Publikované: 16.04.2013

Udavači medzi nami

Na blogu Fedora Gála som našiel úžasné zamyslenie

…kde sa podeli ľudia s fízlovskou náturou, ktorých výskyt v populácii by mal byť akousi kultúrnou konštantou? A čo sú to vlastne za nátury? Približný obraz poskytujú príspevky anonymov na diskusných fórach internetových médií. Psychiater Jozef Hašto v jednom súkromnom maile o nich píše: „…ide o kombináciu nenávisti a zbabelosti…, pocitu osobnej nedostatočnosti, zneuznanosti a súčasne zastrašenosti. Nevedeli svoju životnú skúsenosť spracovať inak, než v podobe anonymnej agresivity. V totalitnom systéme by to asi boli dosť nebezpeční udavači a aktívni pomáhači režimu“. Hovorí tiež o platených dezinformátoroch v službe politiky a kšeftu. Ich zvratky, dodávam ja, by vydali na špeciálny elaborát… 

Jeho slová platia stále viac odvtedy, ako našli všetky tieto indivíduá šedý webový pristor. Či už sú to dobrovoľné diskusie na Internet, kde pod pláštikom anonymity potenciálni predajní udavači našli svoj zmysel žitia v hádzaní najhoršej špiny na každého okolo seba. Alebo dobrovoľní agitátori strán, ktorí opäť so zakrytou menovkou vykonávajú demagógiu za ktorú by sa ani Joseph Goebbels nehanbil (príklad Klamm na diskusiách SME).

Nezabudnime ani najhorší druh, ktorý sa objavil po tom, čo PR špecialisti zahrnuli internetové diskusie do svojich plánov. Sú to platené brigádnické kreatúry, ktoré sa definícii fízla začínaju približovať svojou zištnosťou a ktorých charakteristickým znakom je hromadný výskyt a neuveriteľné vymýšľanie si urážok protivníkov, autorov článkov resp. politikov (na tomto serveri si pozrite “diskusie” Juantorenu). Ich koordinovaná činnosť, predajnosť a neuveriteľná bezcitnosť presne podľa pokynov marketingových špecialistov im možno dáva neoceniteľnú prípravu na doby budúce. Sú to vzorné kádre každého režimu alebo usporiadania, kde sa požaduje bezmyšlienková činosť a bezpodmienečná poslušnosť pri akejkoľvek aktivite. Či ide o otváranie dverí na úrade, alebo otváranie dverí na kremačnej peci v koncentráku.

Mnoho z tých, ktorí takýmto spôsobom vykonávajú svoje aktivity, by bez pochyby ochotne prisluhovalo každej tyranii a diktatúre. Postrádajú empatiu, úctu k názorom druhým. Najlepšie sa cítia v anonymite davu, kedy zdieľajú moc kopnúť si do človeka, zničiť niekoho. Tento pocit milujú. Ak nemôžu sadisticky ničiť nikoho v realite, vynahradzujú si to aspoň vo virtuálnom priestore. V skutočnosti sa sveta boja a zvýšnou agresivitou si dodávajú sebavedomie. Nevážia si druhých ale ani seba. Sú vnútorne vyprázdnení a v diskusiách hľadajú aspoň dočasný pocit naplnenia.

Presvedčení politickí demagógovia, agitátori, či už platení alebo neplatení sú  takisto typickým príznakom toho, čo dovoľuje anonymita. Ako neznámy prízrak v klaustrofobickej hmle hororu vychrstne kýbel špiny na človeka, aj títo sa pri každej príležitosti objavia a bez akejkoľvek diskusie obviňujú a urážajú len preto, lebo diskutujúci má iný názor, obhajuje iný postoj. Res públika, vec verejná sa v ich ponímaní zmení len na prezentáciu jedného názoru, jedného vodcu “ein volk ein reich ein führer”. Nič iné ich nezaujíma, všetko ostatné treba zničiť. Anonymita je pohodlná. Na druhý deň môže presne ako fízeľ ísť za svojou obeťou, stisnúť mu s falošným úsmevom ruku na tvári a chystať si ďalší útok.

