Publikované: 25.12.2018

Ukrajinskí banderovci budú zákonom chránenými veteránmi

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal kontroverzný decembrový zákon, ktorým s účinnosťou od 1. marca 1919 z kontroverzných banderovcov urobil vojnových veteránov. Ide o ozbrojené sily Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) kontroverzného Stepana Banderu. 

A to je ďalší krok, ktorým Porošenkova „verchuška“ ako slon v porceláne štiepi domácu ukrajinskú spoločnosť a vyvolá oprávnený odpor so zmenou verejnej mienky aj v zahraničí, lebo:
Banderovci bojovali najmä za seba a za a proti viacerým stranám; proti aj za nacistov, aj proti Rusom, vraždili Židov, Ukrajincov, vyháňali a zmasakrovali približne 100 tisíc zmasakrovaných volyňských Poliakov:
https://www.expres.cz/volyn-volynsky-masakr-polsko-ukrajina-ceska-televize-ppm-/zpravy.aspx?c=A180910_160140_dx-zpravy_stes
Zdroje: ČT24 v opore o Ukrajinska Pravda
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2688647-porosenko-podepsal-kontroverzni-zakon-z-banderovcu-dela-valecne-veterany
Denník N tiež (len odkaz):
https://dennikn.sk/minuta/1333938/
Správy rôzneho obsahu a rozsahu postupne zverejnili Pravda, Hlavné správy, podľa ich “krvnej skupiny” pričom najviac sa téme venuje ČT24, hlavné slovenské médiá si plnia len svoju spravodajskú povinnosť a najradšej by sa jej “vyhli”…
Informačný doplnok aj k téme: Banderovci v Československu:
http://www.vhu.cz/vpad-banderovcu-na-uzemi-ceskoslovenska-v-letech-1945-1947/
Po obrate vo vojne sa stala hlavným súperom UPA Červená armáda a sovietska tajná služba NKVD. Bandera aj za prispenia Nemcov riadil z Berlína akcie UPA, ktorá bojovala so sovietskym režimom v niektorých oblastiach až do začiatku 50. rokov. V októbri 1959 Banderu v Mníchove zavraždil kyanidom sovietsky agent.
Dnes sú užívateľmi sociálnych výhod len príslušníci Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), ktorí sa nedopúšťali vojnových zločinov a boli rehabilitovaní.
Zákon k nim pridáva aj žijúcich veteránov OUN. Teda aj zločincom, ktorí sa podieľali na už vtedy pochybnom boji „za nezávislosť a slobodu Ukrajiny“ v 20. storočí, pričom v ňom svojsky pokračujú aj dnes, neonacizmom pre seba tam vládnucej neofašistickej ukrajinskej oligarchie.
Podľa zverejnených údajov ešte žije asi 1200 bývalých príslušníkov UPA a OUN (teda Porošenkových voličských hlasov).
S nacionalisticko-populistickou neobanderizáciou Ukrajiny začal už Janukovyčov predchodca Viktor Juščenko, keď v roku 2010 posmrtne vyznamenal Stepana Banderu čestným titulom Hrdina Ukrajiny, čo vyvolalo nielen v Rusku a Poľsku vlnu odporu. Už vtedy protestovali historici, protifašistickí bojovníci a židovské obce.
Poľsko prijalo zákon, ktorým hrozí väzením nielen za pripisovanie nacistických zločinov poľskému národu a štátu, ale aj za popieranie zločinov ukrajinských nacionalistov na Poliakoch. Týka sa to aj masakru na Volyni, pri ktorom bolo na prelome rokov 1943 a 1944 zavraždených ukrajinskými nacionalistami asi 100 tisíc Poliakov a ktorý poľská vládna strana Právo a spravodlivosť nazýva genocídou. Poľský zákon vyvolal krízu aj vo vzťahoch s Izraelom a Ukrajinou. Kyjev poľský zákon odmieta ako pokus o jednostrannú interpretáciu histórie a snahu zobrazovať Ukrajinca výlučne ako zločinca a kolaborantov s nacistami.
Porošenko v máji 2015 pridelil niekdajšej Organizácii ukrajinských nacionalistov – Ukrajinskej povstaleckej armáde (OUN-UPA) štatút bojovníkov za nezávislosť.
Historická pravda potrebuje otvorený dialóg, a nie zákazy,” uviedol prezident Petro Porošenko, ktorý ale s nikým nediskutuje a koná ako zrejme už končiaci prezident „suverénneho a zvrchovaného štátu“ nacionalisticko-fašistická Ukrajina, zrejme v totálnom ekonomickom a ostatnom vnútornom rozklade…
Naša krajina, naši hrdinovia!” Skandovali demonštranti vtedy proti poľskému zákonu. “Pamätaj cudzinec, že pánom je tu Ukrajinec!” Znelo. “Ľvov nie je pre poľských pánov,” hlásal jeden z transparentov.
Ukrajina je pre euro a transatlantický Západ zaujímavá len ako strategicko-vojenský zdroj a pahreba, miesto a nástroj rozdúchavania a udržiavania napätia na osi USA verzus Rusko, inak nestojí už ani za fajku močky…
Porošenko žobre západný svet o podporu. Má ju aj u s ním sa pusybarátujúcim “naším” prezidentom Kiskom…
Chronickým a dedičným problémom Ukrajiny od vlády k vláde, je fašistická a sama sebou korupčne podporovaná fašistická oligarchia, ktorá sa na reformy len “hrá” a rastúci extrémny nacionalizmus, cielený voči etnickým a národnostným, najmä rusky hovoriacim ukrajinským menšinám.
Zákon o banderovských veteránoch je populistický a viac, než len nacionalistický (potláčanie jazyka a kultúr nielen ruskej národnostnej menšiny); ktorý pred ukrajinskými marcovými voľbami legitimizuje a legalizuje Porošenkom podporovaný reakčný nacizmus, ako extrémnu formu nacionalizmu, kde už zo strany “árijských” Ukrajincov nejde o ukrajinské vlastenectvo, národovectvo ani patriotizmus, ale o vnútorný rozkol, rozpadávajúcej sa krajiny…
Zákon dotvára mozaiku obrazu minulej, súčasnej a budúcej Ukrajiny, ktorej pokračujúci rozklad spôsobuje jej vláda a prezident.

Pekne pozdravujem. :-)
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?