Publikované: 28.09.2019

Takmer nič je niekedy viac (podoba s homeopatiou len náhodná)

Sokratovo, filozofovo „Scio me nihil scire“, teda „Viem, že nič neviem“ je prehnané. Bližšie pravde a bez zbytočnej pokory je:  Nikdy nevieme, čo všetko nevieme. Môžeme pritom mať o sebe hoc aj najvyššiu mienku. Tá na mieste nie je.

     
https://pixabay.com/cs/images/search/knihovna/
Kľúčom k poznaniu, vzdelaniu a vedeniu je záujem o život, ktorý sprevádza prirodzená zvedavosť. Kto nie je zvedavý a nemá záujem, je mŕtvy.
Čítali vám rodičia? Čítate svojim deťom?

Učte, vzdelávajte sa po troškách. Ale doživotne. Ste člováci a človečice. Nie mŕtve automaty a roboty s umelou inteligenciou na gombík. Sústavné aj mimovoľné vzdelávanie je váš, môj, doživotný údel. Nechcem ani nečakane umrieť ako tupá, dutá plastová “trupka”, hoc netuším, ako vyzerá mozgová smrť. A čo s ňou a potom. Vlastne dnes len doháňam zanedbané a zameškané…
V predošlom článku som sa “zaplietol” s Thomasom Mannom a jeho Dr. Faustom. Tu, nevdojak tiež, premýšľaním nad selektivitou voľby príjmu info a čítaných textov: Ľudia tam, prosto, nechceli vedieť, prečo Beethoven k svojej Op. 111 c-moll napísal len dve vety. O tom snáď inde a inokedy. Tu k téme článku:
Inteligenčný kvocient zakladá možnosť a spôsobilosti rozvoja intelektu, intelektových schopností a mohutností. Samotné IQ o sebe nerovná sa múdrosť; ak o niekom, že je inteligentný/á, neznamená to aj, múdrosť tej osoby. Múdrosť zakladá zovšeobecňujúce ľudské poznanie, vzdelanie, osobná (živá) a sprostredkovaná (videná, počutá, čítaná) zážitková skúsenosť; môže sa premietnuť do životných vzorcov, touto schopnosťou disponujú niektoré ľudské jedince. Jedno odborové vzdelanie, poznanie, prax (práca hlavou, rukami; je často kombinovaná, kreatívna a tvorivá) a skúsenosť, zakladá jedno odborovú múdrosť; filozofi sa ju snažia transcendentálne zovšeobecniť ponad všetky odbory ľudskej činnosti.
K pojmom mentálna výbava a mentalita:
1. Mentálnou výbavou rozumieme celé spektrum psychických vlastností a obsahov psychiky jednotlivcov.
2. Mentalitou rozumieme vonkajšie výstupy a prejavy mentálnej výbavy, teda, myslenie a správanie.
Výška IQ zakladá mieru schopností rozvoja intelektu a intelektovej výbavy. IQ samé o sebe (an sich) nie je dobré ani zlé. Porovnateľné je s operačnou pamäťou, ktorá zakladá rýchlosť operácií počítača a ľudského mozgu. Dobrými a zlými sú výsledky a výstupy počítača, ľudského mozgu. V prípade počítača ide o výlučne o operačný program, plus softvérová výbava a doplnky. V prípade ľudského mozgu sú tu spolupôsobiace faktory slobodnej vôle, svedomia a schopností odlíšiť dobré od zlého a prospešné či škodlivé pre človeka a spoločnosť.
Mať IQ nad 130 je podmienka pre členstvo v Menza. A to je často asi tak „fšetko“.Samé o sebe nič viac ani menej.
Aspergerov syndróm, ADHD a poruchy autistického spektra (autizmus) sú často spojené s istými nadštandardnými schopnosťami ich a nimi „poškodených“ nositeľov hyperaktivitou a spôsobom prežívania a prejavu emócií a citov. Autisti ich prežívajú, ale ich okolie v sociálnom prostredí sa ich musí naučiť „čítať“ a dekódovať.
Na tomto mieste mi dom klávesnice „vbehla“ Greta Thunberg a psychiatrami a psychológmi podsúvaný jej „chorý a prehnaný alarmizmus“ a ďalšie negatívne hodnotenia.
Za seba s tým nemám problém. Neriešte kto hovorí, ale čo hovorí, a je mi jedno, ako o tom kričí, smeje sa, zlostí a plače; neschopnosť prejaviť emócie a city aj afektmi, je citová a emočná plochosť, prázdny chlad a zrejme emočná, citová a ľudská impotencia. A to je horšie ako teplé pivo a studená Nemka.
Z emočne a citovo chladných položivých-polomŕtvych „ľudských“ zombie mám na tele husiu kožu.
Všeobecne: Emócie, city a afekty vznikajú, ak istým potrebám, vyžadujúcim odozvu, dochádza oneskorene alebo vôbec; o tom sú frustrácie, deprivácie a proto (pred) patická genéza psychických a psychiatrických porúch, neuróz a depresií…
Nemám úctu a rešpekt k väčšine psychológov a psychiatrov, najmä v prípade takzvaných mediálnych „psychologických a psychiatrických posudkov“ Grety, prepožičiavajúcich sa popieračom klimatických zmien, zavinených významne aj ľudským faktorom, nielen známou cyklickosťou striedania období Zeme z astronomických príčin.
Originálne matky vedia o týchto svojich deťoch viac, než televízni a novinoví, predvádzajúci sa psycholoógovia a psychiatri. Spomedzi niektorých mám v úcte aj zopár odborných autorít, pre ich étos a charizmu intelektuálnych a duchovných elít. Ibaže tí nepolitikárčia a nemajú, čo je na škodu veci, spoločnosti a ľudstvu, politické ambície.
Okrem toho, Greta má faktickú pravdu. Rád ju uvidím vo veľkej politike. Treba dať priestor všetkým, nielen ženám a homosexuálom.
Tie deti by som radšej videl sedieť v škole; väčšina z nich sama seba tiež; ostatok sú ulievači, tešiaci sa na každý voľný piatok; medzi nimi deti aj s vysokým IQ.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?