Publikované: 18.06.2013

Turci v Nemecku sú časovanou bombou

“Turci v Nemecku sú časovanou bombou, prinajmenšom väčšina z nich”. To je tvrdenie, s ktorým Peter Cohen, americký hosťujúci profesor na univerzite v Mníchove, uzatvára svoju nedávnu štúdiu z Nemecka.

Dnes žije v Nemecku už tri milióny Turkov, z ktorých 2,5 milióna majú len nemeckú štátnu príslušnosť a väčšina z nich sú konzervatívni moslimovia.

Sú integrovaní do nemeckej spoločnosti? Nie tak celkom.

Väčšina z nich hovorí lámanou nemčinou a to najmä u starších ľudí.

“Oni sa nechcú integrovať do nemeckej spoločnosti,” hovorí Hartmut, kto chce zostať v anonymite zo strachu pred odvetou zo strany násilných Turkov. “Dokonca nenávidia, keď ich nazývajú “migranti “. Cítia sa veľmi “turecky”. V Nemecku sa ocitli, keď príslušníci staršej generácie dostali v 60-tych rokoch prácu v automobilovom a uhoľnom priemysle. Po kultúrnej stránke sa dnes väčšina Turkov, dokonca aj mladých tu v Nemecku cíti veľmi turecky. ” dodáva Hartmut, ktorý skúma sociálne vedy na nemeckej univerzite.

Profesor Cohen súhlasí s tým, čo Hartmut hovorí o tureckej migrácii, “Napríklad v USA sa migranti zvyčajne začlenia do americkej spoločnosti, najneskôr vtedy, keď sa jedná o druhú generáciu. Môj prieskum naznačuje, že väčšina Turkov trvá na dodržiavaní ich tureckej identity a ich kultúrneho dedičstva. Cítia, že ich domov je v tureckej kultúre. ”

Veľmi málo Turkov v Nemecku má stálu prácu (v niektorých oblastiach Nemecka ako je napríklad Berlín – pozn.prekladateľa), jedná sa len asi o 20%. Ostatných 80% žije na tzv. Hartz IV (dávky štátnej sociálnej podpory). 70% z ich detí nemá maturitu, odišli zo školy pred ukončením základného vzdelania.

“Nemôžu nájsť prácu? To nie je pravda. Práce je v Nemecku dosť. Oni však dávajú prednosť životu na dávkach sociálnej podpory a nechcú si komplikovať život. Prečo by mali pracovať? Ďalej, nemecký sociálny systém podpory nepovzbudzuje alebo nenúti prijať akúkoľvek prácu.”, hovorí Hartmut.

Hartmut tiež dodáva, “Niektorí z tých, ktorí žijú na dávkach sociálnej podpory majú veľmi často prácu na čiastočný úväzok, ktorá nie je evidovaná pracovným a ani finančným úradom.

Podľa nemeckého sociálneho systému, každý dospelý občan, ktorý má nemeckú štátnu príslušnosť, je nezamestnaný a nemôže nájsť vhodnú prácu, má nárok na mesačnú podporu 482 €. Navyše, rodičia dostanú pre každé dieťa mladšie ako 18 rokov 200 €, plus preplatené všetky svoje mesačné výdavky, pokiaľ ide o nájomné, kúrenie, elektriku, zdravotné poistenie, a verejnú doprava.

“Napodiv niektorí Turci, ktorí žijú na veľkorysých sociálnych dávok si môžu dovoliť kúpiť dom alebo byt a riadiť luxusné autá ako Mercedes alebo BMW.” Hovorí Klaus, majiteľ nehnuteľnosti, ktorej nájomníkov dáva za príklad.

Kamal (46 rokov) a jeho manželka Shadia (42 rokov) maju desať detí mladších ako 18 rokov a žijú na podpore Hartz IV (nemecký systém sociálnych dávok). Majú mesačný čistý príjem asi 3000 €. Okrem toho všetky ich výdavky na nájom, zdravotníctvo, dopravu, kúrenie, atď sú hradené štátom.

