Publikované: 22.12.2014

Putin – 3.5 hodiny prázdnoty; Jevgenij Kiseľov, novinár (člen legendárnej štvorice Vzgľad)

V Kyjeve bolo možné sledovať tlačovú konferenciu Putina na televíznom kanáli Dožď – v kyjevskej káblovej sieti mám Dožď na tej istej predvoľbe, na ktorej bol predtým ruský Prvý kanál.

A tak som sa vo štvrtok ráno v očakávaní tejto akcie, podobne ako vášnivý futbalový fanúšik, usadil pevne pri televízii – len s tým rozdielom, že namiesto piva s čipsami som sa vyzbrojil perom a poznámkovým blokom.

Už čoskoro som ich však od zlosti odložil na bok – dojem z Putinovho vystúpenia nebolo o nič lepšie, ako z bezkrídlej, úbohej a zlyhávajúcej hry ruského futbalového tímu na nedávnych majstrovstvách sveta v Brazílii.

Tri a pol hodiny prázdnoty.

Bla-bla-bla. Všetko je tak, ako má byť. HDP vzrástol až o 6 desatín percenta. Problémy – dočasné. O dva roky bude zasa fantasticky. Čo si sa to spýtal? – Sám si hlupák! A vôbec, u vás negrov lynčujú. A Mexiku ukradli Texas. A teraz chcú Rusku zobrať Sibír. Nič z toho sa vám však nepodarí, lebo sme najlepší, najúžasnejší. A podporujú nás celý národ. Sečin – to je efektívny manažér. A kto s tým nesúhlasí – toho poženiem ako všivavého v kúpeli. Chi-chi-chi. Všetko je výborné. Všetko je správne. Všetko je v poriadku. Všetko bude ako doteraz. Nič meniť nebudeme. Bla-bla-bla.

Naplnila ma zmes nudy, otrávenosti, beznádeje a hanby.

Áno, už po koľký raz sa hanbím, že moja krajina má takéhoto prezidenta.

Prezidenta, ktorý sa mimochodom na tej istej tlačovej konferencii verejne zriekol svojich vojakov, ktorých on, za všetko zodpovedajúci najvyšší veliteľ, poslal do vojny.

Ako sa ukazuje, s tým on nemá nič spoločného. On ich neposielal – išli sami – a sami aj zomreli.

„Ľudia dušou a srdcom cítia, že my i ja osobne konáme v záujme drvivej väčšiny národa“ – hovorí Putin.

Bolo by zaujímavé zistiť, či si to skutočne myslí?!

Naozaj si myslí, že matky, manželky, deti vojakov zabitých v Donbase podporujú jeho ukrajinské dobrodružstvo? Naozaj si myslí, že ľudia, ktorých úspory a mzdy sa za niekoľko znehodnotili na polovicu po prepade rubľa, ľudia zametajúci v panike z políc všetky výrobky rad zaradom, podporujú jeho hospodársku politiku? Naozaj si myslí, že jeho sociálnu politiku podporujú obyčajní ľudia, ktorí vidia monštruóznu priepasť životnej úrovne medzi nimi, poddanými, a sluhami cára? Medzi obyvateľmi periférie, ktorí sa v čase šp**** tlačia v metre, a „efektívnymi manažérmi“ štátnych korporácií, ktorí prelietavajú zo svojich majetkov a späť na zelenej vlne v nablýskaných čiernych limuzínach, ktorí úplne legálne dostávajú desiatky miliónov ročne?!

A pre mňa ešte zaujímavejšie je to, či keď Putin hovorí úmyselné klamstvá, či je v stave úprimného bludu?

Alebo len banálne klame?

Predtým som si myslel, že klame.

Teraz si stále častejšie myslím, že Putin verí všetkým tým nezmyslom, ktoré šíri.

Aj o tom, že ktosi ohrozuje právo Ruska na existenciu, právo prežiť ako národ, ako civilizácia, ako štát.

Aj o medveďovi v tajge, ktorému sa ktosi údajne snaží vytrhať zuby a pazúry, obrať ho o sily jadrového odstrašovania.

Dobré ráno, budíček!

Veď žiadny, ani „najuletenejší“ západný politik, politológ ani expert nikdy nehovoril o tom, že Rusko treba obrať o jadrové zbrane!

A už nikdy ani nepovie – ich všetkých „uletených“ už na západe doslova ako vysávačom pozberal kanál „Russia Today“, teraz už všetci z nich pracujú tam a spievajú „hosana“ Putinovi v programoch tohto kanála.

Zdá sa, že nakoniec prišiel k presvedčeniu, ako kedysi francúzsky „kráľ Slnka“ Ľudovít XIV, že „štát – to som ja“.

A práve tu neklame – keď tvrdí, že niekto by chcel toto ukončiť. Veľmi mnohí už naozaj majú dosť toho, keď sa dáva znamienko rovná sa medzi Ruskom a jeho prezidentom – slabým a zákerným (podrobnosti pozri u Alexandra Sergejeviča Puškina v desiatej kapitole „Eugena Onegina“ – všetko, čo povedal o cárovi Alexandrovi I plne platí pre súčasného „kráľa“).

Rusko by si naozaj zaslúžilo niečo lepšie.

Len netreba kričať: „A kto, ak nie on?!“ Vráťte skutočné voľby, vráťte politické strany, vráťte konkurenciu, vráťte nezávislosť médií, vráťte rovnosť prístupu k nim pre všetky politické sily – a ďaleko lepšia náhrada sa ľahučko nájde.

http://echo.msk.ru/blog/kiselev/1460176-echo/

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?