Publikované: 03.12.2019

Ukrajinský jazykový zákon, Krym, Donbas, Maďarsko a Rusko

Vzťahy medzi Kyjevom a Budapešťou sú napäté od momentu, keď ukrajinský parlament v septembri 2017 prijal reštrikčný zákon o ukrajinskom jazyku ako jedinom štátnom jazyku, obmedzujúci práva menšín, žijúcich na Ukrajine, na vzdelávanie vo svojom jazyku.
Minister zahraničia Maďarska Szijjártó na Euroázijskom fóre 30.10. v Budapešti:
„Maďarsko ako člen NATO vetuje vyhlásenie Ukrajiny a Aliancie o prístupových rokovaniach o vstupe Ukrajiny do NATO, z dôvodu porušovania práv národnostných menšín Ukrajiny.“ Nemienil len maďarský jazyk.

Maďarsko vetovalo spoločnú deklaráciu veľvyslancov NATO na Ukrajine, aby tým prinútilo Ukrajinu k vráteniu práv etnickej maďarskej menšine, v súlade s medzinárodným právom a základnými ľudskými právami národnostných a etnických menšín. Budapešť má s Ukrajinou problém aj s nemožnosťou dvojitého občianstva pre maďarskú zakarpatskú národnostnú a etnickú menšinu:
„Maďarsko nie je pripravené obetovať záujmy 150 000 etnických Maďarov na západnej Ukrajine geopolitickým záujmom.“ Mienil ľahostajnosť Západu a USA.
Hovorca ruskej štátnej dumy Vjačeslav Volodin hovoril o rozhodnutí Ruska a Maďarska spojiť sily na ochranu práv predstaviteľov národnostných menšín na Ukrajine, pretože toto je jeden z kľúčových problémov vzťahu Ukrajina-Krym-Donbas: „O tejto otázke sme diskutovali na poslednom stretnutí s predsedom maďarského parlamentu“.
Ani hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov nevylúčil možnosť, že by sa Vladimir Putin a Viktor Orbán mohli dotknúť aj tejto témy. Podľa neho je téma národnostných menšín v susedných regiónoch rovnako problémom Budapešti a Moskvy.
Urovnanie ešte stále otvoreného sporu Kyjev-Donbas (spor Ukrajina-Krym je už uzavretý) nie je založené len na Minských dohodách, Normandskom formáte či Steinmeierovom pláne, ale najmä na ukrajinskom nacionalizme a legálnych právach etnických a národnostných menšín, nielen ruských ale aj maďarských, a nešťastnom ukrajinskom jazykovom zákone.
Je aj podmienkou prípadného vstupu Ukrajiny do NATO a EÚ…
Zatiaľ bez šance.
Ria Novosti.ru dnes píšu: “Maďarsko požiadalo Rusko o pomoc pri ochrane práv národnostných menšín na Ukrajine.” MOSKVA, 3. decembra – RIA News: „Maďarský parlament požiadal Štátnu dumu, aby spojila svoje sily na ochranu práv jazykových menšín na Ukrajine,“ uviedol Vjačeslav Volodin, predseda dolnej komory parlamentu Ruskej federácie: “Maďarský parlament nás oslovil v Štátnej dume so žiadosťou o spoločné úsilie s cieľom brániť práva menšín, predovšetkým ich právo učiť sa jazyk. Po prijatí zákona o jazykoch bolo vzdelanie tohto práva zbavené obyvateľov Ukrajiny,” povedal Volodin na utorkovom plenárnom zasadnutí.
Otázka ochrany práv národnostných menšín na Ukrajine bola prerokovaná na stretnutí Volodina s predsedom maďarského národného zhromaždenia Laszlom Keverom na IV. Schôdzi predsedov parlamentov eurázijských krajín v Nur Sultan: „Po diskusii o tejto otázke so svojím kolegom, predsedom maďarského parlamentu, považujeme za potrebné aktívnejšie chrániť práva národnostných menšín žijúcich na Ukrajine. Viem, že Poľsko a Rumunsko majú rovnaké postavenie. Preto by bolo správne, aby ukrajinské orgány nielen vypočuli, ale prestali porušovať základné práva občanov žijúcich na Ukrajine,“povedal Volodin novinárom. Poznamenal, že Duma vyhlási svoje stanovisko k neprípustnosti porušovania základných práv „malých národov“ na platformách PAU a OBSE na Ukrajine.
Maďarsko bude aj naďalej blokovať usporiadanie ministerskej schôdze komisie Ukrajina-NATO, pretože nedošlo k pokroku pri riešení otázok týkajúcich sa Budapešti. Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg uviedol, že NATO je v úzkom kontakte s vedením Maďarska a Ukrajiny, aby vyriešilo rozdiely v týchto jazykoch medzi týmito krajinami. https://ria.ru/20191203/1561910431.html
KIEV, 2. decembra – RIA News: Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí cez maďarského veľvyslanca na Ukrajine Istvána Lidarta odovzdalo Maďarsku protestnú nótu pre rozhovor, v ktorom mal vyhlásiť autonómiu národnostnej menšiny na západnej Ukrajine a preto Maďarsko blokuje činnosť komisie Ukrajina-NATO.
Na ukrajinskom ministerstve zahraničných vecí bol veľvyslanec vyhlásený za neprijateľný. Okrem toho sa ďalej v nóte poznamenalo, že zákon Ukrajiny „o jazyku a vzdelávaní“ neporušuje práva Ukrajincov maďarského pôvodu, ale poskytuje im príležitosť „lepšej sebarealizácie na Ukrajine, ktorú vraj už (hmm…) potvrdila (?) aj Benátska komisia“. https://ria.ru/20191202/1561874505.html?in=t
Žiadosť Ukrajiny o stanovisko benátskej komisie: http://sebavedome.sk/ukrajina-chce-svoj-jazyk-naspat/
Stanovisko Benátskej komisie: http://www.netky.sk/clanok/aj-benatska-komisia-odsudila-restriktivny-ukrajinsky-jazykovy-zakon-upozornil-szijjarto
Tlak Budapešti na svoje príhraničné okolie sa bude stupňovať s blížiacim sa jubileom Trianonu… (aj tlak Ruska). Svoj postoj bude musieť zaujať aj Slovensko. Zatiaľ hrá „mŕtveho chrobáka“.
Slovensko nemá čas, Slovensko „volí“.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?