Udavači sú ľudia ktorí Vás ochotne budú prenasledovať tieňmi noci a udrú si od chrbta, keď to najmenej čakáte. Aj bezmenní hajzlíci na internete rafinovane zaútočia znôškami urážok, výmyslov a poloprávd na každom mieste, kde ich sledovanie osoby zaveje a kde je to umožnené. Zdiaľky anonymity za počítačom odstreľujú bez akejkoľvek citovej väzby ciele, ktoré si označia, alebo dostanú označené. Sú to potenciálni prisluhovači mäsiarskeho režimu, udavači, alebo aj zabijaci. Ktorí v mene ukojenia svojich psychotických pokrivení alebo politických ambícií zničia každého kto, sa im postaví do cesty.

Anonymovia všetkých krajín spojte sa, totality nikdy nie je dosť…

P.S.: Čestných ľudí, ktorým nevyhovuje zverejňovanie mena z rôznych dôvodov sa článok netýka. Spoznáte ich ľahko. Nenadávajú, používajú argumenty, majú v úcte názory druhých a dokonca si vedia priznať omyl ak sa zmýlia. A že ich je…

pošli na vybrali.sme.sk

Zdroj
http://www.fedorgal.cz/blog/index.php?itemid=327
http://www.sme.sk/diskusie/dpl/19987655/Miskov-uz-nie-je-podpredsedom-SaS-jeho-odvolanie-navrhol-Sulik.html

 • SlabéVýborné (+41 skóre, 47 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

5 Komentárov

Komentárov 1 - 5 z 5Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Ján Gaborčík

  K tomu nie je čo dodať, taká je realita na skorumpovanom Slovensku. Cez zastrašovanie ku korytu a osobnému blahu resp. prospechu ľudí bez tváre ,ale s hrošou kožou.

  1. Koller Jan

   čo iné sa dalo čakať ? …

 2. Juantorena

  Zúfalé pravicové myšky plačú, lebo im zlý ujko rozšľapol ich zhnitý syr. Je neuveriteľné, k akej znôške pravicových lží sa uchyľujú hlavostrkači (medzi krovky ich potupeného boha) na týchto stránkach. Snažia sa odpútať pozornosť od témy dňa, čo je pád ich pošpineného agresívneho boha do blata. Bol zúrivý, kopal okolo seba, až bola zo zúrivého boha vysmiata celá republika. Konečne to dostal presne doprostred odporného frňáku. Slzy sa rozfrkli doďaleka, jeho verní sú v šoku, ale v konečnou dôsledku je to dobrá správa pre Slovensko. Každý statočný človek si môže vydýchnuť a otvoriť jedno šampanské. Už je koniec atmosfére strachu a odpočúvania, ktorú tento gauner so svojimi kumpánmi zasial medzi ľudí. Každého jeho verného by mali teraz verejne označkovať, aby boli títo narušení jedinci ľahko identifikovateľní, keď sa budú teraz snažiť poschovávať pod krídla starého spáleného boha Dzurindu. Áno, títo obracači kabátov už zase poškuľujú po novom vodcovi, ktorý v snahe zachrániť svoju kožku, berie každú háveď.

  1. Trafena hus zagaga

   1. Juraj Poláček

    ani som necakal ze sa Juantorena prihlasi a ze dokonca tak presne napise komentar podla manualu, ktory som v clanku popisal… Niekedy staci nechat cloveka nechat prejavit sa a vysledok hovori sam za seba :-)


