Publikované: 02.03.2014

Trpká budúcnosť slovenskej politickej scény

Len aby sme vedeli, čo nás v blízkej budúcnosti čaká. Očakávam, že šachová partia, ktorú Fico rozohral za pomoci médií ako je TA3 Pravda a SME a v spolupráci s Gorilami na čele s KDH nakoniec dospeje do úspešného konca a Róbertovi Ficovi sa splní prianie zasadnúť na prezidentské kreslo.

Je viac ako zrejmé, že ak zákon o justícii prejde, bude obsahovať v prvom rade oddelenie funkcie predsedu Najvyššieho súdu a predsedu Súdnej rady. Hoci to v tomto návrhu vypadlo, myslím, že Smer-SD sa bude snažiť o nejaký spôsob ovplyvnenie kreovania Súdnej rady prezidentom. Prezident by tým získal spolu s personálnymi nomináciami sudcov ďalšiu silnú páku na kontrolu justície. Ostatné zmeny nie sú dôležité, nejaké previerky vyšumia do stratena, Fico si predsa neohrozí základňu pyramídy moci. Práve tí, ktorí tvoria justičnú mafiu a ktorých by bolo treba z justície vyliať najskôr, sú pre mafiu oligarchov a politikov najpotrebnejší.

U nás nemáme prezidentský režim. Prezident je viac-menej protokolárna funkcia bez akýchkoľvek výkonných právomocí. Keďže v systéme moci nehrá významnú úlohu, nie sú na regulácie tejto funkcie vytvorené ŽIADNE protiváhy a brzdné mechanizmy. Naviac môže vydávať amnestie a má imunitu, takže pokiaľ nie je obžalovaný z velezrady, môže kľudne a hlavne beztrestne zavraždiť každý deň jedno batoľa a zjesť ho na raňajky.

Už dnes môže prezident rozhodovať o všetkých ústavných nomináciách podľa vlastnej ľubovôle. K tomu treba prirátať možný posun v kompetenciách prezidenta pomocou neústavných zákonov. Existuje štúdia strany Smer-SD o presune výkonných kompetencií na prezidenta, ale v podstate mu stačí už dnes zmeniť len rokovací poriadok vlády, aby mal prezident právo viesť zasadanie vlády. Ani to nie je ústavný zákon…

S presunom výkonných právomocí získa Fico viac moci, ale bez akejkoľvek kontroly a tým aj bez akejkoľvek zodpovednosti. A ešte naviac aj imunita. To všetko v rukách jedného, skrz-naskrz skazeného a skorumpovaného človeka. To sa zdá niekomu normálne a prijateľné?

Ak niekto oponuje Bruselom, že však by toto súdruhovia z Evrosojuza nedovolili :

 • jediné na čom Bruselu skutočne záleží, je reálna a bezpodmienečná podpora. Kým toto Fico bude zabezpečovať, veľkoryso sa bude prehliadať pár “menších vybočení” z koryta dobrých mravov
  .
 • posuny v kompetenciách budú jemné, ale dokopy vytvárajúce obraz hybridného systému. Ktorý sa navonok bude tváriť ako parlamentný ale v skutočnosti bude prezidentský. Fico nechce riadiť štát na dennej báze, on chce mať v rukách nitky, ktorými bude ťahať za figúrky vo vláde. Zodpovednosť bude mať naďalej naoko vláda, v skutočnosti sa bude riadiť Ficovými príkazmi.

Vzhľadom na totálny debakel opozície v prezidentských a neskôr aj Eurovoľbách, je možné, že Fico a strana Smer-SD vyhodnotí situáciu ako vhodnú na predčasné parlamentné voľby, najlepšie spolu s komunálnymi. Má to viac výhod.

 • Jednak samozrejme Smer-SD získa opäť mandát na neprerušené vládnutie do roku 2018
  .
 • v komunálnych voľbách využije nemohúcnosť opozície a kompletne premaľuje Slovensko na červeno
  .
 • Kiskova nová strana nebude mať časť na propagáciu a kampaň, tým sa čiastočne eliminuje marketingový potenciál dlhodobej prezidentskej kampane A.Kisku
  .
 • a nakoniec prestane platiť dlhová brzda na dva roky, keďže počas novej vlády je podľa ústavy možné dočasne prekročiť limity, ktoré sú touto brzdou ohraničené a ktoré spúšťajú príslušné zákonné aktivity. Treba podotknúť, že táto výhoda bude spustená už novou vládou po abdikácii Fica a jeho nastúpení do úradu prezidenta, takže sa urobí len predĺženie odkladu dlhovej brzdy o pár mesiacov, ktoré uplynú medzi voľbou prezidenta a predčasnými parlamentnými voľbami.
 • SlabéVýborné (+4 skóre, 8 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?