Publikované: 16.06.2020

Ukrajina chce rokovať o Kryme

Nemožno hovoriť o vytvorení akýchkoľvek medzinárodných vyjednávacích formátov o pridružení na Kryme, uviedol zástupca štátnej dumy z krymskej oblasti Michail Sheremet.

„To všetko je súkromná iniciatíva orgánov Kyjeva, ktorá nemá skutočné pokračovanie. Nie je o čom diskutovať. Otázka je uzavretá. O žiadnych medzinárodných platformách sa nedá hovoriť. Krym je územie Ruskej federácie a nemôže existovať žiadny iný výklad. Nie je predmetom diskusie. Rusko s nikým o svojich teritóriách nediskutuje a je schopné ich chrániť,“ uvádzajú RIA Novosti .
Doplnil, že ak chce Kyjev nastoliť krymskú otázku, môže sa tak stať iba v súvislosti s uznaním ruského územia:
“Nemali by ste vymýšľať falošné medzinárodné platformy,” zdôraznil poslanec.
V pondelok ukrajinská vláda vyhlásila, že Kyjev by mal hľadať príležitosti na dialóg s Moskvou o Donbase a Kryme.
Predtým ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky vyhlásil , že je za to, aby sa „krymská otázka“ vrátila na program rokovania.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský povedal, že počas telefonického rozhovoru so švédskym premiérom Štefanom Levenom obhajoval návrat „krymskej otázky“ na program rokovania.
“Celé roky bola nastolená iba otázka ukončenia vojny v Donbase,” napísal Zelensky na Twitteri .
Zelensky predtým  povedal, že o niekoľko rokov sa Rusi za Krym „budú hanbiť“.
Senátor z krymskej oblasti Sergej Tsekov poznamenal, že Zelenský nerozumie tomu, za čo sa Rusi v tom čase skutočne hanbili: „Občania Ruskej federácie sa skutočne vždy hanbili za to, že sa Krym stal súčasťou Ukrajiny začiatkom 90. rokov a že po páde Sovietskeho zväzu sa otázka návratu Krymu na RSFSR nepružne otvorila. Škoda bola, že Krym bol Ukrajine „darovaný“ Chruščovom v roku 1954,“ zdôraznil člen Rady federácie.
V Rusku boli Zelenského výroky vysvetlené beznádejou. Krymská otázka neexistuje. Námestník ruskej Štátnej dumy z Krymu Konstantin Bakharev poznamenal, že priateľstvo medzi ruským a ukrajinským národom  nezávisí od štatútu Krymu , ale od krokov v Kyjeve.
Krym sa po referende stal ruským regiónom, viac ako 96% účastníkov hlasovalo za zjednotenie s Ruskom. Napriek presvedčivým výsledkom referenda Kyjev odmietol uznať znovu zjednotenie Krymu s Ruskom a považuje ho za „okupované“ územie. Ukrajinské úrady nahlas prehlásili a viackrát sľúbili, že Krym stiahnu z Ruska.
Prezident RF Vladimir Putin definitívne zdôraznil, že otázka vlastníctva Krymu je úplne uzavretá .
Zelenský: https://vz.ru/news/2020/6/12/1044729.html
Vláda Ukrajiny považuje za potrebné vybaviť ozbrojené sily tak, aby čelili ruskej „agresii“, uviedol vládny pracovný program, ktorý má byť schválený Najvyššou radou Ukrajiny.
“Na oslobodenie a následnú reintegráciu území sú potrebné systematické investície na posilnenie obranných kapacít Ukrajiny, zvýšenie bojového potenciálu ozbrojených síl a ďalších vojenských jednotiek,” uvádza sa v návrhu uznesenia.
Podpredseda vlády Krymskej republiky – stály predstaviteľ Krymskej republiky pri prezidentovi Ruska Georgy Muradov uviedol, že túžba ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského nájsť partnerov na diskusiu o „krymskej otázke“ je diktovaná beznádejou.
Muradov uviedol, že so Zelenským sympatizuje „v jeho beznádeji pri výbere partnera na diskusiu o tejto otázke na ruskom Kryme, keďže na celom svete je polostrov už de facto považovaný za ruské územie,“ uvádzajú RIA Novosti .
“Možno budú mať vyjednávači symbolické paralely spojené so snahami získať ruské krajiny,” dodal Muradov. Stály predstaviteľ tiež navrhol, aby ukrajinský vodca diskutoval o tejto otázke s švédskym premiérom Stefanom Leuvenom v historickom meste Poltava, podľa ktorého ruské sily v roku 1709 zastavili pokus švédskej armády o anexiu ruských území. Medzinárodné právo sem-tam…
Ako sa komu hodí. Celé zle. Cieľom toho westernového je zničenie Ruska. V zbrojení RF postupuje recipročnými krokmi. Môže z toho vzísť leda replika dobytia Berlína.
Alebo jadrové vynulovanie geopolitických dejín. USA sa likvidujú samé.
Ukrajina by si mala prednostne „poriešiť“ Janukovyča a Porošenka. A svoje politické a ekonomické myslenie.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?