Publikované: 02.07.2020

Ukrajina k údajnej „pozorovateľskej misii EP“ na Kryme

Už 29. 7. 2015 skupina desiatich proruských francúzskych poslancov vyvolala pobúrenie v Európe po ich návšteve Krymu. Väčšinu tvorili členovia opozičnej republikánskej strany Nicolasa Sarkozyho.
https://www.euractiv.com/section/global-europe/news/french-mps-provoke-anger-across-europe-with-visit-to-crimea/
Niečo podobné sa udialo (zopakovalo) v dobe hlasovania o zmenách Ústavy Ruskej federácie na Kryme.

             

Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny dnes znova protestuje proti nelegálnej návšteve poslancov Európskeho parlamentu v dočasne okupovanej Autonómnej republike Krym vrátane členky Výboru pre zahraničné veci, a to predsedu Zväzu francúzsko-ruského dialógu Thierry Mariani, ako aj občanov Nemecka, Švédska a Bulharska.
Zmienená „návšteva“ mala pozorovateľskú misiu s cieľom monitorovať priebeh ruského ratifikačného referenda o zmenách a doplnkoch Ústavy Ruskej federácie na Kryme
https://mfa.gov.ua/news/komentar-mzs-u-zvyazku-z-nezakonnim-vizitom-do-timchasovo-okupovanogo-krimu-deputativ-yevroparlamentu-ta-inshih-gromadyan-inozemnih-derzhav
Táto návšteva je v rozpore s ukrajinskými právnymi predpismi o prístupe na dočasne okupované územie a nemá úradný štatút.
MZV UA tiež odsudzuje účasť euro poslancov na monitorovaní tzv. „hlasovania“ o zmenách a doplneniach Ústavy Ruskej federácie, ktorých výsledky sú v dočasne okupovanej Autonómnej republike Krym a Sevastopole právne neplatné, nebudú mať právne následky a Ukrajina ani medzinárodné spoločenstvo ich neuznajú.
Malo ísť o súkromnú návštevu, ktorá žiadnym spôsobom nezaväzuje Parlament,“ uviedol hovorca inštitúcie v reakcii na žiadosti EURACTIV v súlade s misiou Ukrajiny pri EÚ: „Toto nie je oficiálna delegácia Európskeho parlamentu,“ trval na tom hovorca.
https://www.euractiv.com/section/all/news/french-meps-visit-crimea-illegally-to-observe-russias-constitutional-vote/
Podľa ruských mediálnych správ je päť poslancov na trojdňovej návšteve Krymu do 2. júla, ktorí pôsobia ako „experti“ a „posudzujú proces hlasovania o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch“ k ruskej ústave.
Read more on UNIAN: https://www.unian.info/politics/russian-occupation-ep-distances-itself-from-french-meps-illegal-visit-to-crimea-11058041.html
Akékoľvek tzv. voľby, referendá, hlasovanie Ruskej federácie na dočasne okupovanom území podľa MZV UA predstavujú hrubé porušenie zásad medzinárodného práva vrátane Charty OSN, Memoranda o bezpečnostných zárukách v súvislosti s pristúpením Ukrajiny k Zmluve o nešírení jadrových zbraní z 5. decembra 1994, Rezolúcie Valného zhromaždenia OSN „Územná integrita Ukrajiny“ z 27. marca 2014 a „Situácia v oblasti ľudských práv v autonómnej republike Krym a Sevastopoľ (Ukrajina)“ 2016-2019.
Ukrajina vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby zvýšilo tlak na agresívny štát Rusko, vrátane zavedenia osobných sankciií proti organizátorom nezákonného hlasovania na území dočasne okupovanej autonómnej republiky Krym a mesta Sevastopol.
Krok piatich francúzskych poslancov EP dôrazne odsúdil aj ukrajinský veľvyslanec pri EÚ Mykola Tochytskyi.
Volebná účasť oprávneného voličstva vo všeruskom hlasovaní vykázala 65 percent, za schválenie dodatkov k novej Ústave RF hlasovalo 78 percent, proti 21,2 percenta, plus Krym/Sevastopol (aj krymskí Tatari za) 84,66%, proti 14,6 %.
Hlasovanie aj s ohľadom na Covid-19 trvalo jeden týždeň a vyvrcholilo včera 1. júla 2020. Prinieslo viac, než len slušný výsledok. A liberálna opozícia sa tak “snažila”…
Prezident Vladimir Putin poďakoval Rusom za hlasovanie o zmenách a doplneniach ústavy ruskej krajiny:
“Chcem vyjadriť vďaku občanom Ruska, chcem sa vám veľmi pekne poďakovať za vašu podporu a dôveru,” uviedol prezident na úvodnej schôdzi organizačného výboru Pobeda (Víťazstvo).
Výsledky hlasovania o ústavných zmenách sa jednoznačne stali triumfom. Podľa neho sa v Rusku konalo de facto referendum o dôvere v prezidenta Vladimíra Putina.
Prezident Vladimír Putin okamžite podpíše dekrét o zmenách a doplneniach ústavy, ktoré boli prijaté hlasovaním po tom, ako Ústredná volebná komisia oficiálne zhrnula výsledky, uviedol hovorca prezidenta Dmitrij Peskov. 

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?