Publikované: 18.03.2014

Ukrajina, prečo sa to začalo?

Pri sledovaní sledovaní istého programu na najsledovanejšej súkromnej televízie v ČR, sa ma mama opýtala jednoduchú otázku.

Prečo sa to začalo? Prečo vlastne sa začali protesty? 

Nemala na celý tento konflikt vyhradený názor, ale bola veľmi skeptická ohľadom celej tejto situácie. Nechcelo sa jej veriť že je to celé “také jednoduché”.

Odpovedal som jej stručne a zostala sedieť s ústami dokorán, vtedy som si uvedomil, že na tom asi niečo naozaj bude, lebo ona nemá prístup k množstvu informácií ktoré sú na webe ako ja. Preto som sa rozhodol napísať aj tento blog. Aby som možno sprostredkoval iní pohľad ako ten v TV na celú “aférku” na Ukrajine.

 

Jedného krásneho dňa ponúkla Európska únia členstvo Ukrajine, tzv. Integračnú dohodu.

 

Každý sám si odpovedzte na otázku: Ako vnímate Ukrajinu ako súčasť Európy alebo Ruska?

Odpoviem za väčšinu že Ukrajina je v našich očiach stále Rusko, vláda ktorá bola legitímne zvolená(Viktor Janukovyč) je prorusky orientovaný, to znamená že jeho politický program je postavený na spolupráci s Ruskom a nie EU, preto ho volila aj väčšina voličov. Preto bola ponuka EU na vstup Ukrajiny do EU smiešna.

Treba si uvedomiť:  Ukrajinu podľa štatistík z predchádzajúcich X volieb možno rozdeliť na dve časti Západná, kde je Kyjev, je väčšia na rozlohu (km štvorcové) a väčšina ludi sympatizuje s Európou, je proeurópska. Východná časť ma zasa viacej obyvateľov a je prorusky orientovaná(spolupracujú s Ruskom dokonca po rusky hovoria.)

 

Zaujímavé body integračnej dohody:

Ukrajina obmedzí  svoje obchodné dohody a príme tie Európske. Tak ako to spravilo aj Slovensko, avšak je tam háčik. Hlavným exportným partnerom Ukrajiny je Rusko a týmto by výhodné zmluvy pre Ukrajinu boli zrušené a Ukrajina by stratila hlavného obchodného partnera.

Ukrajina v rámci integračného procesu príjme 700 000 obyvateľov európskych štátov a dá im občianstvo. Týmto by sa pre Európu vyriešil problém Európy s uprchlíkmi z Líbie a Sýrie. Alebo vyriešil by sa tým Slovenský problém s Rómami. Ukrajina by sa samozrejme musela podielať na  ich presýdlovaní a taktiež by to boli další ľudia ktorými by trpel ich sociálny systém.

 

Keďže bolo od začiatku jasné že integračná dohoda je likvidačná pre Ukrajinu a že ju určite neprijme. Začali sa po celej Ukrajine hlavne v sociálne slabých oblastiach, prostredníctvom neziskových organizácií (rôzne organizácie na tvorbu pracovných miest, pre udržateľnosť rodiny, organizácie za ľudské práva) financovať rôzne programy na výcvik polovojenských skupín s myšlienkou za “čistú Ukrajinu”. Ktoré cvičili sfanatizovanú mládež ako bojovať v uliciach a zachádzať s puškami a samopalmi.

Keď Ukrajina odmietla integračnú dohodu, začali sa organizovať protesty na Námestí slobody(Majdan), keďže v západnej časti je dostatok proeuropsky zmýšlajucich ľudí tak zo začiatku sa na protestoch zúčastňovali bežní ľudia, vtedy sa poriadkové sily takmer vôbec nevyskytovali v uliciach ale len v úzkych radoch stáli pred vládnymi budovami. Keď sa nič neriešilo obyčajní ľudia vyčerpali dovolenky, začalo ľudí na Majdane ubúdať, vtedy sa do toho zamiešali takzvaní “agenti provokatéri “ ktorý do policajtov začali hádzať kamene a udierať ich tyčami. Poriadkové sily zväčšili svoju účasť a už napríklad stáli na uliciach nie v dvojrade ale bolo tam 10 radov poriadkových policajtov ktorí nesmeli zakročiť proti protestujúcim. Naďalej sa nič neriešilo ani brutálne útoky oceľovými palicami na policajtov nezaberali, nastúpili na rad polovojenské skupiny ktoré už boli vyzbrojené strelnými zbraňami a začali na policajtov strieľať. Nato samozrejme polícia reagovala jednoducho a to opätovaním paľby. Potom vznikla taká malá vojna v centre Kyjeva a keď sa podarilo prebojovať po mesiacoch krvavých stretov s políciou jednotkám  polovojenských nacistických skupín, ktoré dostávali za bojovanie zaplatené od “sponzorov revolúcie”, do vládnych budov. Zasadli do parlamentu ľudia niekdajšej opozície a “ľudia z davu” a začali sa reformy, a začala sa rodiť “Nová Ukrajina” ako ju vidíme dnes…

 

Dôsledok tohto chovania môžeme sledovať aktuálne v televízií, kvôli jednému polovojenskému prevratu financovaného zo zahraničia môžme sledovať začínajúcu VOJNU.

 

  • SlabéVýborné (-3 skóre, 7 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. 10 vecí, ktoré by mali Putinovi užitoční idioti vedieť: http://www.businessinsider.com/understanding-euromaidan-2014-1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?