Publikované: 03.04.2020

Turecko a koronavírus

Na margo nedostatku správ v dôsledku zahltenia väčšiny médií korona krízou, ponúkam aspoň čo to a sem tam tak trocha suplujúc aj naše médiá…
Turecko v boli s Covid-19 postupuje porovnateľne tak rýchlo, ako Čína a Wu-chan vo výstavbe nemocníc
.
Slovensko je v tomto smere a progrese zablokované samé sebou a systémom svojho riadenia. Zahltené blokačnou legislatívou. Je schopné stavať leda poľné vojenské zdravotnícke objekty. Lôžka v kamenných nemocniciach ale postupne a pomaly ubúdajú, príde zahltenie pacientmi, vyžadujúcimi hospitalizáciu…
Takmer všade sa stavia rýchlejšie ako na Slovensku.
Výstavba zdravotníckej a akejkoľvek inej infraštruktúry sa zasekáva na legislatíve, komplikovaných pravidlách, protekcionizme, korupcii a províziách (detto); ešte aj systém kontroly býva zneužitý v čísi prospech…
Neriešiteľné  štandardným demokratickým spôsobom. Následky a škody spôsobené aj týmto druhom ľudského faktora treba riešiť pevnou rukou. Nič spoločné s diktatúrou a totalitou. Len s pevnou, rýchlou a tvrdou rukou.
Liberálna demokracia sa v demokratickom svete westernu a EÚ neosvedčila.
Nastupuje čas tvrdej disciplíny, poriadku a zodpovednosti.

Tento komplex v tureckom Istanbule ale nepozostáva len zo skladacích lego kontajnerov, ide o riadne kamenné nemocničné zariadenie:
Turecký prezident 2. apríla oznámil, že prvá fáza nemocničného komplexu v Istanbule začne fungovať 20. apríla.
“Otvárame aj prvú fázu prevádzky mestskej nemocnice v Ikitelli, ktorá má 2 682 lôžok, 20. apríla. Budeme rýchlo dokončovať aj naše ďalšie nemocnice a dať ich do služieb nášho národa.” Uviedol Recep Tayyip Erdoğan na Twitteri.
Vyhlásenie prichádza v čase, keď Turecko, rovnako ako iné krajiny, bojuje s koronavírusom , infekciou, ktorá zabila viac ako 50 000 ľudí v 180 krajinách.
Turecko podľa svojho ministra zdravotníctva doteraz oznámilo 18 135 pozitívnych prípadov s 356 úmrtiami.
Zdravotná starostlivosť v Turecku sa v porovnaní s Európou a USA považuje za rozvinutú a mimoriadne dostupnú…
https://www.hurriyetdailynews.com/istanbul-hospital-to-open-on-april-20-153535
Stav nákazy, počtov korona pozitívnych a pacientov
Počet úmrtí v Turecku spôsobený prepuknutím koronavírusu sa 2. apríla zvýšil o 79 na 356, čo je najvyšší nárast, zatiaľ čo počet potvrdených prípadov choroby sa zvýšil o 2 456 na 18 135, uviedol minister zdravotníctva Fahrettin Koca: https://www.hurriyetdailynews.com/turkeys-coronavirus-death-toll-rises-to-356-with-18-135-total-cases-153530
Smery prenosu Covid-19, zdrojhttps://www.hurriyetdailynews.com/virus-spreading-via-different-routes-in-turkey-153550


Prvý turecký pľúcny ventilátor bude dostupný v polovici apríla:

https://www.hurriyetdailynews.com/first-indigenous-ventilator-to-be-delivered-mid-month-153549
Turecké vojenské lietadlo prepravujúce lekársku pomoc sa 1. apríla odletelo z hlavného mesta Ankara do Talianska a Španielska, ktoré boli v Európe najviac zasiahnuté novým koronavírusom.
https://www.hurriyetdailynews.com/nato-should-strengthen-its-political-role-turkish-fm-153532
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a ďalší ministri zahraničných vecí vyhlásili, že Turecko poslalo lekársku pomoc na boj proti novému koronavírusu v Taliansku a Španielsku.
NATO sa aktuálne nezaoberá len Rusko provokujúcim cvičením Defender 2020
Aliancia sa aktivizuje aj ako inštitúcia, pomáhajúca riešiť problémy s Covid-19 nevojenskou cestou, poskytnutím techniky, personálu a logistiky. Prednosť dnes nemá „ruská hrozba“ ale hrozba koronavírusu.
Vojna s rúškami a v respiračných maskách je nahovno.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?