Publikované: 25.11.2012

Učitelia všemohúci

Ako sa cíti študent ako ja práve v tejto chvíli? Predpokladali by ste, že asi dosť zle. Zdalo by sa, že vzhľadom na môj maturantský údel budem smutná, pretože sa nemôžem vzdelávať počas učiteľského štrajku v škole. Opak je pravdou. Konečne mám čas na dobehnutie učiva, dopísanie poznámok a spamätanie sa zo stužkovej a dozvukov. Presne tak, občas treba vypnúť. Ja takú vec cez víkend bohužiaľ nestíham, lebo psychika je sviňa. Ani sa nestihnem spamätať, nejako prespím piatok je tu sobota, kedy chodím ako ovalená mechom a nasleduje nedeľa, a to doháňam všetko učivo, ktoré nám na víkend naváľali do školy. A vraj, že víkend je vhodný na oddych. To už dávno nie je pravda.

Netvrdím však, že ma nezaujíma problematika platov učiteľov. I keď niektorým by sa oplatilo ešte čosi ubrať. Z vlastnej skúsenosti viem, že existuje nespočetné množstvo vynikajúcich učiteľov, ale aj dosť veľa horších. Niektorí z nich chodia na vyučovacie hodiny presne, iní meškajú. V niektorých prípadoch to vystihuje ich prípravu na hodinu, ktorú prišli odučiť a v iných prípadoch to zas znamená, že nie sme až takí dobrí, aby na našu hodinu prišli včas. To je v podstate jedno. Chcela som to podotknúť iba z toho dôvodu, že keď oni hodnotia nás, prečo by sme občas aj my nemohli byť kritickejší?

Osobne som názoru, že presná polovica učiteľov a profesorov by si zvýšenie platov zaslúžila a polovica nie. Všetci tí, ktorí majú pre nás na každú hodinu vymyslenú tvorivú aktivitu a vzdelávanie sa zakaždým iným spôsobom, aby nás neunudili k smrti – to sú tí, ktorí si 10% zaslúžia. Oprava písomiek im netrvá dlhšie ako dva týždne a prístup k rôznym žiakom je rovnaký. Nemali by pripomienky, keby prídem do školy s prefarbenými vlasmi a výnimočne si oblečiem minisukňu. Tí ostatní by mali námietky a poznám aj také prípady, ktoré by moje výstredné oblečenie prirovnávali k môjmu nedostatku vedomostí v onom predmete.

Nemám rada staré zakonzervované typy profesorov, pretože miesto toho, aby nás motivovali k učeniu a pomáhali nám, prídu na hodinu opuchnutí od nahnevania sa z predošlej hodiny a my si to, ako už býva dobrým zvykom, zlizneme za iných. Miesto odučenia si svojej hodiny budú nám nadávať a obviňovať nás, že sme stratená generácia, že sme len konzumenti a nič nové nikdy nestvoríme, pretože sme hlúpi a neschopní. Takže do budúcna si beriem z toho iba toľko, že obliekaj sa slušne – nie príliš výstredne, ale nechodievaj do školy ako trhan. Takéto typy profesorov si neslúžia ani 5% a už vôbec nie žobranie po 10 percentnom pridaní. Taký chodia na hodiny s tým, že hypochondricky si určujú diagnózy a stále sa na svoju prácu sťažujú, alebo sa nám zdôverujú s tým, že za to, čo pre nás všetko v škole robia, nie sú adekvátne ohodnotení. To je tá najhoršia skupinka, ktorých úloha v škole je: napapkať sa, prísť neskoro na hodinu, posťažovať, odmietnuť pomôcť žiakom a potom ďalšej triede šupnúť nejakú písomočku z nevysvetleného učiva.

Stále sa čudujete môjmu postoju k ich žobranie o vyššie platy? V prípade styku s takýmto profesorom sa naozaj netreba čudovať, že na jeho písomkách sa používajú dokonalé ťaháky, no bohužiaľ nik z tohto predmetu nejde maturovať. Je dostatočne odradený prístupom profesora. A takto to asi chodí v školou povinnom živote.

 

  • SlabéVýborné (+7 skóre, 9 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Ján Gaborčík

    Aj Ja si myslím, že polovica učiteľov si nezaslúži ani ten plat , čo majú a iní ano.Ale kto ich hodnotí? Kto kontroluje? Je veľa nedostatkov v systéme školstva a mladí často rebelujú, že profesori sú prísní, že ich kritizujú za nevhodné obliekanie a správanie.Ale ked to nedokážu rodičia ktorým je to asi jedno, aká generácia tu rastie tak za to vdaka učiteľom!! A tým nech zvýšia platy.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?