Publikované: 28.09.2020

Tak, aj to by sme mali

Maďarsko a Poľsko spoločne založia inštitút pre výskum právneho štátu v jednotlivých krajinách Európskej únie, aby nemuseli čeliť obviňovaniu z porušovania princípov demokratického vládnutia. Dnes to oznámil maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó, uviedla agentúra Reuters.
Maďarský Péter Szijjartó a poľský Zbigniew Rau:
                            

“Cieľom tohto inštitútu pre komparatívne právo je, aby z nás nerobili bláznov,” povedal podľa Reuters šéf maďarskej diplomacie po stretnutí so svojím poľským kolegom.
Dodal, že “má dosť toho, že nás niektorí západoeurópski politici používajú ako fackovacích panákov”.
Pozn. editora: Reuters uvádza výraz „hlupákov“. Preklad sémanticky a konotačne sedí.
Inštitút bude skúmať, ako sú princípy právneho štátu dodržiavané naprieč Európskou úniou v snahe zabrániť “dvojitým štandardom”.
Teda, Inštitút preskúma, ako sa v celej EÚ dodržiava vláda zákona, aby sa zabránilo uplatňovaniu „dvojitých štandardov“ na Maďarsko a Poľsko.
Po stretnutí s poľským ministrom zahraničných vecí Zbigniewom Rauom v Budapešti Peter Szijjarto uviedol, že správa EÚ o právnom štáte, o ktorej sa čoskoro bude diskutovať v Bruseli, by mala byť skôr politickým vyhlásením, ako akýmkoľvek fundovaným odborným a kvalifikovaným hodnotením.
https://uk.reuters.com/article/uk-eu-democracy-hungary-poland/hungary-and-poland-to-set-up-rule-of-law-institute-to-counter-eu-attacks-idUKKBN26J1RU
https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/madarsko-a-polsko-zalozi-institut-pro-vyzkum-pravniho-statu-v-eu.3cc72b53/
Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) v Poľsku a rovnako ako jej nacionalistický spojenec, maďarská vláda predsedu vlády Viktora Orbána, už dlho vedú spory s EÚ pre obvinenia, že podkopávajú demokratické normy.
V piatok Orbán v rozhovore pre agentúru Reuters odmitol akékoľvek narušenie princípov demokracie v Maďarsku.
Viktor Orbán po prefackaní Claude Junckerom:

Písal som: http://www.blogovisko.sk/ako-orban-rozbil-eu-a-dostal-sa-z-toho.html
Európska komisia a Věra Jourová, komisárka pre demokraciu a právny štát Európskej komisie sa k bezprecedentnej situácii na Slovensku v súvislosti s vládnou koaličnou 95-hlasmi disponujúcou ústavnou väčšinou ešte nevyjadrila, a mala by tak urýchlene vykonať.
Upozorňujem na fakt, že Orbánova vláda Fidesz v maďarskom parlamente disponuje „normálnou“ a preto demokraticky prijateľnou dvojtretinovou väčšinou!
Prezidentkin verejný náznak znepokojenia nestačí. Hlava štátu nemusí vždy „zachytiť“ a vrátiť do parlamentu všetky, z pohľadu ľudských práv a Ústavy chybné zákony, ktoré napokon parlament vetuje.
Schyľuje sa napríklad k sporu o
a/ ústavnosť nariadení nosenia rúšok pre zdravé covid negatívne osoby,
b/ ústavnému problému s obmedzovaním osobných slobôd  „povinnou karanténou“ inak zdravých osôb a to (!) nie chorých na covid ani covid pozitívnych.
Nie je možné, aby platilo: Stretnutie dvoch právnikov vydá prinajmenej tri právne názory. O veci nesmú rozhodovať médiá!
Otázkou je aj, kto má znášať náklady karantény!  Toto všetko musí rozhodnúť jedine a jednoznačne ústavný súd!
Poznámka: Ústavný súd nekoná ex offo, len na podnet a návrh.
Úrad slovenskej prezidentky ani zloženie ústavného súdu nie sú absolútnou zárukou, že časť zákonov v skrátenom legislatívnom konaní a prípadne ústavných zákonov je (bude) v súlade s Listinou a Ústavou SR. Môže dôjsť k chybovosti a arbitrárnym nálezom a judikátom.
Mám vážne pochybnosti o kvalifikovanosti, odbornej spôsobilosti a legitimite slovenskej vlády, ktorá počnúc jej predsedom Matovičom a škandalóznym správaním predsedu parlamentu Kollára, vládne amatérsky a neprofesionálne.
Znova: Žiadam slovenské predčasné voľby! Aj ako konzekvenciu za zrejme nezvládnutý plán obnovy (tlačovka: pp. Čaputová s Hegerom; následne reakcia p. Fica a Smeru SD).
Odkaz vláde: Nezdržiavajte, náš slovenský čas je drahý!
Odkaz občianstvu: Na čo čakáte?
Ako editora článku ma krok Maďarska a Poľska „zaskočil“ ale neprekvapil. Prijímam ho bez výhrad.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Premiér Matovič so šéfom krízového štábu od 1. októbra vyhlásili všeobecný núdzový stav.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?