Publikované: 26.08.2020

Turecko v Stredozemnom mori provokuje aj ako člen NATO

Proti nebezpečným militantným aktivitám Turecka, členského štátu NATO sa trojdňovým varovným vojenským cvičením postavili ako prvé už skôr Francúzsko, pridalo sa Grécko, Taliansko a Cyprus.
Grécka F-16 a turecká v bočnom postavení voči francúzskej bojovej lodi:

            

Spoločné námorné cvičenie vo východnej časti Stredozemného mora sa bude konať v dňoch 26-28 augusta.
Včera ráno dorazili na letisku Paphos ‘Andreas Papandreou tri francúzske bojové lietadlá Rafael a tri grécke bojové lietadlá F-16 v očakávaní leteckého cvičenia, na ktorom sa zúčastní cyperská národná garda.
Má ísť o odvetnú reakciu na turecké námorné cvičenie v tejto oblasti.
Francúzska námorná fregata Lafayette sa zúčastní cvičení, ktoré sa začína v stredu.
Generál cyperskej národnej gardy Ilias Leontaris vložil na svoj Twitter video o gréckych tryskových leteckých silách, prichádzajúcich na základňu:
„..prišiel čas …. Prial by som si, aby to nebolo potrebné. Grécke F-16. Vízia, sen, trpezlivosť, vytrvalosť a odhodlanie účelu … prinesú „úsmevy“. Vážení kolegovia… užite si to … nemôžu byť lepšie dni.“
Odchádzajúca francúzska veľvyslankyňa v Nikózii Isabelle Dumont predtým povedala prezidentovi Nicosovi Anastasiadesovi, že francúzska námorná prítomnosť v tejto oblasti bude pravdepodobne pokračovať.
Grécko a Turecko sú v spore o námorný šelf, kde Turci hľadajú ropu alebo plyn (plyn pred týždňom našli v Čiernom mori).
https://cyprus-mail.com/2020/08/25/greece-cyprus-france-to-hold-military-exercise/
Štátny tajomník USA pre európske a euroázijské záležitosti Philip Reeker odsúdil tureckú politiku v Egejskom mori a východnom Stredozemí, pričom zdôraznil, že kroky Ankary podkopávajú jednotu NATO, čím sú v rozpore s politikou USA v regióne.
https://cyprus-mail.com/2020/08/26/turkeys-actions-in-the-region-undermine-nato-unit-us-official-says/
Podľa CNA uviedol, že USA opakovane zasielali názor Washingtonu na turecké prelety ponad grécke územie, jeho vrtné činnosti vo vodách Cypru, podpis memoranda o vymedzení morských zón s Líbyou, ako aj úmysel vykonávať prieskum uhľovodíkov na základe tohto memoranda.
“Sú to provokatívne a neužitočné akcie, ktoré zvyšujú napätie v regióne,” uviedol Reeker: „Hlavným cieľom zahraničnej politiky USA je de eskalovať napätie v regióne, a zabezpečiť, aby komunikačné linky zostali otvorené na podporu spojeneckej jednoty v rámci NATO.“
„Vláda USA je hlboko znepokojená zvyšujúcim sa napätím vo východnom Stredomorí, najmä medzi Gréckom a Tureckom, dvoma spojencami NATO.“
Reeker dodal, že „toto napätie komplikuje snahy NATO predstaviť spoločnú frontu proti destabilizujúcim aktivitám Ruska v regióne a predstavovať riziko náhodnej eskalácie a zároveň uznať, že existujú problémy, ktoré narušujú vzťahy medzi USA a Tureckom.“

Americký predstaviteľ uviedol, že Turecko zostáva kľúčovým spojencom NATO a USA s ním budú pokračovať v spolupráci v oblastiach spoločného záujmu.
“Sme presvedčení, že [turecký prezident Recep Tayyip] Erdogan a jeho vyšší úradníci chápu našu pozíciu,” doplnil Reeker.
Slovenské vládne zložky (obrana a zahraničie) plus prezidentka “melú” len o ruskej bezpečnostnej hrozbe, na adresu expanzivity a agresie neo Osmanskej ríše a a moslima, sunnitu Erdogana zatiaľ samostatne ani necekli.
Čakajú na jednotnú výzvu EÚ…
Zistili ale, že voči Lukašenkovi môžu tí užitoční idioti a iniciatívni blbci konať iniciatívne a úplne samostatne.
Dostanú pochvalu od Bruselu a USA.
Tí zmrdi nie sú schopní samostatného aktívneho slobodného, demokratického a kritického myslenia! Ale od nás ho vyžadujú na ich obraz!
Všetkým, čo mrnčia a organizujú hodinky hnevu pre Krym: Čo ste podnikli a robíte preto, aby Turecko vrátilo bezdôvodne anektovanú časť Cypru v roku 1974? Čo urobilo OSN a medzinárodné spoločenstvo so spojencami?
Vadí vám Krym, lebo ho Rusi “vyfúkli” USA aj s ich plánmi na americké vojenské základne v rozširovaní NATO a “mierovom” ťažení na Východ?!!!

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?