Publikované: 06.03.2020

Turecko-sýrska a utečenecká kríza

Erdogan sa 5. marca dostavil do Moskvy na pozvanie Putina, aby spolu hľadali riešenie napätej situácie v sýrskej provincii Idlíb na hranici s Tureckom. V poradí tretie jednanie, má byť dobrým východiskom pre riešenie konfliktu.

Komuniké jednania predniesli obaja ministri zahraničných vecí Ruska a Turecka. V memorande o opatreniach a zastavení eskalácie sa vyhlasuje:
Zachovanie celistvosti suverénneho územia Sýrie a vysporiadanie sa s teroristami, a dohoda na tom, že sýrsky konflikt má prednostne politické riešenie. Turecko a Rusko urobia potrebné kroky, aby sa zabránilo presunom utečencov a umožnil sa im dobrovoľný, bezpečný a chránený návrat do ich obydlí.
S cieľom zabrániť humanitárnej kríze urobia obe krajiny nasledovné:
1. Dňom 6. marca 2020 sa ukončia všetky bojové činnosti v provincii;
2. Vytvorí sa bezpečnostné pásmo 6 km na sever a 6 km na juh od komunikácie M4;
3. Od 15. marca začnú obe krajiny vykonávať spoločné patrolovanie (od Trumby po Ail el Chabr);
4. Pre provinciu Idlíb má byť zriadený bezpečnostný koridor, na ktorého presných parametroch sa do siedmich dní dohodnú ministri obrany;
5. Obe strany sa ďalej dohodli na spoločných hliadkach pozdĺž diaľnice, ktorá vedie severnej Sýriou pozdĺž tureckej hranice medzi Latakia a Sarákibem;
Kým neschopná a impotentná Európa je nečinná, to nenávidené Rusko opäť urobilo, čo bolo treba. Aj za nás, ako vždy. A ako vždy, nenájde sa nikto, kto by Rusom za to poďakoval, naopak, odmenou bude, ako vždy, len zbabelá nenávisť.
Páni Putin, Šojgu a Lavrov od nás odvracajú a zmierňujú ďaľšiu hrozbu. EÚ žiada aj vytvorenie bezletovej zóny nad provinciou Idlíb.

Erdogan a Putin súhlasili s tým, že nemožno pripustiť oslabenie boja s terorizmom a dohodli sa na pokračovaní spolupráce v rámci formátu Astany ohľadom Sýrie.
Situácia v Idlíbe sa vyostrila po tom, čo sa do paľby spolu s teroristami skupiny Hayat Tahrir al-Sham 27.2. dostali tiež tureckí vojaci, ktorí tam „nemali čo hľadať“! V dôsledku incidentu tak zahynulo 33 tureckých vojakov a viac ako 30 ich bolo zranených.
Erdogan „bojuje proti teroristom“ tak, že ich používa v útoku na sýrsku armádu.

Je ale strašné, ak Turecko autobusmi zváža utečencov k gréckym hraniciam, a Grécko bráni svoje hranice…
V turecko-gréckom a bulharskom príhraničí sa z dvoch strán tlačí a koncentruje bezmála 15 tisích utečencov zo Sýrie, medzi nimi vraj aj Afgánci.
Úlohou tureckých bezpečnostných síl je brániť návratu utečencov do vnútrozemia Turecka…
Úlohou druhej strany je ochrana vonkajších hraníc EÚ pred druhou najväčšou migračnou vlnou po roku 2015…
Medzi Tureckom a Gréckom hrozí potenciálny ozbrojený konflikt.
Zodpovedný je Erdogan. Grécko (ani Bulharsko) nemajú povinnosť prijať utečencov, nespôsobili konflikt v Sýrii, tam pod kontrolou Ruska „operuje“ Erdogan.
Argumenty UNHCR o právach utečencov a medzinárodnom práve a vyhlásenia OSN k humanitárnej katastrofe tu nemajú miesto.
6.3.: Srbská armáda je pripravená brániť svoje štátne hranice pred prílivom migrantov, ak vláda vydá rozkaz.
6.3.: Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyhlásil, že európske krajiny by nemali podliehať tlaku Turecka:
“Zažívame organizovaný útok Turecka a prezidenta (Tayyipa) Erdogana na Grécko. Ide o plánovaný a cielený útok, ktorý je kontrolovaný a organizovaný štátom. Európa nesmie tomuto tlaku podľahnúť.”
https://cz.sputniknews.com/svet/2020030611602354-kurz-vyzval-evropu-aby-nepodlehala-tlaku-turecka/
Poľsko (Szydlová) už v roku 2017 tvrdo proti EÚ: “Neprijmeme žiadnych utečencov a opustíme EÚ, ak nás k tomu budete tlačiť!“

Situácia v tojuholníku Sýria (Idlíb), Turecko a Grécko (EÚ!) nadobúda rozmer absurdity naprieč humanitárnym a medzinárodným právom.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

K medzinárodnému právu: Prečo máte dodržiavať zákaz fajčenia, ak všetci veľkí bossovia okolo vás fajčia a vajgle hádžu na váš dvor a tvrdia, že je to ich právo a liberálna sloboda?

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?