Publikované: 10.01.2020

USA sprísňujú sankcie voči Iránu

Washington ukladá nové obchodné sankcie proti viacerým hospodárskym odvetviam a ôsmim osobám najvyššieho iránskeho vedenia.

           

WASHINGTON, 10. januára. TASS/. Spojené štáty uvalili dodatočné sankcie na niekoľko sektorov iránskeho hospodárstva, ako aj na tie, ktoré s USA udržiavajú obchodné vzťahy. Oznámil to v piatok minister financií USA Stephen Mnuchin, novinárom v Bielom dome.
“Oznamujeme ďalšie sankcie proti iránskemu režimu v dôsledku útokov na americké jednotky a našich spojencov.“
Prezident USA Donald Trump vydal dekrét, ktorý umožňuje ďalšie sankcie voči jednotlivcom, ktorí vlastnia, pôsobia, obchodujú alebo pomáhajú sektorom iránskeho hospodárstva, vrátane stavebníctvo, výroba, textil a ťažba, “ uviedol vedúci finančného oddelenia.
Mnuchin poznamenal, že Spojené štáty stiahnu z rozsahu svojich sankcií zahraničných občanov a organizácie vyšetrujúce pád ukrajinského lietadla v Iráne.
Okrem toho Spojené štáty uvalili sankcie na osem predstaviteľov iránskeho vedenia, uviedol minister zahraničných vecí Michael Pompeo. Podľa neho Washington považuje za pravdepodobné, že ukrajinský Boeing zostrelila iránska raketa.
Biely dom, Michael Pompeo a Stephen Mnuchin oznamujú nové sankcie proti Iránu: https://video.foxnews.com/v/6121463829001#sp=show-clips
Tiež aj NATO nemá dôvod neveriť spravodajským informáciám mnohých západných krajín o možnej likvidácii ukrajinského dopravného lietadla iránskou protilietadlovou raketou na iránskej oblohe.
Medzi obeťami havárie bolo 82 Iráncov, 63 Kanaďanov a 11 Ukrajincov, ako aj štátnych príslušníkov Švédska, Spojeného kráľovstva, Afganistanu a Nemecka. Irán svoju zodpovednosť odmieta.
Televízne snímky z miesta havárie však vo štvrtok ukázali mechanický bager, ktorý pomáha odstraňovať zvyšky, čo vyvoláva obavy, že dôležité dôkazy mohli byť odstránené. https://www.bbc.com/news/world-middle-east-51062369

               
Newsweek citoval amerického predstaviteľa spravodajských služieb Pentagonu a irackého spravodajcu, pretože sa domnievajú, že let PS752 zasiahla raketa Tor vyrobená Ruskom.
Indíciou je aj množstvo drobných úlomkov a súčastí lietadla, rozptýlených na veľkej ploche, čo nezvykne byť ako následoch jednoduchého pádu…
Čo si myslia Iránci: „Čím viac títo blázni popierajú, že nezostrelili ukrajinské lietadlo,“ povedala jedna osoba „tým istejšie je, že to urobili.“
Medzi kritikmi je zrejmé, že veľa Iráncov jednoducho neverí tvrdeniu svojej vlády. https://www.bbc.com/news/blogs-trending-51065620
Irán uviedol, že informácie z čiernych skriniek stiahne sám a dodal, že tento proces môže trvať až dva mesiace:
“Radšej stiahneme údaje z čiernych skriniek v Iráne. Ale ak zistíme, že to nedokážeme, pretože obe skrinky sú poškodené, potom budeme hľadať pomoc,” povedal Ali Abedzadeh, vedúci iránskej organizácie civilného letectva, na tlačovej konferencii v Teheráne.
https://www.jpost.com/Middle-East/Iran-wants-to-handle-black-box-data-after-plane-crash-blamed-on-missile-613779
Iránsky predstaviteľ v piatok informoval BBC, že existuje dokumentácia, ktorá dokazuje, že lietadlo malo pred vzletom mechanický problém. Hmm…
Cesta k pravde sa zamotáva.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Stalo sa. Irán svoju vynu priznal.

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?