Kamal nikdy nepracoval alebo mal stálu prácu, nikdy nedokončil školu, a nikdy sa nevyučil žiadnej profesii. Teraz tvrdí, že je “chorý.” Klaus, prenajímateľ bytu o Kamalovi hovorí: “Ten človek je úplne v poriadku, nič mu nie je.” Dokonca raz sa sám priznal Klausovi, že klame, keď hovorí, že je chorý. “Raz mi povedal: ” Prečo by som mal pracovať, ak môžem žiť celkom dobre aj bez toho “, cituje Klaus Kamala.

Kamal je povinný pravidelne hlásiť stav “nezamestnanosti” na Spolkovej pracovnej agentúre(Bundes Agentur für Arbeit) vo svojom meste. Spraví to vždy, keď dostane výzvu na pracovný pohovor. Vždy však tvrdí, že je “chorý:” Údajne má “neznesiteľné bolesti v chrbte a kĺboch”.  Preto nemôže prijať žiadnu prácu. Jediný, kto pozná pravdu o Kamalovi je jeho nájomca Klaus.

Klaus a mnoho ďalších Nemcov sú pobúrení správaním Kamala a jemu podobných. “Je to na nás, daňových poplatníkov ktorí majú financovať falošných podvodníkov ako Kamal. Je mi z toho  zle.”, mračí sa Klaus na mňa.

Na druhej strane, Kamalov sused, Dieter pracuje pre poštovú spoločnosť. Za prácu 8 hodín denne má iba 800 € na konci mesiaca. Z tohto platu má zaplatiť nájom a zvyšok jeho výdavkov. Nakoniec mu ostane len niečo okolo 400 €. (poznámka prekladateľa – podpora je 482€ a všetky nutné výdavky hradí štát )

Na druhej strane , pre Turkov žijúcich v Nemecku je lukratívnym biznisom mať deti. Niektorí Turci korumpujú, aby sa do tohto biznisu zapojili.

Vo všeobecne možno povedať, že nemeckí občania môžu vstúpiť do Turecka jednoducho len preukázaním svojho preukazu totožnosti.  Preto nemeckí Turci, najmä ženy, cestujú do Turecka a vrátia sa s “prenajatým” dieťaťom. Dostanú dieťa dočasne od príbuzných a deklarujú na hraniciach s Nemeckom, že je to ich dieťa, ktoré sa práve narodilo v Turecku.

Khaled, Turek, mi povedal, že v Turecku môžete dostať “falošný rodný list” za 10 dolárov.

Po návrate do Nemecka je “nové” dieťa zaregistrované na radnici a “matka dieťaťa” začne poberať 200 € mesačne.

Život na systéme sociálnych dávok sa stal základnou súčasťou kultúry tureckej komunity v Nemecku.

Nicole, nemecká učiteľka mi raz povedala, že keď sa spýtala svojich študentov, aké majú plány do budúcnosti, väčšina tureckých študentov hovorí, “Hartz IV Empfänger” (poberateľ sociálnej podpory). Keď sa spýtala jednej z jej študentiek, “Prečo je to tak?” dievča odpovedalo: “Moji rodičia žijú na Hartz IV a vedú nekomplikovaný život. Spia dlho každé ráno  a vždy dostávajú dosť peňazí.”

V súkromí sa nemeckí policajti sťažujú na “Nemcov” tureckého pôvodu. Helmut v Berlíne mi povedal: “Väčšina dopravných nehôd je spôsobená Turkami alebo Východoeurópanmi. Sú to fakt neopatrní vodiči. Nerešpektujú pravidlá cestnej premávky.” Potom sa obrátil ku svojmu kolegovi a dodal: “Ale kto sa to odváži hovoriť na verejnosti?”

Naozaj, nemecké médiá a politici vždy hovoria o “integrácii”, ale nikdy neukazujú prstom na tureckú komunitu a na požiadavku dodržiavať zákony, ako všetci ostatní  občania.

Hartmut tvrdí, že “nemecká verejnosť je lepšie informovaná. Vedia, že sú to Turci, ktorí nerešpektujú pravidlá a nechcú sa integrovať do nemeckej spoločnosti.”