  2. Juantorena, tvoj prispevok ma neskutocne potesil. Skutocne milujem taketo skvostne textiky, su proste dokonale. Mam rad, ked niekto tak krasne obnazi svoju dusu, cele svoje vnutro. Si dokonaly, myslim, ze aj nesmierne vzdelany a vzacny jedinec, ktory moze sluzit ako vzor celemu narodu. Presvedceny, presvedcivy, urcite aj krasny a mudry. Kalokagatia! To je ten spravny vyraz, kalokagatia. Kiez by bolo na svete viac takych ako ty, svet by bol hned krajsi, cely roziareny. Opat by sme mohli spolocne pochodovat na Prveho maja, a spolocne hlasat svetu nase nadsenie, A vsetci ti oznaceni vyznavaci spaleneho boha Dzurindu by nesmeli do nasho sprievodu, pretoze su nehodni nasho nadsenia. Nedovolime im otocit kabaty, prisijeme im na hrude modre hviezdy. Nie, na celo im ich vytetujeme a potom sa budeme spolocne tesit z dobre vykonanej prace. Som statocny clovek, vydychol som si, len na to sampanske mi nevyslo. Ale nevadi, ved raz bude aj na sampanske, Mozno z dochodku si ho kupim! Ha, ale co ma napadlo, Juantorena. Ved vidis, vtierat sa viem dobre, nepisem zle a som schopny vyvoja. Nepomozes ziskat nejaky kseftik? Aj diakritiku zacnem pouzivat. Budem prispievat do kazdej diskusie, vsetko modre velmi briskne, s jasnym mne uz teraz celkom vlastnym laviciarskym intelektom, spolocne pochovame. Co povies? Nedalo by sa? Obcas by som ti s nejakym textikom pomohol, ved pre dobru vec urobome vsetko, nie? Ved vies, som statocny, vydychol som si, ale to sampanske by sa hodilo. A do dochodku daleko! No ved, Juantorena, pomoz sudruhovi v nudzi.

 3. Ján Gaborčík

  Že vraj máš nejakú diagnóźu.-schizofrénia, preto sa hraš na Juantorenu a vyrývaš bez argumentov.

 4. martin kotlikov

  nazdar Juro velmi dobry blog,presne vystihujuci mentalitu niektorych tzv VIP diskuterov ne SMEcku/nicky pisat netreba,zainteresovani vedia o kom pisem/ vetu  Psychiater Jozef Hašto v jednom súkromnom maile o nich píše: „…ide o kombináciu nenávisti a zbabelosti…, pocitu osobnej nedostatočnosti, zneuznanosti a súčasne zastrašenosti. Nevedeli svoju životnú skúsenosť spracovať inak, než v podobe anonymnej agresivity.  treba vytesat do kamena… pis dalej rad sa tu zastavim a precitam tvoje blogy na urovni MK

 5. zopár poznámok: 1, niežeby opísané anonymné kreatúry neexistovali, niežeba ich výčiny boli akceptovateľné, ale: 2,uvádzať gála ako nepriateľa anonymných diskutujúcich, nedajboh ako akýsi etalón slušnosti môže iba osoba presne trafená ideologickou slepotou. Gál vždy (a na staré kolená sa to zhoršilo,si rád podebatuje s anonymnými diskutérmi, ale IBA s diskutérmi vyjadrujúcimi ss pozitívne o gálovom svete. Negatívne názory, aj keď spoločensky akceptovateľne podané, nebývajú NIKDY odpovedané. Kilá papierov, plné počítače to dosvedčujú, napr.: http://www.tyzden.sk/casopis/2012/47/svet-fedora-gala-19.html Kto má fízlovskú náturu? 3, prví komunisti, boľševici, fanatici, skutočne verili myšlienke, verili, že na základe ideológie založenej na nenávisti vybudujú lepšiu spoločnosť… Potom nastúpili prospechári všetkých farieb. Otázka znie : ktorí boli nebezpečnejší? Od poveď: boli rovnako. Aj dnes, okrem odpadu, anonymných urážačov, sa vyskytujú ľudia, ktorí sú boľševicky presvedčení o svojej pravde, idúci cez mŕtvoly. Za takého považujem aj autora blogu. A to na základe vypustenia sprostého ohovárania, že prezident niekoho zastrelil. šak čo, šak je demokracia. Aby sme si rozumeli, nehodnotím osobu gašparoviča, hodnotím hnusné ohováranie, alibisticky ukryté autorom /podobne, ako sa iná chamraď ukrýva pod nickami/, obskúrnym tvrdením, že “ani slovom nenaznačil spojitosť Ivana Gašparoviča s nejakou tragickou udalosťou!” Myslím, že zamiesť si pred vlastným prahom načim. 4,Liberalizmus považujem za ideológiu užitočných idiotov, ale akceptujem ho. V porovnávaní názorov je pokrok. Avšak radikálnych, internacionalistických, vulgárnych revolucionárov združených v a okolo sas za liberálov nepovažujem. Považujem ich za zaujímavého kríženca anarchistu s revolucionárom.

Komentárov 1 - 5 z 5Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?