Publikované: 25.08.2020

Teraz „neskoľko novostej“ z Ukrajiny a Krymu

Bývalý predseda vlády Ukrajiny oznámil stratu nezávislosti a hospodársky kolaps krajiny.
„Ukrajina sa zmenila na banánovú republiku, pretože toto ovocie je dnes v krajine najlacnejšie, lacnejšie, než melón a jablko.“
Vyhlásil bývalý premiér Mykola Azarov na svojej stránke Facebook. Uviedol, že „hospodárstvo krajiny sa zrútilo a samotná Ukrajina stratila svoju nezávislosť.“ Jeho slová boli vypočuté v pondelok 24. augusta vo vysielaní televízneho kanála Nash.
https://lenta.ru/news/2020/08/24/poteryali/
K dodávke ukrajinskej vody na Krym

Prvý ukrajinský prezident, vedúci ukrajinskej delegácie pri trojstrannej kontaktnej skupine (TCG) pri riešení situácie v Donbase, Leonid Kravčuk, v rozhovore s ukrajinským rozhlasom cez Youtube povedal, že:
„Ukrajina môže vrátiť dodávku vody na polostrov v prípade humanitárnej katastrofy.“
„Ukrajina by ale mala dať vodu len obyvateľom Krymu, pretože tam žijú aj Ukrajinci, nie (ruským) priemyselným podnikom a vojenským základniam.“
Dňa 10. augusta ruská armáda dokončila položenie plynovodu a priviedla vodu z východu Krymu do suchom zasiahnutého Simferopolu. Ropovod bol položený medzi nádržami Taigansk a Simferopol na žiadosť krymských orgánov.
Krym je vo vodnej blokáde z Ukrajiny. Začiatkom roka 2020 sa veľa z polostrovných nádrží zmenšilo, čo je vyhodnotené ako jedno z najsuchších krymských období za ostatných 150 rokov…
https://lenta.ru/news/2020/08/25/kravchuk/
Ruská armáda 10. augusta dokončila uloženie plynovodu a priviedla vodu z východu Krymu do sucha zasiahnutého Simferopolu. https://ria.ru/20200825/vodosnabzhenie-1576277082.html
Ruská duma oznámila ústavné a zákonné právo Krymanov na vodu Dnepra.
SIMFEROPOL, 25. augusta – RIA Novosti. Krym má zákonné právo prijímať vodu Dnepra cez severný krymský kanál, a je pripravený ho brániť v medzinárodných prípadoch a nedovolí nikomu špekulovať o tejto téme, uviedol zástupca ruskej Štátnej dumy Andrej Kozenko.
Podľa názoru Kravčenka vyššie, by sa Krym v oblasti zásobovania vodou mal spoliehať výlučne na svoje vlastné zdroje a nemal by brať do úvahy možné obnovenie zásobovania vodou cez Severný krymský kanál z Ukrajiny:
kanál
“Rusko má všetky možnosti zdrojov a objektívny plán na nasledujúcich päť až sedem rokov,” zdôraznil poslanec.

Krym sa stal ruským regiónom po referende, ktoré sa konalo v marci 2014, v ktorom 96,77% voličov Krymskej republiky (autonómna republika Ukrajiny) a 95,6% obyvateľov Sevastopola hlasovalo v prospech jej vstupu do Ruska.
Ukrajina stále považuje Krym za svoje vlastné, ale dočasne okupované územie. Ruské vedenie opakovane uviedlo, že obyvatelia Krymu demokraticky hlasovali za opätovné zjednotenie s Ruskom v plnom súlade s medzinárodným právom a Chartou OSN. Podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina je otázka Krymu „uzavretá“.
Autorská poznámka: Nik z odporcov ” (Western EÚ ani Slovensko!) dodnes nevysvetlili, v čom bolo toto zlúčenie Krymu s Ruskom v rozpore s Chartou OSN, medzinárodným právom a Ústavou Ukrajiny.
Najmä USA bolo Ruskom „vyfúknuté“ miesto pre ich americké vojenské základne v rámci rozširovania „mierovej misie“ NATO smerom na Východ.
Pričlenenie Krymu k Rusku nemožno stotožňovať s Anschluss (om) Rakúska Hitlerovým Nemeckom! Krym nie je ruská prípojka (preklad nemeckého slova anschluss z nemčiny do slovenčiny).
Akademickí a apolitickí odborníci na medzinárodné právo len ticho “šúchajú” nožičkami pod akademickými a školskými katedrami, a boja sa čo len “ceknúť”…

Pred „anexiou“ Krymu (secesia!) Ukrajina zabezpečovala až 85% potreby Krymu na čerstvú vodu cez Severný krymský kanál, ktorý vedie z Dnepra. Po zjednotení Krymu s Ruskom však UA jednostranne prerušila dodávky vody cez tento kanál do Krymskej republiky (jeho zasypaním!). Problematika zásobovania vodou bola riešená na úkor prírodných rezervoárov, ktoré sa v poslednom roku výrazne znížili v dôsledku malého množstva zrážok, ako aj vŕtaním studní a ťažbou vody z podzemných zdrojov.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?