“Neviem, aké skúsenosti majú ostatní, ale moja skúsenosť je veľmi jasná. Bývam v oblasti, kde je rýchlostný limit 30 km za hodinu. Ale hádajte, kto prekračuje v tejto oblasti rýchlosť? Sú to väčšinou Turci . ” povedal Jürgen.

Jeho priateľ Michael dodal: “Ale kto sa to odváži tvrdiť? Potom ste obvinený z toho, že ste prašivý nacista. To je fakt bizardné! NPD je nacistická strana, ale jej členovia nie sú tak násilní, ako podaktorí Turci. Niektorí Turci sú skutočne nebezpeční a z nich najmä saláfisti. Počas demonštrácií pred pár mesiacmi, saláfista pobodal dvoch policajtov ostrým nožom.”

Ulrich, nemecký občan, súhlasí. “Jazdím takmer každý deň. Kto Vám nedá prednosť na ceste? Veľmi často Turci. Sú zvyčajne hrubí a bezohľadní. Moja žena pracuje ako učiteľka na základnej škole. Hovorí, väčšina študentov, ktorí vyrušujú v triede sú zvyčajne tureckého pôvodu, a ich rodičia nikdy nechodia na rodičovské schôdze do školy.”

“Naviac, keď sú zabití Turci alebo popálení so smrteľnými následkami, ponáhľajú sa ukázať prstom na pravicové strany, NPD a podobné ideologicky zamerané organizácie”, urazene dodáva.

Pred pár rokmi, bolo zabitých 8 tureckých majitelov reštaurácií. Rýchlo a bez poskytovania akýchkoľvek dôkazov turecká komunita obvinila NPD zo spáchania týchto vrážd. Avšak aj napriek intenzívnemu vyšetrovaniu polícia nebola schopná dodnes zistiť, kto zabil 8 Turkov.  Mnohí dokonca tvrdia, že tieto vraždy mohla spáchať turecká mafia.

Pred nedávnom zomrela následkom požiaru turecká žena a jej sedem detí . Turecký veľvyslanec v Berlíne a turecké médiá opäť obvinili NPD z úmyselného založenia požiaru.

Odborníci však uviedli, že požiar bol pravdepodobne spôsobený kachľami na drevo, ktoré boli s najväčšou pravdepodobnosťou poškodené.

“Nemecké médiá a nemeckí politici naprieč celým politickým spektrom robia všetko čo je v ich silách, aby sa zabránilo pomenovaniu vecí pravým menom. Obávajú sa, že by mohli vzniknúť  dva nezmieriteľné fronty: nemecký na jednej strane a na strane druhej turecký. Naviac treba myslieť na to, že hovoríme o viac ako troch miliónoch Turkov žijúcich v Nemecku, väčšina z nich sú moslimovia a mnoho z nich sympatizuje s islamskými teroristami. ” hovorí Cohen.

Pred dvoma týždňami bola objavená bunka saláfistov. Títo moslimskí extrémisti plánovali zabiť hlavu “Pro NRW” (pravicová organizácia). Boli zatknutí štyria muži. Po prehliadke ich bytov bolo objavené množstvo zbraní a granátov.

V médiách sa objavila správa, “Štyria muži boli zatknutí, jeden z nich je Albánec a ďalší traja sú Nemci!”

V skutočnosti boli traja muži, o ktorých média hovorili ako o Nemcoch, Turci. Ale médiá a politici túto informáciu utajili.

Takmer každý deň nemecké médiá citujú nemeckých politikov, ktorí žiadajú zákaz NPD. Vypracovali petíciu, ktorá bude predložená Spolkovému ústavnému súdu Nemecka (SUS). V petíciu sa obracajú na SUS s požiadavkou zakázať NPD. Niektorí politici a právni experti sa však domnievajú, že SUS zákaz neschváli. Argumentujú, že je to protiústavné.

