Publikované: 21.02.2016

Úspešnú krajinu tvoria silné regióny

Výraz regionálne rozdiely je zrejme každému jasný. V prvom rade vás asi napadne nezamestnanosť, alebo platy. Rozdiely však nie sú len v ekonomike, ale aj v iných oblastiach. Zamyslime sa však najprv nad tým ako rozdiely vznikajú. Vyplývajú z viacerých faktorov, ako napríklad historických, kultúrnych geografických, ale hlavne z rozdielneho stupňa ekonomického rozvoja a národnostného či etnického zloženia. Z toho pramenia rozdiely v sociálnej oblasti, vo vzdelanostnej úrovni a v celkovej ekonomickej sile regiónu.

Keď si predstavíme našu síce malú, ale rôznorodú krajinu už teraz si dokážeme uvedomiť, že na základe týchto faktorov dosiahnuť rovnaké podmienky úplne v každom regióne, alebo kraji nie je celkom možné. Čo však môžeme urobiť je to, že tie rozdiely minimalizujeme najviac, ako to je možné a nebudú tak dramatické. Dlhodobo nás na veľké regionálne rozdiely upozorňuje Európska komisia. Koniec koncov bez dobre fungujúcich regiónov sa nebude dariť celej krajine. Poďme sa pozrieť na najdôležitejšie fakty, ktoré vypovedajú o týchto zväčša ekonomických rozdieloch. Je to predovšetkým HDP, nezamestnanosť, priemerný plat a kúpyschopnosť obyvateľstva.

HDP na obyvateľa podľa krajov ukazuje rozdiel medzi východom a západom Slovenska, ktoré prosperuje aj vďaka blízkosti Viedne a ostatných silných regiónoch v okolí. Štatistiky podľa Eurostat (Svetložltá najnižšie, tmavomodrá najvyššie).

Veľmi platným ukazovateľom rozvinutosti regiónu je miera nezamestnanosti. Podľa mapy je vidieť jasný rozdiel medzi východom a západom. Na východe je výnimkou iba mesto Košice.

 

Priemerné platy na Slovensku podľa krajov . Prešovský kraj má najnižšie platy.

 

Takto vyzerajú rozdiely v kúpyschopnosti obyvateľstva na Slovensku. Tabuľka je síce trochu staršia, ale podobný rozdiel sa udržuje dlhšiu dobu.

 

Riešenia problému regionálnych rozdielov:

1. Politický záujem – Aby sa jednoducho politici nezaoberali regiónmi len pred voľbami, alebo nekývli nad slabšími regiónmi rukou, ako sa to v mnohých prípadoch stáva. Je potrebné sa začať reálne zaoberať problematikou regiónov a využiť všetky dostupné možnosti pre ich rozvoj a prosperitu.

2. Opatrenia zo strany vlády – Pre štart rozvoja slabších regiónov treba urobiť príslušné opatrenia, ako sú napríklad vytvorenie takzvaných ekonomických zón, kde by sa finančne podporovali aj drobní domáci zamestnávatelia a poľnohospodári. Okrem toho by sa celoplošne znížila daň. Zjednodušilo by sa podnikanie odstránením zbytočnej byrokracie a zavedením koncesií.

3. Adresné nastavenie podpory z eurofondov – Keďže proces získavania eurofondov je zložitý, uspejú skôr žiadatelia, ktorí majú lepší prístup k informáciám na úradoch. Nemôžeme ani vylúčiť, že v procese výberu a schvaľovania je prítomná korupcia a tiež dobre známy klientelizmus. Preto je potrebné zmeniť tento stav a schvaľovať eurofondy tam, kde z nich bude naozaj prínos.

4. Vybudovanie a údržba infraštruktúry – Kvalitné cesty, diaľnice a železnice sú veľmi dôležité pre väčšinu odvetví a taktiež regiónov. Sú veľkým prínosom pre zodpovedajúci rozvoj v danej oblasti. Preto je potrebné tento stav zmeniť a dohliadnuť na rozvoj takejto dopravy v regiónoch, aby sa stali konkurencieschopnými pre zvyšok Slovenska a Európy. Aj preto je potrebné bez ďalšieho odkladania vybudovanie všetkých chýbajúcich úsekov na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Užhorodom, na rýchlostnej ceste R2 medzi Zvolenom a Košicami, R7 medzi Lučencom a Bratislavou, R4 medzi Poľskom a Prešovom, R3 na Turci a ďalšie podľa dopredu stanovených priorít. Taktiež je veľmi dôležité, aby výrazne pokročila rekonštrukcia železničných tratí na Slovensku a to nie len na západe, ale aj na severe, východe a juhu.

5. Vzdelávanie – Pri vzdelávaní, je dôležité aby sa na školách vyučovalo to, čo môže reálne po ukončení školy absolvent aj reálne robiť. Tu je obrovský a nevyužitý priestor na takzvané duálne vzdelávanie, kde sa prepojí štúdium spoločne s praxou v konkrétnej firme. Platí to samozrejme aj pre regióny, kde môžu byť rozdielne profesie podľa druhu odvetvia v danej lokalite.

6. Starostlivosť o krajinu – Veľmi dôležité je aj starať sa o krajinu. Či už vytváranie protipovodňových opatrení, alebo údržba zelene, čistenie miest, vodných tokov a lesov. Tu taktiež môžu vzniknúť zaujímavé počty trvalejších pracovných miest aj v slabých regiónoch. Aby bola práca dostupná aj pre tých, ktorí si ju dlhodobo nedokážu nájsť.

7. Podpora cestovného ruchu – Máme tu ohromné prírodné krásy, alebo nádherné kultúrne pamiatky, ale nedokážeme ich ukázať svetu. Vhodnou propagáciou a nastavením podmienok pre služby spojené s turizmom a dobrou infraštruktúrou by sme mohli využiť potenciál a prilákať sem niekoľko miliónov turistov. Oveľa viac ako je tomu teraz. Je dôležité podporiť aj takzvaný “domáci” turizmus.

Na záver si dovolím dodať, že k tomu všetkému je samozrejme potrebná aj väčšia dávka lokalpatriotizmu a nemôže chýbať ani reforma samosprávy na Slovensku. To je ale už na inú debatu.

 

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?