Publikované: 28.02.2020

Turecko už vraj nebude brániť utečencom na ich ceste do Európy

V súvislosti s masou nových utečencov už na ceste, najväčšou od vzniku konfliktu v Sýrii a bojmi o Idlíb a rastúcim konfliktom na osi Erdogan-Putin, Turecko už vraj nebude brániť sýrskym utečencom a ich pochode  do Európy. Turecko podporuje povstalcov, Rusko Asadov režim.

             

Napätie medzi Erdoganom, lavírujúcim medzi USA, Iránom a Ruskom sa stupňuje. Podľa agentúry Reuters to včera povedal vysoko postavený turecký činiteľ. Rozhodnutie podľa agentúry súvisí s očakávaným príchodom utečencov zo severozápadnej sýrskej provincie Idlíb, kde musel viac ako milión ľudí v dôsledku bojov opustiť svoje domovy.
Ofenzíva sýrskej a ruskej armády začala v decembri. Jej cieľom je získať Idlíb pod kontrolu režimu sýrskeho prezidenta Assada. OSN a EÚ sú mimo hru (toto je vec Ruska, Turecka a Sýrie).
Vecou EÚ je okamžitá humanitárna pomoc, OSN na ňu nemá finančné zdroje, mimovládky pomôžu len ako distribútori hmotnej, potravinovej a zdravotníckej pomoci. Stoltenberg (šéf NATO) si splnil svoju povinnosť a vyzval bojujúce strany k okamžitému zastaveniu bojov…
António Guterres, šéf OSN, urobil to isté…
Rusko medzitým otestovalo hypersonickú raketu Cirkon. Takže „klid, pohoda, tabáček“.

Väčšinu provincie zatiaľ majú v rukách islamskí radikáli a oponenti sýrskej vlády, z ktorých niektoré podporuje Turecko.
Turecká polícia, pobrežná a pohraničná stráž dostali príkaz nezasahovať, uviedol turecký činiteľ.
Turecko nie je ani papierový spojenec EÚ. Zadržiavalo utečencov vo viazanosti na členstvo v EÚ. Prístupové rokovania potichu zhasli.
Turecko je členom NATO. Spojenec USA. V Sýrii je legálne Rusko (súhlas Assada); chráni legálnu sýrsku vládu proti radikálnej a umiernenej opozícii, islamistom a džihádistom;
Sýria je šiitska, je náboženský spojenec Iránu; Rusko to akceptuje. V regióne má svoje strategické záujmy.
Konflikt  Turecka s Ruskom sa vyostruje v provincii Idlíb: Podľa agentúry AP ide o najvyšší počet tureckých vojakov zabitých v Sýrii za jeden deň (33) od začiatku ofenzívy v Idlíb vlani v decembri. Erdogan ich vyhlásil za tureckých mučeníkov.
Od začiatku februára Turecko v Idlíbe prišlo o 54 vojakov. Zahynulo tiež okolo 150 a 50 detí. Boje vyhnali z domovov od decembra skoro milión ľudí, z ktorých časť sa teraz vydala v Turecku k gréckej hranici. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Turci boli medzi útočiacimi povstalcami, čo ale turecký minister obrany poprel.
Erdogan a Putin rokujú o nových bezpečnostných opatreniach aby nedošlo k vzájomným stretom.
Turecko po sýrskom útoku spustilo odvetnú paľbu zo vzduchu aj zeme na ciele sýrskych vládnych vojsk. Moskva posiela do Stredozemného mora ďalšie dve vojnové lode.
Turecko je v Sýrii na podklade dohody s Assadom a dohôd z Astany; demilitarizované pásmo má pôvodne oddeliť Kurdov od Turecka. Erdogan odpovedá Assadovi, že na danom demilitarizovanom území je nežiaducim hosťom Assad.
Skupiny sýrskych utečencov mieria od Idlíbu na severozápad Sýrie k hraniciam s EÚ: „Hranice sú otvorené“ (vyhlásil to vraj nemenovaný turecký funkcionár bezpečnostnej rady Turecka).

Turecko otvorilo tretí front: Erdogan otvára závory sýrskym utečencom. Spustil útok proti Európe. Utečenci sa z Turecka vybrali do Grécka, na ceste do Európy. Je ich mimo nových, sýrskych, ktorí idú v druhom a pôjdu v treťom slede, viac ako štyri milióny…
Očakáva sa prinajmenej taký ak nie silnejší, než nápor z roku 2015, keď Merkelová stlačila gombík, otvárajúci hranice Nemecka utečencom a ekonomickým migrantom.
Formy hybridných vojen.

Orbán vyhlásil že je odhodlaný chrániť a brániť hranice Maďarska. Iniciuje už schôdzku lídrov V-4 s tureckým prezidentom, sunnitom, imperátorom a chalífom, neo osmanom, R.T. Erdoganom.
Stretnutie Putin-Erdogan 5. alebo 6. marca: https://www.vesti.ru/doc.html?id=3244081

Slovenská vláda v jej zložení padá. Teda, končí. Na rokovania pôjdu neomarxisti, altruisti a filantropi, Truban, Beblavý, Dostál, Baránik, Poliačik, Bihariová, Cigániková, Kiska, Zimenová, Havran, Soltész, a ďalší liberáli.
Doprovodné krovie: „ľudsko-právne“ mimovládky.
Povedie ich prezidentka liberálov a slniečkárov, Zuzana Čaputová; zapisovateľ: Martin Strižinec.
Do Sýrie by Slovensko malo poslať Amnesty International, personál Národného strediska pre ľudské práva, Weisenbacher a jeho slávny Inštitút ľudských práv, alebo Bihariovej Ľudia proti rasizmu, či Mackových Inakosť, LGBTI Slovakia; ohlásil som už aj filantropa a altruistu osobne George Sorosa; cez Michala Šimečku staršieho (aj s jeho vydareným synom)…

S koronavírusom prídu ďalšie problémy.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?