“To všetko,” Hartmut verí “je určené na odvrátenie pozornosti od skutočného nepriateľa nemeckej spoločnosti. Tým nebezpečenstvom sú Turci a nie NPD.  Sú to Turci, ktorí stále viac narúšajú mier v tejto krajine, nie NPD.”

Turecké getá vznikajú všade v Nemecku. Väčšina Turkov sa zhromažďuje v niektorých štvrtiach. Žiadni Nemci tam nežijú, alebo sa neodvážia tam žiť.

“Správne slovo, ktoré sa vzťahuje na Turkov v Nemecku je rozpad a nie” integrácia,” verí Hartmut.

“Sen o Osmanskej ríši medzi Turkami dodnes neumrel,” hovorí Jalal,  kurdský novinár na voľnej nohe žijúci v Nemecku. Dodal, že “turecká elita sa domnieva, že Turci v Nemecku predstavujú cenný predvoj pre vzkriesenie Osmanskej ríše. Mnoho Turkov verí, že čo nebolo možné dosiahnuť silou v 15. storočí, sa stane realitou v 21. storočí v Nemecku v  srdci Európy. Okrem netreba zabúdať na demografiu – zatiaľ čo nemecký rast populácie je takmer nulový či dokonca záporný , Turci v Nemecku majú ročný prírastok viac ako 5%. Preto demografi predpokladajú, že do roku 2050 väčšina ľudí žijúcich v Nemecku bude tureckého pôvodu.”

Poznamenal som : “To je dôvod, prečo sa Turci nechcú integrovať do nemeckej spoločnosti.” “Presne tak,” odpovedal Jalal. Dodal, “Neviete si predstaviť, ako cenná je turecká komunita pre tureckú vládu. Turecká komunita v Nemecku je najcennejšie ľudské aktívum v tureckej politickej realite.”

Povedal som, “to by mohlo byť nemeckými politikmi a nemeckými médiami považované za hlúposť.” Jalal odpovedal, “Dnes to nezmysel je, ale nie za 50 rokov. Okrem toho, Turci sa chcú zbaviť dvoch nočných môr: Nezávislosť pre Kurdov a uznávania genocídy, ktorú spôsobili Arménom.”

Pri každej návšteve tureckého premiéra Recep Tayyip Erdogana v Nemecku, požaduje tento muž po svojich rodákoch, aby sa pridŕžali svojej tureckej identity vo všetkých aspektoch, pokiaľ ide o jazyk a kultúru. Mnoho ľudí v Nemecku sa podľa nedávnej Cohenovej štúdie domnieva, že to je výzva na štvanie Turkov v Nemecku a nie na ich začleňovanie do nemeckej spoločnosti.

Turecká komunita v Nemecku na túto Erdoganovu výzvu reaguje pozitívne. “De facto, Turci v Nemecku, síce žijú zemepisne v Nemecku, ale kultúrne žijú v Turecku. Niektorí Turci sú dokonca presvedčení, že ich kultúra je lepšia v porovnaní s nemeckou.” komentuje Cohen.

V skutočnosti je nemecká politická verejnosť znepokojená nedostatkom integrácie Turkov v nemeckej spoločnosti. Nemecký politický establišment a jeho médiá môžu hovoriť , že je to všetko nezmysel. Ale v dlhodobom horizonte, tento nezmysel je stále sa zväčšujúcou časovanou bombou, ktorú vidí množstvo ľudí, ale nie nemeckí politici a ich médiá.

Dr. Sami Alrabaa, ex-moslim, je profesorom sociológie a arabsko-moslimský kultúrny špecialista. Učil na Kuvajtskej univerzite,  Univerzite kráľa Sauda (King Saud University) a Mičiganskej štátnej univerzite (Michigan State  University). Píše pre Jerusalem Post a je autorom knihy: “Utajené ukrutnosti”, vydanej v New Yorku, nakladateľstvom Prometheus v roku 2010 .

 

 

DR. SAMI ALRABAA, 22.marca 2013
Family Security Matters
http://www.familysecuritymatters.org/publications/detail/turks-in-germany-are-a-time-bomb

  • SlabéVýborné (+22 skóre, 24 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?