Publikované: 09.09.2020

Upresnenie info o Márii Kolesnikovej

Člen opozičnej bieloruskej Koordinačnej rady Maksim Znak tvrdí, že Maryia Kalesnikava nemala v pláne opustiť Bielorusko.
Uviedol to v utorok vo vyhlásení člen Prezídia koordinačnej rady Maksim Znak. “Ja a Maryia Kalesnikava sme diskutovali o situácii, čo sa stalo s Volhou Kavalkovou, ktorá bola násilne prevezená na hranicu s Poľskom. Maryia hovorila, že v žiadnom prípade nebude súhlasiť s opustením Bieloruska, ak by sa jej niečo také stalo,” povedal Znak pre Rádio Sloboda.

            

Maryia Kalesnikava sa stratila 7. septembra ráno. Neznámi maskovaní muži ju chytili z ulice neďaleko Národného múzea umenia v centre Minsku a natlačili ju do tmavej dodávky s nápisom „Telecom“ a rýchlo odišli.
Niekoľko minút pred únosom narazila Kalesnikava na ulici na redaktora Euroradia Zmiciera Lukashuka a povedala mu, že je na ceste na poštu, aby si vyzdvihla balík.
Bieloruský Úrad pre kontrolu hraníc v utorok ráno vyhlásil, že členovia koordinačnej rady Maryia Kalesnikava, Anton Radnenkou a Ivan Krautsov prekročili bieloruské hranice s Ukrajinou.
https://euroradio.fm/en/missing-opposition-figures-cross-border-ukraine
Neznámi muži podľa svedkyne Nastassie chytili a vtiahli Maryiu Kalesnikavu do dodávky s nápisom Telecom v centre Minsku. Vozidlo odštartovalo neznámym smerom.
K únosu došlo približne o 10:05 neďaleko Národného múzea umenia v centre Minska. Nastassia hovorí, že Kalesnikavu spoznala. Chcela ju pozdraviť znakom srdca (symbol volebnej kampane Viktara Babaryku). Pri tlačení Marye do auta jej spadol na zem telefón. Jeden z maskovaných mužov ho zodvihol, naskočil do dodávky a zmizli, povedal novinárom Nastassia.
Hovorila, že sa bála zaznamenať únos na svoj telefón, pretože bol veľmi blízko. Bála sa, že by mohla byť zadržaná aj ako svedkyňa.
Kalesnikava bola na ceste na poštu v Engelsej ulici, aby si vyzdvihla balík. Niekoľko minút pred únosom o tom povedala redaktorovi Euroradia Zmicierovi Lukashukovi (pri stretnutí).
Tlačový tajomník koordinačnej rady Anton Radniankov sa dozvedel o zmiznutí Kalesnikavy od novinárov, a začal vec vyšetrovať. O 11:00 sa stal telefonicky nedostupný.
Podľa ďalšieho člena prezídia Koordinačnej rady Maksima Znaka stratil kontakt s ostatnými členmi rady.
Známe je, že Kalesnikava bola zadržaná a internovaná potom, čo na hraničnom priechode s Ukrajinou roztrhla svoj pas a tak nemohla prekročiť hranicu.
https://euroradio.fm/en/maryia-kalesnikava-abducted-plainclothes-agents-central-minsk
Iba dvaja zo siedmich členov prezídia koordinačnej rady Maksim Znak a Svetlana Alekiyevich zostávajú na slobode. Siarhei Dyleuski a Lilia Ulasava boli zadržaní. Volha Kavalkova bola vraj 5. septembra prinútená ujsť do Poľska (hranicu mala prekročiť pešo). Pavel Latushka je tiež mimo Bielorusko.
Olga Kavalkova: https://en.wikipedia.org/wiki/Olga_Kovalkova
Upresnenie info o Olge Kovalkovej

Podľa vyhlásenia organizácie bola v minulú sobotu v noci z krajiny vysťahovaná dôverníčka Olga Kovalková, dôverníčka hlavnej kandidátky na bieloruskú opozíciu Svetlany Tikhanovskej.
Podľa CNN Oľgu Kovalkovú príslušníci bezpečnostnej služby zamaskovali, posadili do auta a odviezli k poľským hraniciam, kde ju prepustili.
Koordinačná rada: Kovalkovej boli ponúknuté dve možnosti: mohla byť vyvedená z krajiny alebo zadržaná vo väzbe v Bielorusku, pričom k jej trestu sa neustále pripájali ďalšie tresty odňatia slobody.
https://edition.cnn.com/2020/09/09/europe/belarus-minsk-olga-kovalkova-protests-intl/index.html

Veronika Tsepkalo, tretia vpravo, ktorá pôsobila ako poradkyňa Tikhanovskej, ešte pred voľbami utiekla z Bieloruska do Moskvy z bezpečnostných dôvodov (CNN).
Dnes v Minsku zatkli právnika a opozičného aktivistu Maksima Znaka (fotka horeb vpravo). Podľa svedkov ho odvliekli maskovaní ľudia. Jeho právnik neskôr oznámil, že ide o súčasť procesu proti opozičnej Koordinačnej rade.
Informoval o tom spravodajský server Tut.by.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickybcan

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?