Publikované: 22.12.2020

USA a Izrael vs Irán a Hormuzský prieliv

Ponorka izraelského námorníctva minulý týždeň prekročila Suezský prieplav nad vodou, čo sa považuje za varovnú demonštráciu sily zameranú proti Iránu, informovala v noci na pondelok verejnoprávna stanica Kan News.
https://www.almasdarnews.com/article/israeli-submarine-crossed-strait-of-hormuz-with-us-fleet-to-send-message-to-iran/
https://www.almasdarnews.com/article/us-nuclear-submarine-to-cross-strait-of-hormuz-in-powerful-message-to-iran/
https://www.almasdarnews.com/article/iran-announces-its-found-clues-about-those-involved-in-nuclear-scientists-assassination/
Arabskí spravodajskí úradníci údajne pre Kan News potvrdili, že ponorka námorníctva IDF vyplávala na povrch a smerovala k Perzskému zálivu, čím mala „poslať správu“ iránskemu vodcovi Alí Chameneímu.
Izraelské obranné sily neposkytli o akte IDF žiadne oficiálne komentáre. Predtým, 21. decembra, šéf kancelárie IDF Aviv Kohavi varoval Teherán pred útokom na Izrael a prisľúbil, že židovský štát sa proti akýmkoľvek agresívnym krokom razantne postaví. Ako zvyčajne, Izrael o svojich „akciách a reakciách“ vopred neinformuje.
Izraelská ponorka v sprievode americkej flotily v Hormuzskom prielive:

               

V ten istý deň Pentagon oznámil, že americká jadrová ponorka prvýkrát prepláva Hormuzský prieliv v sprievode ďalších vojnových lodí.
Úradník Pentagónu uviedol, že prechod tejto ponorky je správou pre Teherán ako záväzku Washingtonu chrániť svojich spojencov a varoval, že ponorka USS Georgia je vybavená viac ako 150 raketami Tomahawk. Úradník amerického námorníctva pre Fox News potvrdil, že najnovšie pohyby v Perzskom zálive boli „dlho plánované“ už pred blížiacim sa výročím zabitia najvyššieho iránskeho generála Qasema Soleimaniho, šéfa Islamských revolučných gárd (IRGC). Ozbrojených síl Quds v Iraku 3. januára 2020 americkým dronom.
Veliteľ amerických síl na Blízkom východe generál Frank McKenzie vyhlásil, že jeho krajina je „pripravená reagovať“ ak na ňu Irán zaútočí pri prvom výročí atentátu na generála Qassema Soleimaniho.
V pondelok preplávala americká atómová ponorka USS Georgia Hormuzským prielivom a vplávala do Perzského zálivu v sprievode dvoch pomocných vojnových lodí. Vstup amerických plavidiel do oblasti prichádza z dôvodu zvýšeného napätia s Iránom, keď minister zahraničia Mike Pompeo v nedeľu obvinil iránske podporované milície z raketového útoku na budovu veľvyslanectva USA v Bagdade.
Kontrolu Hormuzského prielivu, ktorým sa prepravuje takmer všetka arabská ropa, si nárokuje Irán. Vyhráža sa jeho zablokovaním.
Stalo sa deň po tom, ako na zelenú (medzinárodnú) zónu v Bagdade v nedeľu dopadlo päť rakiet Kaťuša, pričom niektoré z projektilov dopadli v blízkosti veľvyslanectva USA v Iraku:
„Do bagdadskej medzinárodnej zóny v nedeľu vystrelilo osem rakiet, ktoré spôsobili škody na budovách a automobiloch v obytnej štvrti neďaleko veľvyslanectva USA. Zóna amerického veľvyslanectva utrpela mierne škody, ale žiaden zamestnanec veľvyslanectva nebol zranený. Iracká armáda uviedla, že jeden iracký vojak bol zranený, keď raketa pristála blízko bezpečnostného kontrolného bodu.“ Pompeo:  „USA dôrazne odsudzujú posledný útok milícií podporovaných Iránom na medzinárodnú zónu v Bagdade,“ uviedol Pompeo v nedeľnom vyhlásení.
Info potvrdila CNN (krížová kontrola zdrojov: almasdarnews-sputnik-CNN):
https://edition.cnn.com/2020/12/21/politics/us-nuclear-sub-hormuz/index.html
Atentát na Solejmaniho a Fakhrizadeha:

               

Alí Chameneí vyhlásil, že pomstí atentát na “mozog” iránskych ozbrojených síl generála Solejmaniho (na príkaz Trumpa) a iránskych vedcov, včítane jadrovej „jedničky“ Fakhrizadeha 27. 11. z ktorého Irán viní izraelský Mosad.
Irán zistil, že použité vražedné zbrane (diaľkovo riadený guľomet) mali byť súčasťou výzbroje NATO.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?