Publikované: 15.04.2020

V boji o slobodu vždy šlo o vlajky

Hitlerovských nacistov Sovieti hnali až do Berlína až po ich vlajku na streche Reichstagu „na istotu“. Symbolicky aj reálne. Ibaže Ruská federácia nie je ZSSR. A to mnohým trvale rigidným a chronickým rusofóbnym „konzervatívcom“ uniká
Pozadím jednotlivých „oslobodzovacích“ frontov bol boj o sféry vplyvu. Jeho výsledkom bolo rozdelené Nemecko a Európa na Západ a Východ, spojenci verzus Rusi. Ostatok bol príslušenstvo, deľba získanej koristi a moci ako daň za „oslobodenie“. Aby mohol boj za slobodu pokračovať.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Senator-Faktor-Uz-nikdy-nechci-videt-ruske-vlajky-na-ceskych-stozarech-Konev-Ta-socha-mela-zmizet-uz-davno-620045
Maršál Konev a jeho nesporné zásluhy na oslobodení Československa (45) sú jeho neskorším pôsobením kontroverzné potlačením maďarskej revolúcie (56) a demokratickej revolúcie v Československu „Pražská jar“ (68).
Nie Praha 6 ale Česko malo zámer premiestnenia sochy prerokovať s Moskvou. Praha 6 konala svojvoľne a jednostranne.

Moskva má odstránenie Konevovej sochy za porušenie Česko-ruskej zmluvy o priateľských vzťahoch z roku 1996. Rusko začalo na základe jeho zákona vo veci personalizované trestné konanie.

Veľmi ma mrzí všeobecne prijatý názor, že striedajúce sa režimy odstraňujú stopy po predošlých režimoch. Ak by bolo po mojom, v obmedzenej miere, selektívne, by som aspoň niektoré ponechal, s vysvetľujúcimi textami k sochám, pamätníkom, v záujme historickej pamäte
Prenesenými právomocami jednotlivé samosprávy atomizujú republiku na štátiky v štáte. Praha má osobitné postavenie ako jeden z českých krajov. Ide o akési formy „no-go-zones“.
Starosta Prahy 6 sa na Koneva svojich voličov nepýtal. Skutok je mimo rámec jeho programu. Ako svojvoľný totalitný prvok.
V celom diskurze okolo Koneva a Vlasovcoch a „dôstojných miestach“ mi na vnútornej českej úrovni chýba toto:

            

Hľadá sa pamätník, socha Ludvíka Svobodu
Armádny generál Ludvík Svoboda a prezident ČSSR (1895-1979) pochádzal z Hroznatína pri Třebíči. V I. svetovej vojne narukoval do rakúsko-uhorskej armády na východný front. V roku 1915 padol do ruského zajatia a o rok neskôr sa prihlásil ako dobrovoľník k 3. čs. streleckému pluku Jana Žižku z Trocnova.
Po okupácii Československa v roku 1939 odišiel cez Poľsko do Sovietskeho Zväzu, kde neskôr viedol 1. československý armádny zbor.
Po vojne pôsobil do roku 1950 ako minister národnej obrany. Kvôli straníckym čistkám bol v roku 1952 zatknutý a nasledujúce dva roky strávil ako účtovník v JRD v rodnej dedine.
V roku 1954 bol Ludvík Svoboda rehabilitovaný. Prijal funkciu náčelníka Vojenskej akadémie Klementa Gottwalda v Prahe.
Prezidentom ČSSR bol Ludvík Svoboda od roku 1968 do roku 1975.
V Hroznatíně na Třebíčsku bol v máji 2012 z iniciatívy občanov odhalený pamätník generála Ludvíka Svobodu, tamojšieho rodáka, ako náhrada za sochu v nedokončenej fáze sadry, ktorá sa nachádza v depozitári Muzea Vyčočiny v Třebíči: http://www.vhu.cz/socha-ludvika-svobody-je-nyni-ve-sbirkach-vhu/
Nič nie je zadarmo. A nič sa nezmenilo. Boj proti tretej totalite je moja, vaša a naša povinnosť.
Inak bude všetko po starom. Iba sa budú meniť vlajky. Aj federáciu sme už mali. Nechceli sme. Nad našimi hlavami sa vznáša ďalšia…
K senátorovi a jeho „výkriku“: „Především už nechci nikdy vidět ruské vlajky na českých stožárech!
Nad Slovenskom nechcem vidieť žiadnu vlajku. Len slovenskú.
A s EÚ zmluvu o priateľstve a mierovej  spolupráci na báze ekonomiky a obchodu. Nič viac.
Blíži sa 75. výročie oslobodenia a s ním boj o historické zásluhy a moc.
Historici, sadnite a píšte, čo vám nadiktujú, žiaci a študentstvo, učte sa: Správne vzdelaná mládež bola vždy “držiteľkou lepších rán”. EÚ vás potrebuje ako predvoj jej “európskych hodnôt”. Samozrejme, akože inak “liberálnych”. Západných. Máte radi slobodu. Či?

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

 

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?