek príležitosti, vniká do každej bunky tela sila ducha. Symbol štátu, národa. Majestátna sila majestátu. Jej slová, melodika sú rytmom života Domova, Istoty mať sa kde vrátiť a byť si istý Ja som tu doma.

Štátny znak, symbol verejnej a štátnej správy, podporujúci k dôstojnosti a rešpektu Ja som na verejnom mieste, Ja som ten, ktorého si vážia, lebo som občan tejto krajiny… už dávno stratil silu práva, zaradil sa k symbolom. Občan dnes vojde do úradu verejnej a štátnej správy ako do bežnej kancelárie logistickej inštitúcie.

Symboly, dávno ste stratili silu štátu a rešpekt občana.

Nemám rada číslo štyri, v tejto chvíli mením názor, lebo trojnohá stolička by nebola stoličkou, pevná bude na štyroch. Pridávam štvrtý symbol štátu. Je ním prezident.

Slovenskom letia rôzne hlášky o prezidentovi, ich intenzita sa mení s počasím. Každý občan by mal mať rešpekt pred prezidentom. Prezident by mal mať v úcte každého občana. Hovorí sa, že reči sa hovoria a chlieb sa je. Áno, moc prezidenta je symbolická a preto pochybujem o tom, že najmocnejší z mocných baží po symbolickej moci. Je tu však moment, kedy by sa to mohlo stáť. Keby parlament udelil prezidentovi okrem symbolickej moci moc právnu, neváham ani na chvíľu, že Robert Fico by bol druhý najsilnejší prezidentský muž na svete. Barack Obama by mal dvojča.

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?